reklama

Psychologie

Psychologie zkoumá prožívání a chování člověka. Jako vědní obor vznikla v druhé polovině 19. století. Větví se na mnoho oborů např. gestaltismus či behaviorismus. Asi nejznámějším psychologem je Sigmund Freud, který založil psychoanalýzu. Tato teorie výrazně ovlivnila psychologii a dodnes se využívá při psychoterapiích. Podle Freuda se lidská psychika skládá z vědomí, předvědomí a nevědomí, všechny tyto složky ovlivňují motivace lidského chování. Důležitou roli hrají také pudy - zejména sexuální, tj. libido.

Mezilidské vztahy jsou důležitým měřítkem kvality života. Ve složitých podmínkách moderní civilizace je pro člověka stále složitější a obtížnější porozumět svým pocitům i pocitům ostatních lidí. Přesto však chceme rozpoznat možná úskalí vztahů se svými partnery, přáteli, dětmi či kolegy a najít návod na jejich řešení.

Lidé potřebují lépe poznat sami sebe, využít svůj potenciál a zbavit se slabostí. Pokud nám však už problémy přerůstají přes hlavu, můžeme kontaktovat odborníky, kteří nám pomohou. Konzultace s psychologem či návštěvy manželské poradny se staly součástí našich životů a dnes již nevyvolávají rozpaky či překvapení.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama