reklama

Antikoncepce: Kdy vás může zabít?

Podle předsedy České gynekologické a porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka neexistuje prověřenější preparát, než je hormonální antikoncepce. Přesto může způsobit vážné poškození zdraví nebo dokonce i smrt.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Podle předsedy České gynekologické a porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka neexistuje prověřenější preparát, než je hormonální antikoncepce. Přesto může způsobit vážné poškození zdraví nebo dokonce i smrt.

Nevěřte tomu, že se hormonální antikoncepce hodí pro všechny a je zcela bezpečná. Rizika se týkají žen a dívek s dědičnou zátěží - především pokud se v rodině vyskytují sklony k žilní trombóze a tvorbě krevních sraženin. Jenže - kolik lidí to o sobě ví?

"Potom" bývá pozdě

Každou chvíli se v médiích objeví zpráva o kolapsu nebo úmrtí mladých nadějných sportovců. Bohužel se teprve pozdě zjistí, že měli nějakou vadu oběhového systému, která unikla i obvykle podrobným lékařským prohlídkám.

Se smrtí nebo těžkým poškozením zdraví ve spojení s antikoncepcí je to podobné. Většina žen o svém zdravotním stavu většinou podrobný přehled nemá. Nechají si na gynekologii napsat prášky, a často neabsolvují ani pravidelné laboratorní testy. Ať už z lenosti vlastní nebo lékařovy.

Pak může i u velice mladých dívek dojít k mrtvici, žilní trombóze, plicní embolii, srdečnímu infarktu a mozkové žilní trombóze - včetně následného ochrnutí. Ve spojení s hormony však nezabíjejí pilulky, ale závažné, často skryté vady.

Největší riziko: cigarety

Riziko mrtvice zvyšují genetické dispozice spolu s kouřením, vysokým krevním tlakem, cukrovkou, obezitou, migrénami a vysokou hladinou cholesterolu. Nebezpečí představují také určité typy poruchy krevní srážlivosti a onemocnění jater.

Kvůli nebezpečí plicní embolie se hormonální pilulky se vždy vysazují minimálně dva týdny před každou operací.

Z obdobných příčin se má hormonální antikoncepce preventivně vysadit i v případě, že vás nemoc či úraz připoutá dlouhodobě na lůžko.

Riziko dálkových letů

Jenže ne všechny operace jsou plánované. Stačí pak nečekaný úraz třeba na školním lyžáku nebo akutní slepé střevo a v rozrušení si nikdo ani nevzpomene na něco tak samozřejmého, jako je užívání antikoncepce.

U člověka, který má sklon k tvorbě krevních sraženin, se riziko dramaticky zvýší také dlouhým sezením, například při dálkových letech.

Někdy k rozvinutí symptomů stačí už nervové a fyzické vypětí, třeba ve zkouškovém období.

Kolik toho víte?

K dramatickým následkům užívání HA však dochází zřídka a za specifických podmínek. Přesto, nebo právě proto, se vyplatí zjistit si co nevíce informací z rodinné anamnéze.

Další nutnou pdmínkou je nechat si ještě před nasazením pilulek udělat všechny dostupné testy. U svého lékaře na nich vždy důsledně trvejte a nenechejte se odbýt!

Ženy, které nekouří, konzumují pestrou stravu včetně dostatku červeného masa a mají dostatek pohybu, se nemusejí zdravotních komplikací obávat.

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama