Antikoncepce: Zabíjí, nebo podporuje plodnost?
Antikoncepční prostředky pochopitelně zabraňují otěhotnění. Lidé občas dokonce věří, že ovlivňují plodnost ještě dlouho po vysazení. Jenže někdy je to naopak a antikoncepce plodnost podporuje!
Antikoncepční prostředky pochopitelně zabraňují otěhotnění. Lidé občas dokonce věří, že ovlivňují plodnost ještě dlouho po vysazení. Jenže někdy je to naopak a antikoncepce plodnost podporuje!
Zdánlivě paradoxní situace nastává tehdy, kdy se žena léčí s endometriózou, což je nejčastější gynekologické onemocnění žen v reprodukčním věku.
Dvě příčiny, jedna choroba
Pojem endometrióza označuje stav, kdy se okrsky výstelky dutiny děložní (endometria) vyskytují tam, kde být nemají. I když je výstelka uložena mimo dělohu, funkčně se od normálního endometria neliší.
To znamená, že prochází stejným menstruačním cyklem včetně změn, ke kterým každých 28 dní dochází v děloze. Krvácí tak stejně jako při běžné menstruaci.
Často se u žen objevuje endometrióza ve spojení s neplodností. U 20 až 40 % žen, které nemohou otěhotnět, je příčinou neplodnosti právě tato choroba. Výrazně pomoci může v takových případech antikoncepce, která potlačuje růst děložní sliznice, a to nejen v děloze, ale i mimo děložní dutinu.
Menstruace v plicích?
Nemoc sice může být bezpříznaková, ale k nejčastějším příznakům endometriózy patří:
- výrazné menstruační bolesti
- abnormální menstruační krvácení
- bolest v souvislosti s pohlavním stykem
Výstelka se může usídlit například ve vaječnících, vejcovodech či ve vazivu kolem dělohy, méně často pak dokonce v místech hodně nepravděpodobných a vzdálených - v srdci, plicích nebo kostech.
V případě vaječníků nebo vejcovodů jde o lokalizaci tak nešikovnou, že vytvoření srůstů může být příčinou neplodnosti. Ve vaječnících může nepříznivě ovlivnit ovulaci, ve vejcovodech znemožnit postup spermií nebo oplodněného vajíčka.
Sedm čili 7 dní
Endometriózou nejčastěji trpí ženy, které menstruují v krátkých intervalech za sebou, mají menstruaci silnou a delší než sedm dní.
Léčba takto obtěžující a vysilující menstruace se zároveň stává léčbou endometriózy, a ta zase výrazně pozitivním způsobem ovlivňuje i neplodnost nebo naopak pravděpodobnost oplodnění.
Dvojí úloha
Snahou medikamentózní léčby je navodit u ženy stav pseudogravidity nebo pseudoklimakteria, tzn. stavy, při kterých je funkce vaječníků omezená. Cílem je zmírnění bolesti, zlepšení kvality života postižených žen, ale také schopnosti otěhotnět.
Léčba endometriózy tak zároveň léčí i neplodnost - a tuto dvojí úlohu dobře plní hormonální antikoncepce, kdy přípravky obsahují dienogest, který je právě součástí moderních antikoncepčních přípravků.