reklama

Jak uzdravit vlasy a pleť, radí lékárník i bylinkářka

Co udělat, aby vlasy, nehty i pleť zůstaly zdravé, případně abychom napravili zimní škody?

Foto: Žena

Čeká nás ostré letní slunce, chlór v bazénech i slaná voda v moři. Co udělat, aby vlasy, nehty i pleť zůstaly zdravé, případně abychom napravili zimní škody?

Pokud jste se pustili do jarní diety, vlasům ani nehtům jste tím neprospěli. Organismus je při dietách příliš vystresovaný a vyčerpaný, což vede k oslabení vlasových kořínků i celkové kvality vlasů, které jsou matné a bez života. Zároveň dochází ke žloutnutí nehtů a jejich lámavosti. 

Tuky jsou potřeba

"Zvyšte v období diet a při extrémních podmínkách zatěžujících organismus příjem esenciálních mastných kyselin. Především omega 3 mastné kyseliny, které vyživují vlasy zevnitř a stimulují zdravý růst vlasů. Snížíte tak negativní dopad na kvalitu vlasů a nehtů. Zároveň používejte pěsticí oleje, skutečným pokladem pro poškozené vlasy i nehty je například arganový olej," radí lékárník Tomáš Arndt.

Kůže, nehty i vlasy se skládají z pojivových tkání, ve kterých je obsažen kolagen a keratin. Jejich tvorbu podporuje dostatečná hydratace.

Kolik vody byste měli denně vypít? Dozvíte se ZDE >>

Dostatečný přísun tekutin omlazuje tělo, pokud málo pijete, pokožka je vysušená a tvoří se na ní snadněji vrásky. Snažte se každý den vypít dostatečné množství tekutin, které dodají pokožce, vlasům i nehtům potřebnou hydrataci. Zlepší se tak jejich kvalita.

Jak dodat vitamíny?

"Pokud jsou vlasy či nehty již příliš poškozené, můžeme podpořit tvorbu keratinu užíváním potravinových doplňků, které obvykle obsahují vlasům prospěšné aminokyseliny a vitamíny," doporučuje PharmDr. Tomáš Arndt z internetového obchodu Prozdravi.cz.

Poškozené vlasy a nehty uzdravíte a zároveň zlepšíte jejich kvalitu, pokud tělu dodáte potřebné množství minerálů a vitamínů. "Například doplněk stravy LKVB6 je kombinací lecitinu, kelpu a vitamínu B6, která snižuje vypadávání vlasů a zároveň má mnoho dalších pozitivních účinků na lidský organismus. Z doporučených minerálů je to pak hořčík a zinek.

Tyto dva minerály se z těla odplavují zejména při zvýšené fyzické aktivitě, jakou je např. sport. Měli byste proto dbát na jejich pravidelné doplnění," uzavírá  doktor Arndt. 

Zkuste i léky z přírody

Zůstala vám po zimě pleť plná pupínků?  Pro boj s akné nám nabízí nejednu účinnou zbraň příroda! Celý proces musí začít uvnitř těla, a sice čištěním krve, říká známá bylinkářka Mgr. Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

Doporučujeme: Téma: Péče o pleť

"K tomu je vhodná například penízovka, pampeliška, kopřiva a jetel. Bakterie, které se mohou podílet na vzniku akné, lze zmírňovat lichořeřišnicí, zánětlivé stavy olší. Pro vnější užití se doporučuje také čtyřkvětá mast s bezem, která navíc zaceluje nehojící se rány. Přidat můžeme i olej z grapefruitového semínka, kterým je dobré akné potírat," radí odbornice na přírodní bylinnou léčbu.

Jak na ekzém?

V zimě se obvykle kožní problémy zhoršují. Pro ozdravnou kúru doporučuje Mgr. Podhorná tento postup: 

  • Vyčistit tělo od plísní a podpořit slinivku penízovkou.
  • Podpořit činnost jater ostropestřcem, měsíčkem nebo jalovcem.
  • Zvednout protialergickou složku v organismu přípravkem z pupenů z černého rybízu nebo lesního bezu hroznatého.
  • Pročistit střevo - tam můžeme využít zelený jíl nebo Enterosgel.

"Zlepšení ekzému často nastává po užívání černého rybízu, kaliny a rozmarýnu. Problém pomáhá tlumit také směs černého bezu, jitrocele, měsíčku a podbělu. Na vnější použití je vhodný lopuchový olej, Psorikalis a čtyřkvětová mast. U dětí je vhodné do koupele přidat výluhy z bylin, které obsahují sliznaté látky," radí Jarmila Podhorná.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

O čem se nemluví: Nemoc střev vám zničí život

7 zlodějů životního elánu: Poznej a znič!

Diagnóza z dechu: Prozradí cukrovku i rakovinu

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama