reklama

"Gynekologie" pro muže: Problémy se mají řešit

Muži mají nejen své dny, ale také své problémy. Na rozdíl od žen, které se mohou se svými intimními starostmi svěřit na gynekologii, muži většinou nevědí, kam se obrátit. Přitom existuje obor, který je na muže a jejich specifické problémy zaměřený.

Foto: Profimedia.cz

Muži mají nejen své dny, ale také své problémy. Na rozdíl od žen, které se mohou se svými intimními starostmi svěřit na gynekologii, muži většinou nevědí, kam se obrátit.

Podle odborníků se s potížemi v oblasti sexu potýká milión českých mužů. K lékaři však zamíří jen asi každý desátý. Přitom nedávný průzkum agentury STEM/MARK odhalil, že muži často ani nevědí, že to, čím trpí, je erektilní dysfunkce.

Čeští stydlíni

Ve skupině čtyřiceti až padesátiletých nezná tuto poruchu 39,3 % lidí, ve skupině 50 - 60letých je tento počet ještě vyšší.  O tom, co je to erektilní dysfunkce, nemá ponětí dokonce téměř polovina lidí starších 60 let.  Velkou neznámou je podle zjištění především pro muže starší 40 let, ale i pro jejich partnerky.

"Muži nechtějí o svých obtížích s erekcí mluvit. Během své sexuologické praxe jsem se setkal pouze s malým procentem mužů, kteří sami aktivně vyhledali odbornou pomoc. Většinou je k návštěvě ordinace přesvědčila partnerka," říká sexuolog MUDr. Martin Hollý.

„Neřešení tohoto problému však může vést nejen k rozvoji závažných onemocnění, ale má také negativní vliv na psychiku muže i partnerské soužití," dodává.

Široký záběr

Sexuologické vyšetření je přitom hrazeno ze zdravotního pojištění, a tak je nejtěžším krokem k začátku účinné léčby překonání studu. Diagnostikou a léčbou poruch mužských sexuálních a reprodukčních funkcí se zabývá andrologie. Je to poměrně mladý medicínský obor, zvláště v České republice. 

Jeden z jeho zakladatelů MUDr. Kočí, ji žertem občas označuje za jakousi "pánskou gynekologii". Zahrnuje řadu chirurgických i nechirurgických metod léčby.  Zasahuje do urologie, sexuologie, gynekologie, endokrinologie, genetiky a dalších.

Problém je v tom, že muži si často neuvědomují, že problémy se ztopořením jsou poruchou, která může být signálem dalších závažných potíží, a nic je proto nenutí k tomu, aby problém řešili. Vymlouvají se na věk, únavu, přepracovanost - nebo na "neschopnou" partnerku. 

Signál potíží

Poruchy erekce však nejsou jediným problémem, který andrologie řeší. Ještě častější je předčasná ejakulace. Následuje erektilní dysfunkce, méně často se vyskytují opožděná ejakulace nebo ztráta libida.

To jsou poruchy sexuálních funkcí, druhou klíčovou oblastí zájmu jsou reprodukční poruchy. Sem patří především mužská neplodnost, dále také androlog řeší např. nejrůznější vrozené vývojové vady genitálu.

Během komplexního vyšetření může lékař odhalit její pravou příčinu poruchy erekce a doporučit vhodnou léčbu. Dalším důvodem k návštěvě lékaře je skutečnost,  že potíže s erekcí se nejčastěji objeví u mužů v té  věkové skupině, kterou zároveň nejčastěji ohrožují nemoci, které se mohou v počátcích projevovat právě poruchou ztopoření:  např. diabetes, epilepsie, ischemie a jiná kardiovaskulární onemocnění,  ateroskleróza a další.

 

JAK NA EREKCI?

Na léčbu poruch erektilní dysfunkce se dnes užívají především léky ze skupiny inhibitorů fosfodiesterázy typu 5 (PDE5), např. sildenafil, která pozitivně působí u naprosté většiny poruch erekce, bez ohledu na jejich individuální příčinu. Sildenafil uvolní při sexuálním vzrušení hladká svalová vlákna v cévní stěně a zvýší tak přítok krve do penisu a podpoří erekci.
1

Bázlerová: Říkali mi, že jsem se zbláznila. Na vyhoření ve 21 letech nemáte právo | Video: Světlana Witowská

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama