reklama

Bylinky na 5 nejčastějších potíží: Trávení i menstruace

Bylinkářka radí přírodní prostředky na nejčastější zdravotní problémy: klouby, menstruace, početí, ekzém a další.

Foto: Thinkstock

Pořád žít "na práškách", nebo se zkusit spolehnout na léčivou moc přírody? Říká se, že neexistuje nemoc, na kterou by neexistovala léčivá bylinka.

Máte zdravotní problém,  který chcete řešit nebo s ním potřebujete aspoň poradit? Mgr. Jarmila Podhorná, odbornice na bylinnou terapii, zakladatelka společnosti Naděje a autorka knihy Byliny léčí, doporučuje přirodní prostředky na 5 nejčastějších problémů, se kterými se na ni nemocní obracejí.

Pohybové problémy - bolesti zad, kolen a kloubů

V případě pohybových problémů jsou bylinky dobrou alternativou. Jejich nasazení může zabránit operaci, a hlavně vám uleví od bolestí. Pokud neznáte příčinu, která způsobuje bolest, užívejte komplexní kůry z pupenů - gemmoterapeutika.

Kůra topolu pomáhá tělu bojovat s borreliemi, ale také tiší bolestivé stavy, pomáhá při problémech močových cest a při potížích s prostatou. Další možností jsou gemmoterapeutika z břízy, jasanu či buku, které očišťují pohybový aparát od kyseliny močové a jejích usazenin. Dále je nutno působit protizánětlivě pomocí pupenů olše a třezalky a dodat kostem a svalům stopové prvky z gemmoterapeutik borovice či sekvoje.

Doporučujeme: Přes přechod v klidu: Bylinky na menopauzu

Pokud trpíte problémy trvalejšího charakteru, je vhodné zvolit raději komplexní přístup a posílit organismus i pomocí zevních prostředků, mezi něž patří masti či zábaly. Účinnými pomocníky mohou být například masti z kostivalu, tújový či třezalkový olej. Pomáhají omezit artritidu, artrózu či zánětlivé stavy. Od bolesti ulevují také koupele z různých protizánětlivých bylin.

Gynekologické problémy - menstruace, otěhotnění

Poruchy pravidelného měsíčního cyklu, cysty, myomy a sterilita patří mezi nejčastější gynekologické problémy. Poruchy cyklu obvykle souvisí s vysazením antikoncepce, která způsobuje zaplísnění organismu. Proto bych doporučila nejdříve tělo řádně vyčistit, k čemuž slouží nejlépe gemmoterapeutika z břízy, pýru, dubu či jasanu.

Nutno je též tělo odplísnit. K tomuto účelu poslouží třeba tinktura z penízovky a česneku. Někdy je rovněž třeba pomocí bylin tělo zbavit parazitálních problémů. Na zánětlivé stavy, které mohou být příčinou těchto komplikací, je vhodné gemmoterapeutikum z třezalky nebo olše.

Náš tip: Jak se zbavit kašle? Nespěchejte a dejte šanci přírodě

Další problémy pomáhá regulovat ptačí jeřáb, lékořice, angelika, maliník, měsíček, a to nejlépe v podobě komplexních tinktur. K úpravě hormonální rovnováhy jsou vhodné bylinné prostředky z ptačího jeřábu, maliníku, lékořice, anděliky a měsíčku, a to vše v komplexní kúře. Sterilita (neplodnost) je u žen obvykle důsledkem špatného životního stylu. Organismus v tomto případě můžete podpořit i ženskými hormony v podobě směsi api-women. Účinná je i mateří kašička, která dodá tělu potřebné látky.

Borelióza a spojené zdravotní komplikace

První orgán, který je v případě boreliózy bakteriemi napaden, jsou obvykle játra. Účinnými látky v boji proti nim jsou gemmoterapeutika z jalovce, ostropestřce a žita. Hlavním prostředkem pro boj těla s touto nemocí je tinktura z pupenů topolu. 

V další fázi nemoci bakterie napadnou pohybový aparát, především páteř a klouby. Zde doporučuji užívat olši, třezalku, borovici či směs černého rybízu, borovice a vinné révy. V případě nervových problémů způsobených borreliemi nasaďte i javor a babyku. V případě, že začnete mít v důsledku boreliózy problémy i se zrakem, užívejte schizandru a borůvku.

Vždy je však vhodné se v užívání zaměřit na komplexní bylinné kúry, které ideálním způsobem a ve vhodném poměru všechny účinné byliny kombinují.

Trávicí problémy: zácpa, průjem a nadýmání

Základem harmonizace trávicího ústrojí je rovnováha střevní mikroflóry a optimalizace funkce jater a ledvin. Mezi základní byliny, které jsou běžně užívány pro své očistné účinky, patří pýr, lopuch, židovská mochyně, štětka planá, kopřiva, pampeliška či řebříček. Nejvíce využívané jsou gemoterapeutika z břízy, jasanu a buku.

Pro zlepšení trávicích problémů je nutné podpořit činnost žlučníku. Bylin pro tuto harmonizaci je celá řada, jako například ostropestřec, schizandra, měsíček nebo maralí kořen. Ten je zároveň posilujícím prostředkem pro organismus. Z gemmoterapeutik je nejúčinnější jalovec, rozmarýn a gemmoterapeutikum z klíčků žita, které působí ozdravně na játra.

U této problematiky je rovněž důležitá slinivka - zde je vhodné gemmoterapeutikum z borůvky a tinktura z penízovky. Zároveň je obvykle nutno organismus očistit od parazitů a plísní. Vynikajícím prostředkem je kopretina, řimbaba, brusinka, borůvka a k pročištění střeva je velice vhodný francouzský jíl.

Opravdu efektivních výsledků dosáhnete kombinací směsí bylinek nebo užíváním jednotlivých bylin na vnitřní i zevní použití, tedy i na potírání a obklady. Blahodárné účinky mají také ozdravné koupele.

Alergie, astmata, dýchací potíže

Právě v této situaci pomáhají bylinky více než jiné prostředky. U dýchacích problémů ulevuje tinktura ze žampionu. Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu. Těmito nepříjemnostmi již trpí většina populace.

U alergií i ekzémů je vždy nutno hledat příčinu. Jednou z nich je většinou zaplísnění organismu. V těchto případech je vhodná tinktura z penízovky. Důležitá je také očista jater. Nejúčinnější je kůra dubu, která regeneruje sliznice.

Obranu proti alergiím také vytváří gemmoterapeutikum z pupenů černého rybízu. Využít můžete rovněž protialergických látek obsažených v gotu-kola, rozmarýnu či kalině. Pomůže vám zregenerovat slinivku, sliznice a také pokožku. Vhodnými prostředky při zlepšení projevů ekzémů jsou také prostředky na vnější použití, třeba olej z lopuchu, mast z kalisie nebo koupel na kůži z různých bylin. Podmínkou pro boj proti alergiím je čisté střevo. K jeho očistě můžeme použít zelený jíl.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Přírodní kosmetika může pleti škodit, říká dermatoložka

10 jídel, která vás dokážou zabít

Angelina Jolie slaví 38 let: Připomeňte si život slavné herečky

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama