reklama

Lišej

Lišej je laickým výrazem pro nejrůznější kožní změny, které se mohou velmi rychle vyskytnout kdekoliv na těle. Trpí jím děti i dospělí. Může se jednat o mykózu, která je způsobena kvasinkami či houbami nebo o ekzém, což je chronický svědivý zánět. Pod pojem lišej lze však zahrnout řadu dalších kožních onemocnění různého původu.

Jak se projevuje

Lišej se skládá z různě svědivých červených ložisek, která se mohou vyskytnout na jakékoliv části našeho těla. Na povrchu se mohou vyskytovat pupínky či šupiny. Pro optimální léčbu navštivte vašeho dermatologa, který přesně stanoví diagnózu. Lékař zjistí, zda se jedná o plíseň, mykózu či jiné onemocnění a nasadí účinnou léčbu. Ve většině případů se jedná lišej, který snadno vyléčíme zevní léčbou. Někdy může problém přetrvávat, buďte však trpěliví.

Prevence

Důležitou roli ve vzniku lišeje hraje také naše osobní hygiena. Kůže může být podrážděna různými chemickými látkami, v tomto případě je třeba zvýšit hygienu a pokožku včas a šetrně ošetřit. Nezanedbávejte ani běžné hygienické úkony, když přijdete z venku domů. Pokud u sebe zaregistrujete zarudnutí kůže a další symptomy poté, co jste použili nějaký nový kosmetický produkt, může to být známkou alergické reakce. Navštivte alergologa, který provede speciální testy - a vy tak zjistíte, jakým látkám přesně se musíte vyhnout.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama