reklama

10 největších módních chyb mužů. Děláte je taky?

Stejně jako mrakodrap nelze vystavit na špatně vykopaných základech, těžko se budete oblékat vkusně, když nemáte zvládnuté naprosté módní minimum.

Foto: Profimedia.cz

Stejně jako mrakodrap nelze vystavit na špatně vykopaných základech, těžko se budete oblékat vkusně, když nemáte zvládnuté naprosté módní minimum. Protože je česká kultura oblékání i kvůli předrevoluční minulosti dost bídná, raději bychom si neměli brát příklad ze svých rodičů, ale naopak se pokusit sami najít ten správný vkus a styl.

Jaké chyby v oblékání tedy čeští muži dělají nejčastěji?

1) Pot místo vůně

Můžete mít na sobě oblek za statisíce, ale pokud jste nepříjemně cítit, nikoho vaším luxusním oděvem ani náhodou neokouzlíte. Pozitivní zpráva je, že se s potem můžete jednoduše a levně vypořádat. Stačí používat deodorant, antiperspirant nebo jejich kombinaci. Pot sám o sobě nijak cítit není, zápach vytvářejí až bakterie potem vyplavované, které se začnou rozkládat. Zatímco deodoranty zabraňují tomuto rozkladu, antiperspiranty zabraňují samotnému pocení.

Dobrou prevencí kruhů v podpaží je nosit pod košilí spodní tričko. Většina mužů nosí čistě bílé, ale to může pod tenkými košilemi výrazně prosvítat. Ideálním řešením je tzv. neviditelné tričko v tělové barvě, které není pod košilí vidět vůbec. Trvalejší, ale zároveň dražší zbraní pak mohou být botoxové injekce aplikované do podpaží.

2) Špinavé boty

Špinavé boty jsou ve společnosti (to znamená i na ulici) neomluvitelné. Tečka. Muži z prvorepublikové generace by se ani neodvážili vyjít z domu v nenaleštěných botách. Přitom starat se o kožené společenské boty není vůbec těžké.

V první řadě zapomeňte na "zázraky" v lahvičce s houbičkou. Takové přípravky jen nanesou na boty vrstvu barvy, takže zakryjí původní vzhled kůže. Aplikace je sice rychlá, ale nikdy nedosáhnete takového lesku, nehledě na to, že po pár použitích budete boty s nánosem barvy moci rovnou vyhodit. Místo toho si pořiďte vosk v malé kulaté krabičce - hadříkem ho nanesete na botu, necháte chvíli zaschnout, a poté jen boty vykartáčujete do požadovaného lesku. Díky vosku budou i odolnější proti vodě, takže se nemusíte bát každé přeháňky.

Řeč ale v žádném případě není jen o "lakýrkách", špinavé by neměly být žádné boty, takže třeba ani tenisky.

3) Neladící pásek a boty

Je jen pár základních pravidel, které není radno porušovat. Jedno z nich zní: "Jaké boty, takový pásek." Hnědé boty - hnědý pásek, černé boty - černý pásek. Jakékoliv porušení tohoto pravidla znamená významné provinění proti společenskému a módnímu řádu. Obzvlášť k obleku by pásek měl být co nejjednodušší, zapomeňte na ohromné kovbojské a disco spony. K džínám můžete být trochu odvážnější, ale i tehdy si dejte pozor, ať nevypadáte dětinsky.

4) Příliš krátké ponožky

Máte na sobě dlouhé kalhoty, sednete si, dáte nohu přes nohu a je vám vidět holá kůže. Buď proto, že máte ponožky moc krátké, nebo se vám během dne shrnuly. U většiny žen má pohled na vykukující chlupaté lýtko odpuzující účinky a nezapůsobíte tak ani při pohovoru nebo při pracovní schůzce.

Elegantním řešením je pořídit si vysoké společenské podkolenky, které končí až nad lýtkem a během dne se určitě neshrnou. Druhou variantou jsou běžné vysoké ponožky, u nichž je nutné čas od času zkontrolovat, jestli nejsou níže, než by být měly.

Pánové pozor: Krátký rukáv u formální košile? Přežitek!

5) Batoh a oblek

Určitě to znáte, takový obrázek je už téměř klišé: student nebo mladý člověk v obleku a na zádech má prošoupaný, špinavý batoh. Často ještě reklamní nebo vyhraný v soutěži. Existují sice i pěkné a stylové batohy, každopádně ani ty se k obleku nehodí. Můžete je nosit k méně formálnímu oblečení. Jediné přípustné zavazadlo k obleku je kožená taška do ruky, maximálně s popruhem přes rameno. Ten si ale nikdy nedávejte křížem přes tělo - nejen že to nevypadá dobře, ale ještě si tak oblek pomačkáte.

Nylonové tašky na notebook jsou sice o něco menším zlem, ale i ty byste měli při nejbližší vhodné příležitosti nahradit bytelnou koženou taškou. Pokud koupíte opravdu kvalitní a nadčasovou, budou ji moct nosit i vaše děti. Taková taška je obdobou rodinného zlata.

6) Špatná délka kravaty

Určitě znáte prototypy břichatých starých pánů s kravatou, která jim nedosahuje ani k pupíku. Nebo naopak zejména mladé muže nižšího vzrůstu, kterým kravata končí až deset centimetrů pod páskem (pokud vůbec nějaký mají). 

Aby tedy bylo jednou pro vždy jasno - kravata má končit na sponě pásku. Možná se vám nepodaří ji správně uvázat napoprvé, pokud si ale zapamatujete, jak dlouhý musí být jeden z konců před vázáním, aby dopadl uzel správně, podaří se vám to pak už i poslepu. Po nošení nezapomeňte uzel rozvázat a kravatu vyvěsit, nebo srolovat. Bude tak mít čas se do dalšího nošení narovnat a vypadat opět svěže.

7) Trekové sandále

Sezona sandálů je už naštěstí pryč, ale přesto si pojďme připomenout, že pokud se nechystáte vyloženě na horskou tůru, měly by trekové sandále zůstat uložené někde hluboko ve skříni, nebo ještě lépe v popelnici. I v těch horách se vám totiž bude pochodovat lépe v pevných botách než v sandálech. 

Do města pak trekové sandále (ale ani boty!) nepatří vůbec. Naše léta nejsou zase tak horká, aby se nedala vydržet v dobře vypadající, uzavřené letní obuvi. 

Treková móda je v Česku, kdo ví proč, velmi oblíbená, a tak si ještě dovolíme přidat prosbu, abyste si pouze do hor či do lesa schovali kostičkované sportovní kalhoty a softshellové bundičky. Tyhle "funkční" oděvy ve městě skutečně nepotřebujete a nikdo z vás asi netouží po tom, aby neustále vypadal, jako když jde z hub.  

8) Zvednutý límec

Jste zrovna na safari, lovíte lvy a do zátylku vám praží prudké africké slunce? Ne? Pak není důvod nosit límec u polo trička nebo košile zvednutý. A to ani v případě, že je na límečku zespoda vytištěný nápis, či logo značky. Pamatujte si, že nemusíte tímhle způsobem nikomu dokazovat, že máte i na drahá trička. Kdo bude chtít pozná to i tak, ostatní o to nestojí. Límeček by samozřejmě ještě měl být ohnutý rovnoměrně a také vyžehlený.

9) Neznáte etiketu

Na pohřeb se chodí v černém, do divadla ve společenském oblečení, na golf nesmíte vkročit v riflích. Pravidel etikety není zase tolik, aby se v nich člověk nemohl zorientovat. Obzvlášť když u nás ohledně její propagace dělá tolik záslužné práce pan Ladislav Špaček. Kniha o etiketě může být velmi praktickým vánočním dárkem...

10) Absence barev

Na černé, hnědé nebo šedé barvě není vůbec nic špatného, ale proč svůj šatník alespoň občas něčím neosvěžit. Oblečením a oblékáním byste se měli hlavně bavit. I když chcete vypadat elegantně, nikde není psáno, že to zákonitě musí být sterilní a nudné. Vezměte si někdy barevné ponožky, výraznou šálu, bekovku nebo rukavice v nějaké pestré barvě.

Zdroj: muživčesku.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zkroťte svoje chutě: Zjistěte, co vám tělo naznačuje

Víte, co jsou niche parfémy? Pokud ne, přicházíte o hodně

15 maličkostí, díky nimž budete okamžitě šťastnější

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama