reklama

Léky v těhotenství: které pomohou a které uškodí?

Těhotenství přináší mnohé obtíže: bolesti prsou, únavu, nevolnost, zvracení. Většina žen se také během devíti měsíců gravidity setká s nadýmáním, pálením žáhy, zácpou, křečemi v lýtkách nebo s hemeroidy. A co teprve když se objeví rýma, kašel nebo horečka? Jaké léky použít a kterým se raději vyhnout?

Těhotná
Těhotná | Foto: Profimedia.cz

Těhotenství přináší mnohé obtíže: bolesti prsou, únavu, nevolnost, zvracení. Většina žen se také během devíti měsíců gravidity setká s nadýmáním, pálením žáhy, zácpou, křečemi v lýtkách nebo s hemeroidy.

A co teprve když se objeví rýma, kašel nebo horečka? Které léky jsou pro těhotnou vhodné a které nikoli? To je dobré vědět jistě, protože podávání některých léků může mít vedlejší vliv na plod. A v časné graviditě mohou některé léky dokonce způsobit potrat nebo vývojové vady. Jaké léky tedy použít a kterým se raději vyhnout?

Vybírejte s rozmyslem!

  • Proti bolesti a teplotě: Běžně dostupný lék Paralen je v obvyklých dávkách po celou dobu těhotenství i v době kojení bezpečný. Acylpyrin, Ibuprofen a jiné léky patřící do skupiny tzv. nesteroidních antirevmatik by neměly být užívány ve třetím trimestru těhotenství. Ibuprofen a Diclofenac mohou být bezpečně užívány během kojení. 
  • Proti zvracení: Zejména v prvním trimestru může ženu trápit nevolnost a zvracení. Lékem první volby by měl být lék zvaný Degan, Cerucal, popřípadě Torecan
  • Proti pálení žáhy: Pálení žáhy patří k dalším běžným těhotenským potížím. Bezpečným lékem je při těchto obtížích Maalox, který lze užívat i v době kojení. 
  • Proti průjmu a proti zácpě: Projímadla typu Lactulosa či Regulax se mohou užívat po celou dobu těhotenství. Volně prodejný lék proti průjmům Imodium je také bezpečný v těhotenství i v době kojení. 
  • Proti kašli: Mezi léky tlumící kašel čili antitusika patří Codein, Guajacuran, Stoptussin, Sinecod. Codein by neměl být po celou dobu těhotenství podáván. V období kojení je možné ho v běžných dávkách užívat. Stoptussin a Sinecod nesmí být užívány v prvním trimestru gravidity. Při výrazném suchém kašli ho lze podat v druhém a třetím trimestru. Léky Bromhexin a Mucosolvan výrobce po celou dobu těhotenství nedoporučuje. 
  • Proti rýmě: Léky uvolňující nosní průchodnost mohou být v těhotenství užívány. Vždy musí být dodržováno dávkování podle návodu. 

Kniha poradí

Na českém trhu existuje pro budoucí rodiče velká řada knih a časopisů, ze kterých mohou čerpat informace o průběhu těhotenství, vývoji dítěte a doporučení, jak na přicházející miminko připravit sebe i domácnost. Ovšem ne méně důležité rady týkající se indikace léků a řešení zdravotních obtíží budoucí maminky se v nich většinou nevyskytují. Proto maminkám možná přijde vhod nová brožura s názvem Průvodce těhotenstvím, která pomáhá se zorientovat v široké nabídce dostupných léků a doplňků stravy. Průvodce pomůže nastávajícím rodičům najít odpovědi. Zájemci si jej mohou zdarma vyzvednout v pobočkách lékáren Dr. Max.

Existuje však velké množství léků a bylinných přípravků a přesné účinky uvádějí jen u velmi malé části z nich. Proto platí jako zásada č. 1: pokud to jde, lékům a bylinným přípravkům se v těhotenství co nejvíce vyhýbáme.

zdroj: babyweb.cz

Očkování v těhotenství 

  • Tetanus a vzteklina: jde o nezbytně nutné situace, kdy se očkování provádí i u těhotných žen
  • Spalničky: očkování je nutné jen výjimečně v případě epidemie
  • Žloutenka: očkování je v těhotenství zakázáno
  • Příušnice: očkování je v těhotenství zakázáno, většinou postačí očkování z dětství
  • Zarděnky:  očkování se provádí živou vakcínou, proto je v těhotenství zakázáno. Očkované by měly
    být všechny dívky z předchozího období.
  • Chřipka: očkování se těhotným nedoporučuje

zdroj: babyweb.cz

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama