reklama

Zdraví

S genetikou nic nezmůžeme. Co nám do zdraví vložili předci, se nedá smazat. Můžeme ale svou kondici a organismus posilováním ovlivňovat. Při troše snahy tak zůstaneme fit do vysokého stáří. Všeobecně se v odborných publikacích doporučuje zdravá strava, pohyb, méně alkoholu a bez cigaret.

Zdravý životní styl v dnešní době je velmi nesnadný. Za vším stojí psychika. Přechod k zdravějšímu stravování většina lidí bere jako ztrátu životní radosti. Další noční můrou bývá cvičení nebo dokonce dobrovolná návštěva lékaře. Nejtěžší ovšem bývá se na chvíli zastavit, v klidu si sednout a pomalu se najíst.

Nepřátelé našeho zdraví

cholesterol
nadváha
kouření
vysoký krevní tlak
nadbytek alkoholu
stres
nedostatek pohybu
nesprávná výživa

Jde o rizikové faktory, které ovlivňují vznik téměř všech chorob. Příčinou pak bývá cukrovka, onemocnění srdečních cév, infarkt nebo rakovina tlustého střeva. Když se nad tím člověk zamyslí, velmi často jsou ještě tyto faktory propojené. V případě nesprávné výživy se snadno člověk stane obézním. Nedostatek pohybu k tomu ještě přispívá. Důsledkem je pak zvýšený cholesterol, který nikterak nesvědčí cévám a velmi rychle ovlivňuje zvýšení tlaku.

Pohyb je lékem

Pravidelný pohyb není jen lékem na nadváhu, ale preventivně působí proti rakovině střev, prsu, osteoporóze, mrtvici nebo srdečním onemocněním. Blahodárným účinkem je i pro naše záda. Nejvhodnější pro zlepšení naší kondice jsou vytrvalostní sporty. Mezi oblíbenými je ježdění na kole, rychlejší chůze, jogging, chůze s hůlkami - Nordic Walking, běh nebo plavání. Moderním sportováním pak může být Zumba, Fitbox, vytrvalostní chůze H.E.A.T nebo K2.

Jídlo přirozeně posiluje organismus

Jídelníček v dnešní uspěchané době bývá takový, že si ráno dáme rychle kafe, ke svačině chlebíček z kantýny, k obědu hotovku nebo případně nic, odpoledne káva a něco sladkého a pozdě večer máme takový hlad, že do deseti hodin se dveře ledničky nezavřou.

Kvalitní den by měl obsahovat alespoň pět porcí ovoce nebo zeleniny. Na talíři nesmí chybět rostlinné uhlohydráty, luštěniny, mléčné výrobky, rostlinné tuky, maso. Dále nezapomínat na sacharidy v podobě těstovin nebo celozrnného pečiva v dopoledních hodinách. Bez sacharidů nebude potřebná energie pro mozkovou činnost.

Ideální je jíst pět až šestkrát denně menší porce tzv. jednoduchého jídla a hlídat si glykemický index v potravinách. Samy zjistíme, že po svíčkové s knedlíkem je možná větší okamžitý pocit nasycenosti, než po těstovinách s tuňákem, ale mnohem dříve nám vytráví a máme pocit hladu.

Preventivní prohlídky u lékařů

Lékaře bychom neměli vyhledávat až ve chvíli, kdy onemocníme nebo nás bolí záda. Pokud si budeme všímat signálů a přihlížet na naše rizikové faktory, můžeme mnoha chorobám předcházet. Na preventivní prohlídky máme nárok ze zdravotního pojištění. Stejně jako chodíme na kontrolu k zubaři, tak bychom měli chtít zná hodnoty krevního tlaku, hladinu cholesterolu, cukru a dalších údajů.

Ke zdravotnímu stylu pomalu, ale jistě

První krokem může být něco malého k snídani. Pokud si ráno chystáme jídlo, přidejme k němu kousek ovoce. Dále je třeba se v supermarketech o něco víc rozhlédnout, a z mléčných výrobků kupovat ty kvalitní zakysané, nebo panenský olivový olej.

Pokusme se sůl v přípravě nahradit bylinkami nebo například citronovou šťávou. Kuřecí steak pokapaný citronem a zprudka opečený chutná, jako bychom ho normálně nasolili. Provozovny rychlého občerstvení přestat navštěvovat, nebo z toho udělat jen velmi zřídka výjimečnou návštěvu.

Se sportem není třeba začít rychle. Srdce pozná i to, že vystoupíme o jednu stanici dřív a zbytek dojdeme pěšky. Nejúčinnější je chůze do schodů. Dalším příjemným zvykem může být svižná patnácti minutová procházka před večeří.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama