reklama

Antikoncepce zlepšuje ženám paměť, zjistili vědci. Má to však háček

Ženy si podle nové studie měly po dobu jedné minuty zapamatovat objekty, které vidí na kresbě. Po uplynutí časového limitu měly za úkol na jiné kresbě rozpoznat, které z věcí se změnily nebo byly přesunuty. Lépe si vedly ženy užívající hormonální antikoncepci.

Studie se zúčastnilo 59 žen od 18 do 27 let.
Studie se zúčastnilo 59 žen od 18 do 27 let. | Foto: Shutterstock

Výsledky studie z letošního března naznačují, že užívání hormonální antikoncepce může mít vlit na kognitivní schopnosti žen. Respondentky, které ji užívaly, prokázaly lepší objektovou paměť (přirozená tendence savců zkoumat nové objekty či známé objekty na nových místech, pozn. red.) než ty, které měly přirozený měsíční cyklus. 

Studie se zúčastnilo 59 žen od 18 do 27 let, z nich 19 užívalo hormonální antikoncepci. V první části respondentky odpovídaly na dotazníkové otázky týkající se cyklu, například zda je pravidelný, zda právě menstruují či jaké je datum jejich poslední menstruace. Následovaly dva kognitivní úkoly zaměřené na mentální rotaci a objektovou paměť. 

Úloha zkoumající schopnost mentální rotace testovala prostorové schopnosti účastnic. Pozorovaly obrázky 3D objektů, které musely pomocí své mysli otáčet tak, aby odpovídaly jiným předloženým obrázkům. V druhé části respondentky po dobu jedné minuty sledovaly kresbu s několika objekty. Po uplynutí časového limitu měly za úkol na jiné kresbě rozpoznat, které z věcí se změnily nebo byly přesunuty. Zatímco výsledky ukázaly, že v úkolu mentální rotace si ženy vedly podobně, v druhém úkolu dosahovaly výrazně lepších výsledků respondentky užívající hormonální antikoncepci.

Za zmínku stojí, že ženy s přirozeným cyklem, které během studie menstruovaly, měly lepší výsledky než ty s přirozeným cyklem, které nemenstruovaly. Podle autorů studie by mohla být spojitost mezi menstruací a objektovou pamětí předmětem budoucích výzkumů.

Mohlo by vás zajímat: Menstruační dovolená? Příliš volně nastavená může ženy znevýhodňovat, říká Homfray (18.5.2022)

Příliš široce nastavené menstruační volno může znevýhodňovat postavení žen na pracovním trhu. Problém by mohlo vyřešit navýšení sick days pro všechny. | Video: Michael Rozsypal

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama