reklama

Sexuolog radí: Pryč s bolestivou menstruací!

Každý měsíc týden nepříjemností a bolestí. Co s tím? Jak vyzrát na menstruaci? Ptali jste se, odpovídal MUDr. Zlatko Pastor.

Foto: Ondřej Besperát

Každý měsíc týden nepříjemností a bolestí. Co s tím? Jak vyzrát na menstruaci? Ptali jste se, odpovídal MUDr. Zlatko Pastor.

Na otázky ohledně menstruace jste se mohli ptát od úterý prostřednictvím mailu [email protected] gynekologa a sexuologa Zlatko Pastora. Exkluzivně pro Ženu zodpověděl tři nejzajímavější dotazy.

Menstruační kalíšek

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore. Prosím, co si myslíte o menstruačním kalíšku?

MUDr. Zlatko Pastor:

Menstruační kalíšek je alternativa používání menstruačních vložek nebo tamponů. Některé ženy ho mají v oblibě a nelze proti tomu nic namítat. Kalíšek je umístěn v pochvě a zachytává menstruační krev. Je nutné ho pravidelně vyprazdňovat a při jeho používání zachovávat běžná hygienická pravidla. Je to hygienická, ekologická a vcelku praktická menstruační pomůcka. Některé ženy však mají výhrady k manipulacím v pochvě při jeho zavádění a odstraňování. V českých zemích příliš rozšířen není.

Pryč s bolestivou menstruací

Dotaz:

Dobrý den, mé dceři bude brzy patnáct let. Každý měsíc má dlouhou, silnou a hodně bolestivou menstruaci. Kdysi jsem měla stejné potíže, které ustoupily po nasazení hormonální antikoncepce. Má smysl nechat předepsat antikoncepci i dceři? A co jí menstruace úplně zbavit?

MUDr. Zlatko Pastor:

Ano, je to jedna z možností jak dceru zbavit silné a bolestivé menstruace. Určitě bych jí to nerozmlouval. Hormonální antikoncepce je jednou z nejúčinnějších metod, které zmírňují intenzitu menstruačního krvácení a odstraňují bolesti. Jaký typ dávkování se zvolí, cyklický (s týdenní přestávkou v užívání) nebo kontinuální, který většinou menstruaci potlačí, už je pouze otázka názoru a přání pacientky .

Jak na PMS?

Dotaz:

Co říkáte na názory řady „alternativců", že silný PMS mívají ženy, jejichž tělo je dlouhodobě pod větší toxickou zátěží? A jak se zbavit PMS?

MUDr. Zlatko Pastor:

Netuším, co si pod pojmem větší toxické zátěže představujete. V současném světě se bohužel vlivu cizorodých látek na organismus nevyhne nikdo. Ve vaší otázce cítím lehkou snahu implikovat ji v odpověď v duchu (ale možná se mýlím), že nepřipustíme-li tuto zátěž nebo se jí nějakým způsobem zbavíme, předmenstruační problémy se rozplynou. Bylo by to sice krásné, ale tak to není. PMS je způsoben komplexem mnoha faktorů. Většinou jsou zdůrazňovány tělesné příčiny, ale ty osobnostní a psychogenní hrají stejnou, možná ještě důležitější roli. K tomuto problému by se mělo přistupovat komplexně, s tím, že se jedná o složitý psychosomatický problém s celou řadou příčin, které bohužel nemají jednoduché řešení.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama