reklama

Zkuste "sliz": Dieta, která zaručeně zabere

Bílkoviny omezují hlad, pomáhají odbourávat tuk a zabraňují ztrátě svalové hmoty. Nemusí být jenom z masa!

Foto: Isifa/Thinkstock

Čokoláda, ze které se hubne? Slaďoučké koktejly, po nichž nepřiberete? I tak může vypadat proteinová dieta. Záleží na tom, jakou podobu - a také jakou účinnost - si vyberete.  Aktuálně si její účinky užívá například herec Martin Dejdar.

Jak již sám název napovídá, podstatou je velké množství proteinů, tedy bílkovin, na úkor ostatních složek potravy. Především ale radikálně omezuje sacharidy. V první nejostřejší fázi je dokonce vylučuje úplně.

Tuk mizí, svaly zůstávají

V organismu  tak dochází k jevu zvanému ketóza. Díky rychlému spalování tuků a zásob sacharidů se vytváří tzv. ketolátky. Odchází s močí, podporují odvodňování těla, a tím přispívají k rychlejšímu úbytku váhy. Zároveň ale tlumí pocit hladu, takže bychom při této dietě, která se někdy nazývá také ketodieta, neměli být tolik mrzutí a podráždění nebo trpět depresemi.

Doporučujeme: Diety: Která je pro vás nejhorší

Kromě rychlosti hubnutí je další výhodou to, že na rozdíl od jiných diet  odbourává skutečně jen tuk, ale svaly zůstávají. Navíc tím, že tělo začne místo sacharidů spalovat zásobní tuk, a změní tak zdroj své energie, se člověku změní celý metabolismus.

Známe to všichni - po pořádném kusu mase máme v břiše jako v pokojíčku mnoho hodin. Bílkoviny se tráví a zpracovávají pomalu, takže hlad dostaneme až za dlouho. Tak to funguje i u této diety. Ale to neznamená, že se musíte krmit steakem pětkrát denně. Proteiny můžete získávat i ze speciálních přípravků.  

Nejhorší je první fáze

Pokud to vezmete poctivě, musíte absolvovat všechny tři fáze, ze kterých se dieta skládá. V té první jde především o nastartování celého procesu. Proto se musí sacharidy tvrdě odstřihnout, aby tělo začalo spalovat zásoby tuků. Připravte se na tři až šest týdnů, kdy kromě bílkovin prakticky nespolknete nic jiného, jen trochu zeleniny, většinou listové. Zapomenout tak musíte nejen na ovoce, ale taky třeba na rajčata, papriky a podobně.

"Začal jsem si dělat KetoDiet jídla a váha šla opravdu dolů. Prvních 10 dní 4 kila. První fázi jsem si dal 3 týdny na přelomu loňského léta a podzimu. Výsledkem byl úbytek 6 kilogramů. Proto jsem se rozhodl, že do toho půjdu znovu a k padesátým narozeninám jsem si nadělil dárek - vážit svých 80 kg jako před deseti lety," chlubí se herec Martin Dejdar.

Druhá fáze je delší a snesitelnější, protože můžete začít přidávat i další složky obvyklého jídelníčku. Ale jen pomalu a postupně. Ve třetí fázi, kdy už má být organismus "naučený" na změněné využívání energie, se vaše menu může dál rozšířit, ale i pak zase půjde hlavně o bílkoviny.

Čokoláda z bílkovin

K tomu mohou sloužit i lákavě a odborně zabalená jídla z proteinů, které dokáží napodobit (no, skoro) chuť oblíbených pokrmů z cukrů a jiných sacharidů. Včetně zmíněné čokoládové tyčinky, koktejlů a polévek. Tyto "hotovky" můžete využívat i tehdy, když nechcete absolvovat celý striktně naplánovaný program (připravují je obvykle odbornicí na výživu) a chcete si jen doplnit a odlehčit stravování.

Pro zrychlení a zjednodušení první a částečně i druhé fáze se dá využít i speciální druh koktejlu. Jde o suchou proteinovou směs, kterou si sami smícháte s vodou a pijete místo jídla v podobě "slizu". Ušetří vám peníze za libovou svíčkovou, i když... Pocitu, že do sebe dostanete něco jako čtvrt litru vaječného bílku, se hned tak nic nevyrovná ... Ale zase skvěle funguje!

Přečtěte si: Úplná novinka: KEN - Hubnutí s pumpou!

A pokud jste opravdu otrlí, můžete si dokonce nechat tento mix zavádět pomocí pumpy a sondy rovnou do žaludku, samozřejmě pod lékařským dohledem. Vzhledem k tomu, že tak skutečně nepolknete vůbec nic jiného, výsledky vás v co nejkratším čase nemohou minout.

Na co si dát pozor

Odborný dohled by však měl být při této dietě zásadou. Doporučená denní dávka bílkovin by neměla překročit 0,9 g na kilogram optimální váhy člověka. Pokud se překročí, hrozí zdravotní rizika, především u ledvin. Může dojít až k jejich selhání. A ledviny jsou orgánem, který nedává najevo problémy bolestí, takže nikdy nevíte, zda nejsou nějak poškozené. Bez předchozího vyšetření ledvin byste se tedy do proteinové diety neměli pouštět, ani když jste mladí a zdraví. Vysoký příjem bílkovin vede také k zatížení jater, která musí neustále zpracovávat toxické látky, vzniklé při  rozkladu proteinů.  

Velké množství bílkovin může také způsobit vyčerpání některých minerálů a vitamínů v těle. Jsou to například vitamíny skupiny B, důležité pro nervy. Bez vápníku se oslabují kosti a hrozí riziko úrazu, nedostatek zinku snižuje imunitu i plodnost, proto je třeba minerály během diety tělu dodávat. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zhubnout 6 kilo: 6 tipů, jak to stihnout do prázdnin

Po čem zhoustnou řasy? Někdy i po chlebu

Jak poznáte, že máte vysoký krevní tlak?

Odhalili jsme neodbornou terapii, čelíme sprosté kampani, říká režisérka Infiltrace | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama