reklama

Bolest není ženský úděl. Braňte se!

Patří to prý k ženskému údělu, ale je to jenom mýtus. Menstruace bolet nemusí, a pokud tomu tak je, pak se jedná o nemoc. Nic přirozeného a nutného na tom není, tak se netrapte  zbytečně a začněte se léčit.

Foto: Profimedia,cz

Patří to prý k ženskému údělu, ale je to jenom mýtus. Menstruace bolet nemusí, a pokud tomu tak je, pak se jedná o nemoc. Nic přirozeného a nutného na tom není, tak se netrapte  zbytečně a začněte se léčit.

Stačí se podívat do internetových diskusí: pro mnohé ženy je týden z každého měsíce očistcem, kdy omdlévají bolestí,  ládují se léky a prakticky nemohou odejít z domu ze strachu před následky silného krvácení. Některé se jen svěří, jiné se ptají na radu. U většiny z nich se problém jmenuje endometrióza.

Případů stále přibývá

Dalšími projevy této nemoci, kterou mnoho lékařů stále ještě odbývá mávnutím ruky jako "přehánění", jsou bolesti při styku, pánevní bolesti chronického charakteru a/nebo poruchy plodnosti. Z mnoha studií je jasné, že postižených žen v populaci přibývá.

"O situaci v ČR přesné údaje nemáme, ale například v sousedním Německu se odhaduje ročně 40 000 nových pacientek s endometriózou," upozorňuje gynekolog doc. MUDr. Eduard Kučera.

Přestože je endometrióza jedním z nejčastějších ženských onemocnění, není dosud známá přesná etiologie jejího vzniku.

Dvě teorie

Endometrióza je obvykle definovaná jako přítomnost funkčních žlázek, vyskytujících se normálně v dutině děložní, mimo jejich obvyklou lokalizaci v děložní dutině. Mimo děložní dutinu se žlázky dostanou především při menstruaci a mohou se usídlit v oblasti malé pánve.

Jiná teorie předpokládá odlišný vznik. Na základě hormonálních vlivů, toxických vlivů prostředí a dalších se buňky v dutině břišní přeměňují právě v ložiska endometriózy. V současnosti převažují důkazy, že se jedná o multifaktoriální onemocnění ovlivněné genetickými, hormonálními, imunologickými a anatomickými faktory. Onemocnění může samo zmizet, nebo naopak vstoupit do závažné formy.

Nemoc s řadou neznámých

Dodnes není známo, proč endometrióza postihuje některé ženy, a jiné nikoli. Vyskytuje se především v období reprodukčního věku, ale byl popsán i výskyt v období před první menstruací a také po poslední menstruaci v tzv. menopauze. Nejmladší pacientce s endometriózou bylo 10,5 roku, nejstarší potom 78 let. Endometrióza byla zjištěna ve všech tkáních lidského těla mimo srdce a slezinu.

"V současné literatuře se výskyt endometriózy u žen v různé formě odhaduje mezi 1 − 53 %. Náhodný výskyt při podvazu vejcovodů, tzv. sterilizaci, byl kolem 22 %. Naproti tomu je prevalence u žen s diagnózou sterility nebo pánevní bolesti v některých studiích až 60 %. Tento výskyt se označuje jako tzv. chirurgická prevalence," připomíná docent Kučera.

Chcete miminko?

Znamená to, že nadpoloviční většina žen, které nemohou otěhotnět, trpí právě endometriózou. Často proto s jejím vyléčením zmizí i neplodnost.

Léčba endometriózy je dvojího typu, medikamentózní nebo chirurgická. Obě metody se mohou i vzájemně doplňovat. Principem je odstranění ložisek endometriózy, nebo zábrana jejich růstu.

Cílem léčby je obnovení plodnosti, snížení bolestivých příznaků a zvýšení kvality života. Pacientka s příznaky endometriózy by se vždy měla obrátit na svého ošetřujícího gynekologa.

Řešte nemoc, ne bolest

Léky proti bolesti slouží pouze k léčbě příznaků, takže nic neřeší a pouze problém odsunují - často s tou vyhlídkou, že postupem času se bude jedině zhoršovat. Onemocnění může samo zmizet, nebo naopak vstoupit do závažné formy.

"Základní onemocnění ovlivňují příznivě hormonální přípravky, které se podávají obvykle ve formě injekcí nebo tablet. Jednotlivé hormonální přípravky se liší nejen cestou podání, ale také svou účinností a výskytem nežádoucích účinků. Od letošního roku je na trhu k dispozici účinný přípravek k léčbě endometriózy, který je podáván perorálně (ústy), má příznivý bezpečnostní profil a je vhodný i k dlouhodobé léčbě endometriózy," uzavírá doktor Kučera.

#obj 18665

KDE SE VZALA?

Termín endometrióza poprvé použil profesor Sampson téměř před 100 lety. Popsaná však byla mnohem dříve rodákem z Hradce Králové a profesorem na vídeňském anatomickém ústavu Karlem Rokitanskym v roce 1860.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama