reklama

Muž, žena, gay, lesba. A dál? Kolik je pohlaví?

Zdá se to jasné: žena a muž, to jsou dvě. Pak ještě gayové a lesby. To už jsme u tří, možná dokonce u čtyř. Tím však výčet nekončí!

Foto: Profimedia.cz

Zdá se to jasné: žena a muž, to jsou dvě. Pak ještě gayové a lesby. To už jsme u tří, možná dokonce u čtyř. Tím však výčet nekončí!

Jako další samostatné pohlaví by chtěli být uznáni ti, kteří vlastně v podstatě žádné pohlaví nemají. Respektive mají, ale...

Sex je nevzrušuje

...nechtějí být skrze ně vnímáni. Nepotřebují je pro uznání své identity a profilují se výhradně jen jako "člověk". Asexuálové... Chtějí žít bez sexu, nemají sex rádi  a k životu ho nepotřebují.

Slavný Andy Warhol, v USA posmrtně označený za jednoho ze slavných asexuálů, kdysi prohlásil: „Sex je mnohem víc vzrušující na plátně a na stránkách než na posteli."

Neznamená to však, že by tito lidé sexuálního aktu nebyli schopni. Asexualita není celibátem nebo sexuální abstinencí, tedy dobrovolným či povinným vzdáním se sexuálního života, ale je absencí touhy po něm. Je to tedy  absence potřeby sexuálního života.

Jak je poznáte?

Asexualita se projevuje buď jako absence sexuální touhy nebo absence sexuální orientace, případně obojího současně.

* Absence sexuální orientace znamená, že osoba není nikým eroticky přitahována (muži ani ženami, dětmi, zvířaty atd.), což však nevylučuje sexuální touhu (po genitálním uspokojení), schopnost a potřebu masturbace nebo sexuálního styku, který však může postrádat erotický rozměr

* Absence sexuální touhy znamená, že erotická náklonnost postrádá sexuální rozměr, může se však projevovat v citové rovině (nedostatek nebo absence sexuální touhy se nazývá též hyposexualita).

Další čtyřprocentní

Tito lidé vnímají někdy sex jako nudu, další jako námahu, jiní k němu cítí nechuť a někteří dokonce odpor. Podle vědců takových lidí postupně přibývá. Má jít o reakci na současný svět.

Lidé se cítí znechuceni tím, jak je sex běžnou a všudypřítomnou záležitost všem neustále na očích, takže se stává všeobecnou povinností, z níž jakoby není úniku. Podle výzkumů takových lidí bývá v populaci 2-4  procenta, takže to jen v ČR může být kolem čtvrt miliónu lidí.  

Hlavně city!

Asexuálové nejsou nikým eroticky přitahováni, nebo jejich erotická náklonnost postrádá prvotně sexuální rozměr. Přesto se však toto pouto může projevovat v citové rovině. 

Zvláštním případem jsou jedinci, kteří nepociťují sexuální přitažlivost všeobecně vůči určité kategorii (mužům, ženám, dětem…), ale přesto jsou schopni se zamilovat do konkrétní osoby, často bez ohledu na pohlaví či věk. K té pak mohou pociťovat i sexuální touhu.

Šéf Primy ťal do živého. Bez obalu přiznal důvody propadáku Eliška a Damián | Video: Michaela Lišková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama