reklama

Další hrozba sexu: Syndrom ztraceného penisu!

Možná už to některá z vás zažila. Při pohlavním styku nedochází k uspokojivému tření penisu o vagínu a tím se snižuje prožitek obou zúčastněných.

Foto: Profimedia.cz

Možná už to některá z vás zažila. Při pohlavním styku nedochází k uspokojivému tření penisu o vagínu a tím se snižuje prožitek obou zúčastněných. Tomuto problému se odborně říká syndrom ztraceného penisu. Jak vzniká?

1. Po porodu

Při porodu dochází k roztažení pohlavních orgánů ženy. A pak trvá ještě nějaký čas, než se vše vrátí do rozměrů před porodem. To může trvat u některé ženy pár týdnů. U další i několik měsíců, některá žena bude mít s ochablým svalstvem pánevním a rozšířenou pochvou problémy už navždy.

„Po šestinedělí jsem se na milování s manželem hodně těšila," vypráví třiatřicetiletá Dana. „Chuť jsem měla velkou, ale samotný akt nestál za nic. Manžel měl problém udržet erekci, dokonce ani nedosáhl při sexu vyvrcholení. Stěžoval si na to, že tam dole už nejsem tak těsná, že on skoro nic necítí.."

Dana se při prohlídce svěřila svému gynekologovi a ten jí vysvětlil, že je to normální. „Poradil mi nějaká cvičení na posílení pánevního dna a za rok bylo zase všechno tak, jak má být."

Na rozdíl od Dany kvůli poporodnímu povolení svalů pánevního dna přestala Jitka (29) s manželem téměř spát. „Vůbec mě to nebavilo, nic jsem necítila. Jenže při tom shonu kolem našich dvojčat jsem to brala na lehkou váhu. A když už jsme se o milování přece jen pokusili, skončilo to fiaskem," svěřila se Jitka. U jejího muže to došlo tak daleku, že měl psychické trauma kvůli tomu, že svou ženu nedokáže uspokojit a začal se sexu úplně vyhýbat.

Po několika měsících navštívili spolu sexuologa a ten jim vysvětlil, o co vlastně v jejich případě jde. To té doby o syndromu ztraceného penisu neměli ani ponětí. Partneři začali upřednostňovat jiné sexuální aktivity a Jitka, která čeká další dítě, bude možná v budoucnu zvažovat vaginoplastiku. To v případě, že by se objevily podobné problémy v sexu jako po porodu dvojčat.

2. Ochablost přichází s věkem

I s narůstajícím věkem ženy bývá pochva volnější a penis se v ní ztrácí. Pak může dojít ke ztrátě erekce vlastně z nedostatku podnětů a neúplného tření. „Mám tři děti a po porodu jsem neměla nikdy se sexem problém," říká paní Marie (52). „Po čtyřicítce jsem ale začala mít problém s únikem moči a i při sexu jsem se cítila doslova nenaplněná."

Jak na to reagoval Mariin manžel? Nejhůř, jak mohl. Netrvalo dlouho a našel si mladou milenku. Marii opravdu nešetřil a řekl jí, že s novou přítelkyní je sex úplně jiný. „Ranila mě slova o tom, že jeho nová přítelkyně je pevná a úzká, zatímco já mám pochvu vytahanou a proto sex se mnou nestojí za nic," stěžuje si Marie. „Že jsem mu porodila tři děti, pro něj nic neznamenalo."

S manželem se rozvedla a za rok a půl si našla přítele. S ním svůj problém rozebrala a rozhodli se to řešit. „Přítel pracuje ve zdravotnictví a navrhl mi, abych si nechala udělat vaginoplastiku - pochvu chirurgicky zmenšit. Nejprve jsem váhala, nechtělo se mi. Ale po konzultaci s odborníkem jsem do toho šla. Po zákroku jsem také cvičením pilates začala intenzivně posilovat pánevní svaly. Problémy s únikem moči se velice zmírnily a po zákroku mi milování zase dělá radost," usmívá se Marie.

3. Erektivní disfunkce

Někdy ani za neúplné tření nemůže ženina povolená pochva. Mnoho mužů po čtyřicátém roce věku má potíže s erekcí. Nedokáží jí udržet a ochablý penis s pochvě mnoho práce nenadělá. Tady je opět na obou partnerech, aby situaci probrali a dohodli se na postupu. Jako nejlepší se samozřejmě nabízí návštěva u sexuologa, který muže vyšetří a navrhne mu účinnou léčbu.

Co je to vaginoplastika?

Jedná se obecně o úpravu pochvy u žen. Nejčastějším výkonem je zúžení poševního vchodu, případně zúžení  a zpevnění pochvy. Cílem operačního výkonu je navrátit pacientce kvalitnější sexuální život. Zákrok se obvykle provádí ženám středního věku, které již rodily a kdy došlo v kvůli porodům a s přibývajícími léty k uvolnění pochvy a vchodu poševního. Operace je vedena v narkóze, trvá asi hodinu a žena je druhý den propuštěna z nemocnice domů.

Pak musí asi měsíc vynechat sex a dbát na hygienu intimních oblastí. Tyto operace se provádějí na klinikách plastické chirurgie a v některých gynekologických centrech. V některých případech operaci dokonce hradí pojišťovna, pacientka musí mít doporučení od gynekologa. Na estetických klinikách operace vyjde asi na 15 tisíc korun.

Etzler: Byl jsem velký piják. Předběhl jsem život a teď se vracím. Bratr mi moc chybí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama