reklama

Jsou tady komáři! A děsně štípou! Co s tím?

Blíží se konec pracovního týdne a chcete vyrazit na víkend. Nebudou tam komáři, mouchy, vosy a nebo další obtížný hmyz? To vám může být edno, když víte, jak na ně.

Foto: Profimedia.cz

Komáři a další druhy všudypřítomného hmyzu nám kazí léto. Vyskytují téměř kdekoliv. Nevyhnete se jim u vody, v lese, na louce či na farmě. Proč vlastně máme důvod se štípnutí hmyzu obávat?

Nejčastějšími reakcemi na hmyzí bodnutí je mírná až silná bolest, zarudnutí a otok postiženého místa a následné nepříjemné svědění. Jenže nědy, zvlášť o osob, trpících alergií, to může být mnohem dramatičtější.

Zatracené "ženské!"

Komáří kousnutí je spíše protivné než nebezpečné, protože bolí a dráždí kůži. Krev nám však mohou „pít" pouze samičky, samci se živí rostlinnými šťávami.

V některých geografických lokalitách komáři jsou zároveň nebezpečnými přenašeči virových, bakteriálních a parazitárních infekcí lidí i zvířat. Jsou to zejména malárie, různé encefalitidy a horečky pojmenované podle lokality zjištěného výskytu (Západonilská horečka aj.).

Kdy jde o krk

Včelí „jed" není nebezpečný, pokud nevyvolá alergickou reakci, bolest ale přichází okamžitě a trvá 3 až 6 hodin. Následný otok, zanícení a svědění obvykle zmizí až po několika dnech. U alergických jedinců může nastat alergická reakce, jejíž důsledky mohou být někdy dramatické. Jedná se o tzv. anafylaktickou reakci.

„Včasné rozpoznání anafylaktické reakce je rozhodující pro další prognózu pacienta. Může se projevovat individuální kombinací příznaků v různé intenzitě. Často začíná kožními příznaky, následovanými nauzeou, usilovným dýcháním, tíhou na hrudi, bolestmi břicha," upozorňuje MUDr. Andrea Kubátová z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Jedním z příčin této reakce může být např. vosí „jed", který způsobuje zarudnutí, bolest a svědění, a pro alergiky může být velmi nebezpečný..  Je tedy zřejmé, že máme z hmyzu strach oprávněně. 

Prevence nebo první pomoc?

Následky bodnutí hmyzem je třeba zmírnit co nejrychleji, a proto je dobré brát si s sebou do přírody vždy nějakou první pomoc. Pokud nám nepomůže odradit „hmyzí vetřelce" pach repelentu, je lepší mít v záloze plán rychlého útlumu nepříjemné reakce na bodnutí či kousnutí.

Při bodnutí od včely nám může pomoci okamžité přiložení rozříznuté cibule nebo citrónu na podrážděné místo. Možnost výskytu otoku můžeme zmenšit také tím, že na kůži přiložíme led nejlépe zabalený v látce nebo kapesníku (abychom poraněné místo prudkým zchlazení ještě více nepodráždili).

Pokud se ale chceme vydat na výlet, na několik dní do přírody nebo pod stan, s výše zmíněnými možnostmi první pomoci se musíme rozloučit. V takových případech je ideální mít stále po ruce lék, který zajistí, aby se nežádoucí reakce na bodnutí hmyzem nestihla rozvinout ve větší míře. Vaší jistotou mohou být různé gely, krémy či spreje, které zklidní postižené místo, jako je například Fenistil gel. Účinná látka obsažená v gelu je silné antihistaminikum.  S takto vybavenou lékárničkou se už můžete vydat kamkoli a komáři ani jiný nežádoucí hmyz vám už volný čas organizovat nebudou.

 Další informace najdete na www.bodnutihmyzem.cz.

>

NA CO SI DÁT POZOR

U alergických jedinců může nastat alergická reakce, jejíž důsledky mohou být někdy dramatické. Jedná se o tzv. anafylaktickou reakci, někdy dokonce anafylaktický šok, který může v ojedinělých případech skončit i s smrtí.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama