reklama

Sex nekončí, ani když stáří začíná aneb Dokdy můžeme?

"Jsem ve třetí fázi života a nikdy jsem nezažila lepší sex," říká herečka Jane Fondová. Není jediná, kdo tvrdí, že s přibývajícími lety je sex čím dál lepší a lepší. Čím to je?

Foto: Profimedia.cz

„Jsem ve třetí fázi života a nikdy jsem nezažila lepší sex," říká herečka Jane Fondová. Není jediná, kdo tvrdí, že s přibývajícími lety je sex čím dál lepší a lepší. Čím to je?

"Škoda že mi není sedmdesát," povzdechl si prý při pohledu na mladou dívku pětaosmdesátiletý anglický dramatik J. B. Shaw.  I po sedmdesátce můžete mít stále chuť, čas, příležitost a sílu na fyzický projev vzájemné lásky. Kdy začíná stáří a kdy končí sex?
Dovedete si představit svou babičku s dědou, jak spolu pravidelně dovádí v duchnách? Je pravda, že u nás je stále sex seniorů tabu.  Některé zahraniční celebrity se však svým milostným apetitem netají. „Jsem ve třetí fázi života a nikdy jsem nezažila lepší sex," říká herečka Jane Fondová. Není jediná, kdo tvrdí, že s přibývajícími lety je sex čím dál lepší a lepší. Čím to je? Teprve ve zralém věku se partneři dokážou oprostit od emocí provázejících milostné vztahy a naplno vychutnávat potěšení, které sex přináší.

Zaměřeno na něžnost

„Ačkoli se samozřejmě změní tempo a frekvence pohlavního styku, sexuální rozkoš určitě nezmizí, naopak se může ještě zdokonalit," říká MUDr. Judita Jansová z privátní psychiatrické ambulance v Dubí. „Mnohé starší páry, osvobozené od starostí o děti a strachu před nechtěným těhotenstvím, prožívají opravdové sexuální uspokojení teprve ve zralém věku. Více než na technickou stránku milování se soustřeďují na prožitky pocitu harmonie, projevované něžnosti, vstřícnost a vzájemné porozumění." 

Fyziologické změny, které časem zákonitě přicházejí, nejsou překážkou, ale naopak pobídkou k prodloužení a zkvalitnění milostné předehry. Mužům sice trvá poněkud déle, než dosáhnou erekce, ale žena tím získá více času, protože zvlhčení pochvy není tak rychlé. Přestože je orgasmus kratší a trvá pouze pár sekund, stále oběma přináší stejnou tělesnou rozkoš. Po vyvrcholení může také trvat den či dva, než bude muž moci dosáhnout další erekce, dokonce nemusí ejakulovat při každém milování, ale na síle prožitku to nic nemění. Nejčastější problémy mužů se týkají kvality a délky erekce. Odborníci však popírají, že jde o začátek konce, a tvrdí, že muži potřebují jen intenzivnější a delší stimulaci. O skutečné dysfunkci se hovoří teprve tehdy, jestliže mají potíže s erekcí trvalejšího a dlouhodobějšího rázu.

Pomůže lubrikant

Ani sexuální prožitek ženy se nemusí po přechodu dramaticky měnit, přestože s menopauzou se dostavují nepříjemné tělesné pocity jako návaly horka, pocení, pocity frustrace a rezignovanosti, nespavost a také nedostatečná vaginální lubrikace. Poševní sliznice je sušší, méně elastická a zhoršuje se prokrvení pohlavních orgánů. Moderní medicína má řadu prostředků, kterými lze docílit zvlhčení a usnadnění pohlavního styku obou partnerů. Například lubrikační gely, které svým složením pomáhají ženám dosáhnout orgasmu a mužům by zase měly pomoci docílit správné erekce.

Senioři v akci

„Minulý týden jsem v lékárně koupil lubrikační gel. Manželka to přijala dobře. Večer jsme si zapálili svíčky a důkladně se promazávali, bylo to příjemné pro oba a krásně jsme se pomilovali," říká Petr W. (63) z Mostu.
„Jsem zralá žena, mám velké děti, zajištěnou existenci a nemám velké starosti. Sex prožívám stokrát intenzivněji než v mládí. Nemyslím na to, jestli děti už usnuly. Proč ten mladší tolik kašle? Jak stihnu školku a dojít včas do práce? Bože, tolik se mi toho motalo hlavou! Sex jsem tehdy dost flákala," říká s úsměvem šedesátiletá Jarmila B. z Proboštova. „Dnes ho prožívám, užívám si, žiju sexem, stejně jako můj muž. A dávám svému muži, co ve mně dřímalo po celá léta." 

Odborníci sex doporučují i ve vyšším věku

Sexuologové rozhodně doporučují nekončit předčasně s milostným životem, i kdyby měl pokračovat přes sedmdesáté, osmdesáté či vyšší narozeniny. Vždyť síla, vitalita a chuť se milovat  prodlužují život. Stejně jako se dá trénovat mozek či jiné orgány, lze posilovat i sexuální funkce. Nevěřte pověrám, které se šíří mezi lidmi o smrti při milování. Nejsou pravdivé. Nejvíce úmrtí totiž přichází na lůžku, kde organismus pasivně odpočívá…

VÍTE, ŽE …

… více než 80 % mužů i žen starších 60 let má o milování zájem a touží po něm? Polovina dokonce tvrdí, že sex má pro ně stejný význam jako v mládí.

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama