reklama

Pohlavní choroby I. - ošklivý suvenýr

Je léto, ženy se odhalují, slunce rozpaluje těla touhou. Nezávaznou letní lásku poznal snad téměř každý. Z dovolené si kromě krásných vzpomínek můžeme přivézt i nepříjemnou pohlavní chorobu! Sledujte náš seriál každý týden!

Poslední školní den a "skok" do zasloužených prázdnin. Plovárna Laaerbergbad ve Vídni.
Poslední školní den a "skok" do zasloužených prázdnin. Plovárna Laaerbergbad ve Vídni. | Foto: Reuters

Je léto, ženy se odhalují, slunce rozpaluje těla touhou. Nezávaznou letní lásku poznal snad téměř každý. Z dovolené si kromě krásných vzpomínek můžeme přivézt i nepříjemnou pohlavní chorobu! Sledujte náš seriál každý týden!

Pohlavní choroby postihují ženy i muže ze všech sociálních vrstev. Více než polovinu případů představují lidé ve věku 20 až 30 let.

Hlavně včas!

To je způsobeno mimo jiné i měnícím se životním stylem, vyzdvihujícím svobodnou sexualitu. K životu patří více sexuálních partnerů, a tudíž i vyšší pravděpodobnost nákazy. "Pokud se nemoc odhalí včas, je velká naděje na úspěšnou léčbu. Při prvním podezření, že vše není úplně v pořádku, to chce odhodit stud stranou a ihned vyhledat lékaře!" radídoktorka Hejlová z pražské nemocnice U Apolináře, jak postupovat při prvních příznacích.

Řada pohlavních onemocnění totiž nezpůsobuje zpočátku v podstatě žádné potíže, zvláště u žen. Objeví-li se příznaky, bývají často zaměňovány za jiné nemoci, které nejsou přenášené pohlavním stykem (např. poševní kandidóza). Je proto velké riziko, že člověk, který o vlastním onemocnění neví, nakazí dalšího sexuálního partnera.

Když se pohlavní choroby rozpoznají včas, mohou být léčeny velice efektivně. Nejčastějším skutečně vážným onemocněním je stále HIV. V současnosti však již existují léky, které tuto nemoc mohou na několik let uvést do klidu.

Opakování z biologie

Mezi sexuálně přenosné nemoci řadíme:

-HIV

-Syfilis (lues)

-Kapavka (gonorrhoea)

-Ulcus molle ("měkký vřed")

-Lymphogranuloma inguinale

-Žloutenka (hepatitida B a C),

-Svrab

-Herpes

-Kandidóza

-Chlamydiové infekce a mnoho dalších

-Celkově bylo doposud identifikováno více než 20 takových nemocí. Ačkoliv se od zavedení antibiotik počet bakteriálních onemocnění snížil, výskyt pohlavních nemocí se v posledních letech naopak zvyšuje.

Virová pohlavní onemocnění

Pohlavní choroby přenášené viry v podstatě nejsou vyléčitelné. Příklady virových infekcí jsou herpes, hepatitida a HIV. Ty sice mohou být léčeny a jejich příznaky zmírněny (nebo se neobjeví vůbec), viry však máme v těle po celý život. Nákaze pohlavně přenášenou hepatitidou B může být zabráněno očkováním.

Bakteriální pohlavní onemocnění

Nemoci, které jsou vyvolávány bakteriemi, lze za normálních okolností léčit pomocí antibiotik. Příklady bakteriálních původců jsou neisserie (kapavka), treponemy (syfilis) a chlamydie (Lymphogranuuloma inguinale). Je-li u vás zjištěna přítomnost takové infekce, informujte svého partnera, aby se dal vyšetřit a případně se také léčil. Jinak si budete chorobu stále navzájem předávat (tzv. ping-pong efekt).

Více o pohlavních nemocech i způsobech jejich léčby najdete na tomto místě přesně za týden!

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama