reklama

Zbohatla na kráse a říká: O firmu nemám strach!

Anastázie Skopalová podniká v oboru, o němž by se dalo říci, že ženám sluší – v jedné osobě je totiž majitelkou a jednatelkou společnosti Cosmetics ATOK International.

Foto: Profimedia.cz

Anastázie Skopalová podniká v oboru, o němž by se dalo říci, že ženám sluší – v jedné osobě je totiž majitelkou a jednatelkou společnosti Cosmetics ATOK International.

Ta se zabývá přírodní kosmetikou od A do Z, tedy od vývoje, přes výrobu až po prodej. A slaví úspěchy na českém i zahraničním trhu! Ke svým podnikatelským začátkům před více než 20 lety Anastázie Skopalová říká: „V podnikání se osobní i profesní život propojí v jeden, ale věřte, že to stojí za to.“

Proč jste se pustila do podnikání?

S podnikáním jsem začala již v roce 1990. Lákalo mne vyzkoušet si nové věci, pracovat jinak, nebýt nikým a ničím svázána. Ráda experimentuji a dělám věci po svém, což v zaměstnaneckém poměru není často možné. Otevřela jsem si vlastní kosmetické studio, které se záhy rozšířilo i o masáže. Práce bylo opravdu hodně a mé původní sny a plány se pomalu a jistě stávaly skutečností. Osud tomu ale chtěl jinak, své studio jsem opustila a dostala se k výrobě kosmetiky samotné.

Jak byste popsala vývoj společnosti od začátků po dnešek?

S firmou je to jako s dětmi. Roste mi před očima. V roce 1997 jsme měli 40 zaměstnanců, dnes jich máme 70. Z malých prostor jsme se přestěhovali do dvou třípatrových budov. Myslím, že zdravá firma by se měla neustále vyvíjet a růst, pokud se tyto jevy zastaví, je něco v nepořádku.

Jak náročné bylo podnikání rozjet a co to vyžadovalo po administrativní stránce?

Upřímně si myslím, že začít s podnikáním bylo před 20 lety jednodušší, počet zákonů a vyhlášek byl podstatně nižší, legislativa byla mnohem stabilnější. Přesto si myslím, že začátky podnikání jsou úžasným zážitkem, velkou zkušeností a výzvou v každé době. Kdybych měla začínat s podnikáním dnes, neváhala bych a šla bych opět do toho.

Kde jste vzala kapitál na rozjezd podnikání?

Měla jsem vlastní kapitál, díky čemuž mi nevznikly žádné závazky vůči bankám či jiným institucím.

Co na Váš nápad říkalo Vaše okolí?

Reakce okolí byly rozmanité, nicméně na mé rozhodnutí neměly žádný vliv. Za svá rozhodnutí a své činy nesu odpovědnost jen já sama, proto se vždy snažím řídit pouze vlastním rozumem. Nejbližší okolí mi však fandilo, má rodina při mně stála, byla mi oporou. Bez jejich podpory, pochopení a lásky bych neměla tolik vnitřní síly a energie.

Měla jste nebo máte nějaký podnikatelský vzor?

Podnikatelským vzorem jsou pro mne bezkonkurenčně sourozenci Baťovi – Antonín, Tomáš a Anna.

Kde berete inspiraci pro další rozvoj podnikání i produktů, které nabízíte?

Inspiraci sbírám doslova na každém kroku, doma i v zahraničí. Sleduji nové trendy, ráda čerpám ze starých osvědčených receptur našich babiček, pročítám odbornou literaturu, listuji v lifestylových časopisech a v neposlední řadě také naslouchám přáním zákazníků.

Když se dnes ohlédnete, udělala byste něco jinak?

Určitě ne. Věci, které se staly, již nelze změnit. Minulé zážitky, úspěchy a chyby jsou pro mne spíše zdrojem, ze kterého mohu v budoucnu čerpat.

Jak se snažíte odlišit od konkurence?

Odlišit se v tak velké konkurenci není samozřejmě snadné. Díky neustálému vývoji nových preparátů a široké nabídce dalších služeb se však konkurence rozhodně bát nemusíme. Firma stojí na pevných základech. Pracovitost, zodpovědnost, odbornost a týmová práce jsou u nás samozřejmostí. O budoucnost firmy nemám strach.

Na jakou cílovou skupinu se zaměřujete?

Produkty, které vyrábíme, jsou určeny ženám, mužům i dětem, bez rozdílu věku. Díky jedinečnému složení jsou vhodné také pro alergiky a ekzematiky. Paleta výrobků Original ATOK je dostatečně pestrá, proto si u nás vybere určitě každý.

V čem dnes vidíte svůj největší úspěch?

Těžko vybrat jeden. Úspěchů byla řada, ale jak už to bývá, neobešly se také bez několika neúspěchů. Za největší úspěch však považuji skutečnost, že si značka Original ATOK našla své místo v Čechách i v zahraničí a těší se stálé oblibě.

Jakých met se Vám podařilo dosáhnout a jaké jsou ještě před Vámi?

Jsem hrdá na vše, co se mi za 14 let existence mé firmy podařilo. Vybudovala jsem pevné a stabilní zázemí firmy, otevřela zahraniční pobočky, vlastní vzdělávací středisko, firemní prodejny, kosmetická a masážní studia. Také mě těší získání prestižního ocenění Česká podnikatelka roku 2010. Plánů do budoucna je celá řada. V současné době připravuji spolupráci s dalším zahraničním partnerem. Vývoj nových produktů již pokládám za samozřejmost.

Zkušeností máte nepřeberně – co byste poradila ženám, které se rozhodnou podnikat?

Pokud je podnikání jejich přáním a snem, poradila bych jim, aby přestaly snít a pustily se do realizace. Musí však mít na paměti, že s podnikáním se dobrovolně i nedobrovolně vzdávají velké části svého osobního, zejména rodinného života. V podnikání se osobní i profesní život propojí v jeden, ale věřte, že to stojí za to.

Čeho si na podnikání vážíte nejvíc Vy osobně?

Umožňuje mi měnit sny ve skutečnost, dává mi možnost svobodné volby a vlastního rozhodování.

Mají ženy v podnikání ve srovnání s muži v něčem výhodu?

Ženy i muži mají dle mého názoru stejné podmínky, stejná práva, stejné povinnosti. Záleží pouze na osobnosti každého jednotlivce, na jeho vědomostech a schopnostech, na jeho pokoře a dravosti, na jeho píli a odhodlání, jak se svým životem naloží. V podnikání tomu není jinak. Nezáleží na tom, zda jste muž či žena. Záleží pouze na tom, jakou kvalitu produktů či služeb nabízíte. Ale mezi námi děvčaty musím přiznat, že při jednáních, zejména s muži, jsou ženy v určité výhodě.

zdroj: www.zivotnapadum.cz

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama