reklama

První dojem dvakrát neuděláš. Na co si dát pozor?

Chybují hlavně muži. O tom, jak zapůsobite na okolí, rozhodují první čtyři minuty. Myslete i na detaily, jako třeba upadený knoflíček.

Foto: Isifa/Thinkstock

Statistiky ukazují, že více než 80 % lidí hodnotí druhé pouze na základě prvního dojmu. Je to možná smutné, ale tak to prostě je. 

Zhruba 240 vteřin - jen tolik času máte, abyste dobře zapůsobili. První čtyři minuty jsou podle psychologů klíčové pro vytvoření trvalých společenských vztahů, rodinné harmonie, pracovního úspěchu a dokonce i sexuálních vztahů. Špatný dojem se napravuje velmi těžce, někdy trvá dokonce léta, než na vás někdo změní názor.

Muži mají problém

Kromě chování je to vzhled a upravenost, co okolí na vás hodnotí. Cizinci i odborníci na etiketu často pozorují, že zatímco české ženy už obvykle vědí, jaké oblečení a styl zvolit, čeští muži stále tápou.

Tady je pár tipů, jak ze svých prvních čtyř minut, které máte k dispozici, vytěžit maximum.  Je jedno, zda jste zrovna na postu manažera, jdete k maturitě, na zkoušku nebo na pohovor.

Doporučujeme: 10 největších módních chyb mužů. Děláte je taky?

Roli hraje nejen to, jak vám padne oblek, který má být ideálně sladěn s košilí, kravatou a botami. Samozřejmě vyčištěnými, i když z nich toho není vidět moc - příliš krátké kalhoty jsou neodpustitelné. Samozřejmostí jsou i umyté a upravené vlasy. Připraveni musíte být také na nečekané nástrahy. Zkomplikovat situaci může i zdánlivý detail, kterým je třeba neupravená košile.

První dojem utváří už první podání ruky

Většina lidí se zaměřuje na způsob, jakým tento rituál provést: má být krátký a pevný, ale ne zase příliš! Neméně důležitý je také fakt, že právě při podání ruky se vám vyhrne rukáv saka. Pokud máte upadnutý knoflík na manžetách od košile, plně ho vystavíte pohledu druhých. Této situaci se nedá předcházet, protože nošení košile s krátkými rukávy pod sakem pravidla etikety přísně zakazují.

Hranice, zda zapůsobíme pozitivním nebo negativním dojmem na druhé, je velmi tenká. Vyjádřeno v číslech se pohybuje pod čtyřmi minutami. V takto krátkém čase není prostor na chyby. Celkový vzhled a detaily jsou to první, čeho si na vás druzí všimnou. Až z 55 % je to právě oblečení, které vytváří tzv. haló efekt, tedy mylné a většinou negativní hodnocení celkového dojmu dotyčné osoby.

Přečtěte si: Nejhezčí prádlo nosí Pražáci, nejošklivější Ostraváci

Pane, neupadl vám knoflíček?

Chybějící knoflík o velikosti hrášku se může stát obrovským problémem, který zastíní všechno ostatní. Právě v okolí zápěstí se nejčastěji knoflíky utrhávají tím, že drhnou o sako. Přijít však na schůzku s upadnutým knoflíkem od košile je společenské faux pas. Nad touto drobností byste však neměli mávnout rukou ani se vymlouvat se, že na nápravu nebyl čas nebo že maminka s nití nebyla po ruce. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chystáte svatbu? A víte, jak obléknout ženicha?

Odpady a jedy: Granule vedou k rakovině psů a koček

Zkuste "sliz": Dieta, která zaručeně zabere

Levínský: Nakažených je až 400 tisíc. Promořování nefunguje, nemocnice ho nepřežijí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama