reklama

Řebříček lékařský

Achillea millefolium
Lidové názvy: achillova bylina, myší chvost, husí jazýček, zaječí chléb
Čeleď: hvězdnicovité

Popis byliny

Řebříček obecný je aromatickou vytrvalou bylinou. Má přímou, hranatou a mírně plstěnou lodyhu, která dorůstá až do výšky 80 cm. Na lodyze jsou střídavě usazeny podlouhlé listy kopinatého nebo čárkovitého tvaru, dvojitě až trojitě peřenosečné. Je typický také svým plazivým oddenkem.
Řebříček vytrvale kvete od června až do října. Bílé, příp. růžové jazykovité květy jsou uspořádány v úborovém chocholíku o velikosti asi 0,5 cm. Plodem je podlouhlá nažka.
Hojivé vlastnosti řebříčku dle bájí využíval i proslulý řecký hrdina Achilles. Ten na své rány a rány svých vojáků během Trojské války údajně pokládal právě řebříček. Dle bájného hrdiny dostala bylina také svůj latinský název Achillea.

Výskyt a pěstování

Řebříček se hojně vyskytuje v celé Evropě i Asii, najdeme ho v nížinných i horských oblastech. Patří k nejstarším známým a také nejužívanějším bylinám. Byl zavlečen i do Severní Ameriky nebo do Austrálie a na Nový Zéland.
Rostlině vyhovují písčité až kamenité půdy. Daří se jí na sušších loukách a pastvinách, ale i na mezích a stráních, podél cest, na okrajích lesa či na lesních pasekách.

Léčitelství

Droga řebříčku obsahuje silici (azuleny, cineol, borneol, pinén, thujón), dále alkaloidy, flavonoidy, třísloviny, hořčiny, aldehydy, slizovité látky, cholin, kyselinu mravenčí, octovou a salicylovou.
V léčitelství se uplatňuje květ a kvetoucí nať řebříčku (stříhá se asi 3 cm od vrcholu). Sbírá se před rozkvětem v období od června do října. Nehodí se plně rozkvetlé a zahnědlé květy, ani dřevnatá nať.

Léčivé účinky řebříčku

- povzbuzuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení
- podporuje vylučování žaludečních šťáv a tvorbu žluči
- mírní kašel, snižuje horečku, pomáhá při nachlazení
- posiluje cévní systém, tlumí krvácení
- pomáhá při bolestivé menstruaci a jiných ženských potížích
- uvolňuje křeče
- je močopudný, čistí krev
- hojí kožní defekty
- je prospěšný při hemoroidech nebo křečových žilách
- má dezinfekční a protizánětlivé vlastnosti

Podávání a užití

Vnitřní užití

Řebříček se suší zavěšený ve svazcích nebo v tenkých vrstvách. Suší se rychle, při teplotě do 35 °C.
Bylina se nejčastěji užívá jako nálev (5 g drogy na 250 ml horké vody se nechá odstát 5 - 10 min.), pije se 2x denně. Čaj z řebříčku má trpkou až ostrou chuť.
Ve směsích se řebříček uplatňuje spolu s kontryhelem, šalvějí nebo měsíčkem (ženské potíže), slézem a pampeliškou (křečové žíly) nebo kopřivou (detoxikace).
Nedoporučuje se však dlouhodobé užívání, protože obsahuje toxický thujón. Ve větších dávkách může způsobit bolesti hlavy a nervové poruchy.
Řebříček není vhodný pro těhotné a kojící ženy. U citlivých jedinců může být fototoxický.
Řebříček se podává také v podobě alkoholové tinktury, ve stopovém množství se přidává do některých bylinných likérů. Poslouží pro výrobu domácího sirupu s příjemně nahořklou chutí. Recept je přitom jednoduchý.

Bylinný sirup řebříček - recept

Do připravené sklenice uložíme květy řebříčku s natí, zalijeme vodou a přidáme na plátky nakrájené citrony (jeden citron na 200 g byliny). Necháme odstát přes noc.
Druhý den směs přecedíme, do výluhu vymačkáme citrony a zahříváme spolu s cukrem (1 kg cukru na 1 l vody). Sirup přivedeme k varu, ale nevaříme. Pokud je potřeba ho dohustit, necháme ho vychladnout a znovu zahříváme, příp. přidáme více cukru.

Vnější použití řebříčku

Pro vnější použití se připravuje silný nálev. Uplatňuje se pro obklady při kožních poraněních, špatně se hojících ranách nebo popáleninách.
Řebříček se užívá také jako kloktadlo při zánětech dásní nebo pro bylinné koupele.

Posilující koupel s řebříčkem - návod

100 g nati necháme přes noc vyluhovat ve studené vodě. Před koupelí výluh ohřejeme a přidáme do vodní lázně. Bylinná koupel posiluje, pomáhá při nervových potížích, ale také hemoroidech, gynekologických výtocích nebo kožních vyrážkách.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama