reklama

Životní styl

Každý z nás žije určitým životním stylem. Jde o způsob chování, projevu, řešení vztahů a zvyklostí individuálních pro jednu osobu nebo společné pro skupinu. Někdo buduje profesionální kariéru a pro někoho je nejdůležitější rodina.

Životní styly jsou velmi rozmanité, ale i přesto najdeme společné rysy, které vyplývají ze sociální nebo ekonomické stránky současného dění. Styl dnešní doby je na jedné straně pohodlný a v druhém případě velmi uspěchaný až hektický.

Zdraví životní styl

Náš způsob života ovlivňuje naše zdraví. Pouze dvacet procent je dáno genetikou a zbytek je jen na nás. Všeobecně se udávají čtyři hlavní body pro zdraví život: nekouření, zdravá výživa, vysoká pohybová aktivita, alkohol v rozumné míře.

K tomu, abychom se cítili dobře, je za potřebí dostatek spánku a optimismus. Pokud se nám podaří body dodržovat, budeme mít přiměřenou hmotnost, normální tlak, nízkou hladinu cholesterolu, dobrou kondici, svěží vzhled, psychickou pohodu a vysokou odolnost vůči nemocem.

Faktory ovlivňující životní styl

Prvním faktorem jsou životní podmínky, kde hovoříme o vnějším vlivu. Dále jde o jedince samotného. Náš styl se mění v závislosti na změně životních podmínek. Všeobecně se to mění pro celou populaci a v ní jednotlivé třídy. Vnitřní faktor zahrnuje samotného individuálního člověka.

Velkou roli hraje vzdělání a z toho následně vyplývá profesionální postavení. Vše je ovlivněno vzděláním a životním stylem rodiny. Existují souvislosti mezi sociálním postavením, vzděláním, příjmy a trávením volného času.

Faktory, které působí na životní styl

- lokalita
- volný čas
- vzdělání
- příjem
- postavení v práci
- tradice, móda
- kulturní kontinuita
- rodinný život

Moderní svět

Dnešní doba si žádá nové věci, abychom mohli být déle vzhůru a stihli toho tak mnohem víc. Dnes můžeme dvacet čtyři hodin denně sledovat televizi, nakupovat, vybírat peníze z bankomatů, komunikovat přes chaty a nebo hrát hry. Bohužel si lidé neuvědomují, že bez spánku a fyzického odpočinku to tělo brzo začne vzdávat.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama