reklama

Vlasy

Hlava je pokrytá vlasy, které ji chrání a zahřívají. Součástí naší celkové image je střih a styling vlasů. Ženy si je nechávají barvit, natáčet, žehlit a melírovat. Na plesech bývá vhodným doplnění večerní róby dokonalý účes. V současné době se i pánská část populace nechává barvit a mění si střih podle posledních módních trendů.

Vlasy se dělí na několik základních skupin. Rozeznáváme je podle tvaru anebo vlastností vlasové pokožky. Posledním rozeznávacím faktorem je jejich vzhled. Druhy vlasů bývají typické pro určité národy nebo kontinenty.

Velmi důležitou péčí o vlasy a účesy je vhodné používání přípravků na mytí a následnou úpravu. V obchodech je k dostání řada šampónů, tužidel, gelů, laků a vosků určených pro styling jednotlivých typů.

Druhy vlasů podle tvaru, zbarvení a vlastností

Rovné vlasy

Na průřezu jsou kulaté a vyrůstají z rovných vlasových pochev. Mohou být velmi dlouhé.

Vlnité vlasy

Na průřezu vidíme oválný tvar, vyrůstají z rovných pochev a také mohou být poměrně dost dlouhé.

Kudrnaté vlasy

Jejich průřez je velmi oválný. Vlasové pochvy jsou zahnuté. Tento typ převažuje u černošské populace.

Pepřovité vlasy

Tvar kudrnatých vlasů, který má ledvinový průřez a vyrůstají ze zahnutých vlasových pochev v chomáčích a trsech.

Spirálovité vlasy

Vyrůstají ze zahnutých vlasových pochev, mají oválný průřez a místo dřeně dutinu. Mají vzhled jemných a dlouhých trubiček.

Dělení podle vlastností

Suché vlasy

Tvorba kožního mazu je příliš nízká. Jde o vrozenou záležitost. Na dotek jsou drsné, lámavé a absolutně bez lesku.

Mastné vlasy

Mazové žlázky, které ústí do vlasové pochvy, produkují nadměrně mnoho. Maz se dostává na povrch kůže. Množství mazu je vrozenou záležitostí. Mastné vlasy působí nehygienickým dojmem, vytváří pramínky a špatně se češou. Samotná produkce pokožce neškodí. Jde spíše o kosmetický problém než o zdravotní.

Dělení dle zbarvení vlasů

Šedé vlasy

U těchto vlasů dochází k změnám v tvorbě barviva na různých hladinách. Ve vlasech jsou v místech zrnek barviva nacházeny duté struktury - vakuoly, které neobsahují barvivo.

Hnědé a černé vlasy

Tvoří se pouze eumelanin - tmavé barvivo. Je ho velké množství a buňky, které ho vyrábějí, jsou velké.

Zrzavé vlasy

Ve struktuře jsou tvořena obě barviva, oba typy melaninu - pheomelanin (světlý), kterého je vždy víc. Podle toho je různá škála zbarvení dozrzava. Druhým je eumelanin (tmavý) - je ho vždy méně a dává barevnost do měděna v určité škále zbarvení.

Blond vlasy

Vytváří se oba typy barviva, ale buněčných struktur, které tvoří barvivo, je málo. Jsou velmi malé a množství vytvořeného barviva je minimální.

Statická elektřina ve vlasech

Vlasové vlákno má kladný náboj. V zimě nosíme čepice a šály, které mají také kladný náboj. V každém ročním období se setkáváme s částečky prachu, které obsahují kladné náboje. Kladné částečky se usazují v místech, kde je vlas poškozený a šupinky povrchu vlasu k sobě nepřilehají. Dva póly se stejným nábojem se odpuzují, a tím se vlasy začínají odtahovat.

Děje se tak z nedostatečné hydratace. Je mnoho způsobů, jak elektřině předcházet nebo ji alespoň zmírnit.

Nejjednodušším řešením je použít sprej na vlasy nebo lak s jemnou fixací. Aplikuje se ze vzdálenosti třicet centimetrů. Dále je vhodné, kontrolovat stupeň hydratace používáním vlasové kosmetiky. V zimě je dobré používat hydratační šampony a kondicionéry. Vlas musí mít správné PH, měl by být uzavřený a neuvolňovat vnitřní vlhkost.

Můžeme používat sušící přístroje, které mají funkci ionizace. Během sušení eliminují záporné ionty. Vhodné jsou Chi Turbo vysoušeče nebo žehličky na vlasy. Proti statické elektrice funguje používání správných kartáčů a hřebenů. Nejlepší jsou dřevěné s přírodním vlasem, a nebo kartáče se zápornými ionty. Posledním důležitým bodem je pitný režim. Po vypití dvou až tří litrů tekutiny ovlivňujeme hydrataci ve vlasech.

Přírodní recepty proti vypadávání vlasů

Polovina celkové populace má s vypadáváním problémy. Nejčastěji se tento problém objevuje na podzim a na jaře.

Černý pepř

Podporuje prokrvování vlasové pokožky a tím růst nových vlasů. Koření smíchejte s trochou vody. Směs pečlivě vetřete do vlasové pokožky a nechejte patnáct minut působit, potom opláchněte.

Amarant

Čerstvý džus z listů rostliny se aplikuje do vlasů. Zajistí zdravý růst a jejich hebkost.

Med a vaječné bílky

Směs vmasírujeme do vlasové pokožky, necháme třicet minut působit a pak důkladně opláchneme.

Čerstvá cibule

Na holá místa použijeme plátky cibule, které vtíráme do pokožky až do jejího zčervenání. Potom aplikujeme med. Výborně zabírá proti plešatosti.

Kokosové mléko

Prostředek pro krásné a zdravé vlasy. Masírujte pokožku a nechte působit půl hodiny, potom opláchněte teplou vodou. Opakování se provádí dva krát až tři krát týdně.

Aloe vera

Gel ovlivňuje růst nových vlasů. Aplikujte a nechte třicet minut působit. Potom umyjte bylinkovým šamponem. Výsledky jsou k zaznamenání už po několika měsících.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama