reklama

V kolika letech s dítětem poprvé k moři?

Jak to zvládneme? Udržíme ho ve stínu, nebo bude všude lézt a strkat si písek do pusy? Nemůže mu uškodit letadlo? A co změna klimatu? Kladete si tyto otázky? Nabízíme pár dobrých rad!

Díte u moře
Díte u moře | Foto: Profimedia.cz

Jak to zvládneme? Udržíme ho ve stínu, nebo bude všude lézt a strkat si písek do pusy? Nemůže mu uškodit letadlo? A co změna klimatu? Kladete si tyto otázky? Nabízíme pár dobrých rad!

Řiďte se jednoduchým pravidlem - čím mladší dítě, tím byste měli trávit dovolenou blíže k domovu. S dlouhým cestováním na miminko nespěchejte, v prvních měsících si teprve zvyká na vás i na své okolí. Pro pocit jistoty a bezpečí potřebuje známé prostředí a pravidelný denní režim. Navíc v průběhu prvních tří měsíců života dostává základní očkování: proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně.

Kdy a kam?

Když už jste odhodláni vyjet s miminkem k moři, mějte na paměti, že potřebuje hodně času na aklimatizaci, alespoň dvanáct dnů. Týdenní pobyt pro něj nepředstavuje relaxaci, ale zbytečnou zátěž. Navíc od šesti měsíců do jednoho roku přibude očkování proti tuberkulóze, virové hepatitidě typu B a proti Haemophilu infuenzae typu B. Miminko se osamostatní a pomalu změní v batole. Je odolnější, a pokud dobře snáší změny prostředí, mohlo by cestování zvládnout.

Ideální doba však nastává daleko později, tak okolo tří let. To si malý cestovatel dokáže moře opravdu užít, rozlišit nekonečnou vodní plochu od rybníka u babičky na vsi a propadnout stavitelskému zápalu „pískoviště", které se táhne do nedohledna.

Na co dát pozor

  • Když už jste rozhodnuti cestovat k moři dříve, mějte na paměti, že děti do tří let špatně snášejí teplotní výkyvy. Nebezpečné jsou zejména přechody z horka do klimatizovaných místností.
  • Miminka a menší batolata by neměla vůbec přijít na slunce. To opaluje i ve stínu, proto je natírejte dětským krémem s co nejvyšším UV filtrem a na pláž nechoďte přes poledne. Lepší je jet k moři v září než v červenci a srpnu, kdy slunce nejvíc pálí.
    Vždy mějte po ruce dostatek tekutin, malé děti jsou náchylné k dehydrataci.
  • Pokud se vaše větší batole koupe v plavkách, vždy ho převlékejte do suchého - mokré plavky mohou způsobit bolestivý zánět močových cest.
  • Kojící maminky mají výhodu: jídlo je připravené kdykoli v ideální teplotě a v dostatečném množství. Ostatní si musí vzít dostatečnou zásobu umělé výživy, lahví, dudlíků a nejraději vlastní hrnec, ve kterém budou propriety vyvářet. Jestliže přikrmujete, přibalte zásobu hotových přesnídávek a masovo-zeleninových příkrmů, o kterých jistě víte, že miminku chutnají.
  • Je-li miminku méně než rok, vždy se o cestě k moři poraďte s dětským lékařem.

Jak jet na dovolenou

Ideální dopravní představuje auto. Dětem se v něm většinou líbí a jízda je dokáže ukolébat ke spánku. Můžete kdekoli kdykoli zastavit, vše si podle libosti obstarat, nejste na nikom závislí. Není ovšem vhodné, aby s miminkem cestovala sama maminka jako řidička - pláč by ji mohl rozptylovat. U miminek je nutné dělat každou půlhodinu alespoň desetiminutové přestávky v jízdě. Větším dětem nezapomeňte přibalit hračky, knihy nebo hry, které je během cesty zaměstnají.

Cestování letadlem dětem obvykle nevadí, u miminek však mohou výrazné změny výšek způsobit mírné problémy související se změnami tlaku: bolest hlavy, podráždění, letargii. Pokud kojíte, lze během startu a přistání zklidnit dítě tím, že je přiložíte k prsu. Při polykání se mu uvolní ušní kanálky a bude se cítit lépe. Dítě by každopádně mělo letět jedině tehdy, když je absolutně zdravé. Cesta by neměla překročit dvě hodiny. Při objednání letenek si zamluvte vhodná dětská sedadla u oken a s větším prostorem pro manipulaci s dítětem.

Cestování autobusem nedoporučujeme. Je v něm málo místa i soukromí, vydýchaný vzduch. Miminko může případným pláčem obtěžovat spolucestující. Navíc jde o velmi nehygienické prostředí, nevíte, kdo před vámi na sedačce seděl. O něco pohodlnější je na krátkou cestu bez zavazadel vlak.

Kdy jste byli poprvé s dítětem u moře vy? Jak se vám to osvědčilo? Jaký věk je podle vás vhodný pro exotickou dovolenou s dítětem? Diskutovat o tom můžete pod článkem.

zdroj: hzp.cz

Naše tipy

Vyhýbejte se

  • příliš horkému, vlhkému nebo chladnému podnebí, dlouhým cestám
  • velkému časovému posunu
  • vysokým horám chudým na kyslík

Dejte přednost

  • přímořskému klimatu
  • nízkým horám (do 1000 metrů n. m.)
  • venkovu

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama