reklama

Kosmetika

Kosmetika je vše, čím pečujeme o naše těla z vnějšku, vylepšujeme svou vizáž či zakrýváme některé nedostatky a vady. Kosmetický průmysl zahrnuje stovky nejrůznějších služeb, které poskytují kadeřnictví, holičství, masážní studia, lázně či kosmetické salony atd. Kosmetiku lze rozdělit do několika kategorií podle typu výrobků a typu zákazníka.

Kosmetika podle druhu zákazníka

Toho dělení zahrnuje kosmetiku pro ženy, do které patří veškeré kosmetické produkty, které žena používá. Druhou kategorii tvoří kosmetika pro muže, která zahrnuje specifické mužské produkty, jako např. voda po holení. Kosmetika pro děti by měla obsahovat výrobky, které jsou šetrné k jemné dětské pokožce. Zvláštní dvě kategorie pak tvoří kosmetika pro alergiky a těhotné maminky, které potřebují speciální produkty – např. krém proti striím. Další podkategorie tvoří kosmetika proti hmyzu, kosmetika na cesty, která nabízí vše ve zmenšeném balení, dále kosmetika konopná, profesionální a jiná speciální kosmetika.

Kosmetika podle typu

Kosmetiku můžete rozdělit na několik typů, kategorie nejsou závazné, ale ulehčují vybírání zboží při nakupování v e-shopech. V závorkách uvádíme konkrétní příklady jednotlivých typů kosmetiky. Dělit ji tedy můžeme na kosmetiku vlasovou (šampony, kondicionéry, stylingové přípravky), pleťovou (oleje, masky, krémy na vrásky, balzámy na rty), tělovou (antiperspiranty, krémy, mléka, sprchová mýdla), dekorativní (laky na nehty, rtěnky, řasenky, pudry, oční stíny, mejkapy). Dále na kosmetiku, která zahrnuje výrobky pečující o zuby (zubní pasty, ústní vody, zubní nitě), kosmetiku vhodnou k epilace a depilaci (pěna na holení, epilační pásky, krémy proti zarůstání chloupků), opalovací kosmetiku (samoopalovací přípravky, krémy na opalování, balzámy na rty s ochranným faktorem, přípravky do solárií) a poslední kategorii tvoří parfémy (parfémované vody, toaletní vody, kolínské). Speciální kategorie zahrnují různé kosmetické pomůcky (pilník, nůžky na nehty, hřebeny, natáčky, štětce na líčení, pinzety) a přístroje (epilátory, holicí strojky, elektrické kartáčky, masážní přístroje či zastřihovače vlasů).

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama