reklama

Tabletka, po které mají ženy větší chuť na sex. Vědci zkoumali vliv antikoncepce

Mladé ženy, které užívají hormonální antikoncepci, jsou častěji ochotné k pohlavnímu styku. Uvádí to studie vydaná akademickým časopisem The Journal of Sex Research, který se zabývá studiem lidské sexuality.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Navzdory její popularitě a širokému užívání různých metod proti početí je o vlivu hormonální antikoncepce na sexuální chování žen známo překvapivě velmi málo. Autoři nového výzkumu se v rozsáhlé studii pokusili zjistit, zda užívání hormonální antikoncepce ovlivňuje sexuální frekvenci. Závěry shrnul server PsyPost

"Hodně se toho napovídalo o negativních vedlejších účincích hormonální antikoncepce na některé ženy," uvádí autorka studie Shari M. Blumenstocková, výzkumná pracovnice Kinseyho institutu na univerzitě v Indianě. "Zajímalo mě, jestli to má vliv i na sexuální chování, tedy jestli sexuální aktivita klesá poté, co ženy začaly užívat hormonální antikoncepci." Vědkyně dodává, že dosavadní studie na toto téma byly málo rozsáhlé nebo se mu věnovaly jen v krátkém čase.

Nové rozsáhlé studie se zúčastnilo na 893 žen z různých sociálních i etnických prostředí na území michiganského okresu Genesee. Do výzkumu se účastnice zapojily po dovršení osmnácti a devatenácti let a po dobu dva a půl roku jednou týdně odpovídaly na otázky výzkumníků. Dotazník se týkal vztahů, kterými prošly, hormonální antikoncepce, pohlavního styku a těhotenství.

Blumenstocková a její kolegové zjistili, že ženy, které užívají pilulku proti početí, se milují častěji. Když ženy antikoncepci užívaly, bylo dokonce třikrát pravděpodobnější, že budou ochotny k pohlavnímu styku než v době, kdy ji neužívaly. Vnější faktory jako doba trvání vztahu, rodinné zázemí nebo demografie neměly na frekvenci vliv.

Mít své tělo pod kontrolou je přitažlivé

"Ve chvíli, kdy tyto ženy začaly užívat hormonální antikoncepci, jejich sexuální aktivita okamžitě vzrostla a zůstala vysoko po dobu několika měsíců, " uvedla Blumenstocková a dodává, že ve chvíli, kdy mají ženy pod kontrolou, zda otěhotní, je pro ně pohlavní styk mnohem přitažlivější.

Studie se zabývala pouze pohlavním stykem a nezkoumala další sexuální praktiky. Nesledovala například ani kvalitu sexu. "Je třeba také brát v úvahu, že šlo o mladé ženy z jednoho regionu na středozápadě Spojených států," upřesňuje výzkumnice. Výsledky proto nemusí být relevantní třeba pro starší ženy nebo ženy z jiných zeměpisných oblastí. Výzkum se zabýval také výlučně hormonální antikoncepcí ve formě pilulky.

Slavná ostravská vila má temnou minulost. V podzemí je ukrytý opravdový unikát | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama