reklama

Kopřiva dvoudomá

Urtica dioica, Urtica major
Lidové názvy: žahavka, žihlava, prhlinka, kopřiva kropivá
Čeleď: kopřivovité

Popis byliny

Kopřiva dvoudomá je statnou bylinou s výškou od 50 až do 200 cm.
Má plazivý oddenek nažloutlé barvy a přímou, nevětvenou lodyhu čtyřhranného profilu. Listy kopřivy jsou vstřícné, řapíkaté. Mají široce vejčitý až kopinatý tvar, pilovitý okraj zakončený špičkou.
Rostlina kvete od června do října. Samčí květenství vytvářejí převislé laty, samičí klasy nebo kratší hrozny. Květenství jsou drobná, světlezelená. Plodem jsou malé nažky vejčitého tvaru a černé barvy.
Kopřiva je planě rostoucí bylinou, která je typická především žahavými chlupy. Ty pokrývají celou rostlinu. Při doteku dráždí kůži, vyvolávají svědivost a pocit pálení. Zatímco dříve se mělo za to, že toto podráždění způsobuje kyselina mravenčí, dnes je přisuzováno obsaženému histaminu, acetylcholinu a serotoninu.

Druhy

Kopřiva dvoudomá je nejznámějším a nejrozšířenějším zástupcem rodu kopřiva. V našich končinách najdeme i menší druh s názvem kopřiva žahavka, která osídluje teplejší oblasti. Vzácně lze natrefit i na kopřivu luční nebo zavlečené středomořské druhy jako je kopřiva Dodartova a kopřiva kulkonosná. Celkem existuje více než 30 druhů kopřivy.

Výskyt a pěstování

Kopřiva dvoudomá hojně roste nejenom u nás, ale po celé severní polokouli.
Vytváří husté porosty v příkopech, na okrajích lesů a luk, ale i v parcích, na zahradách, na rumištích a skládkách. Její masivní výskyt jde ruku v ruce s nadměrným hnojením. Kopřivě totiž svědčí vlhké půdy bohaté na dusík. Upřednostňuje stinná stanoviště.

Léčitelství

Listy kopřivy jsou zdrojem chlorofylu, minerálních látek (hořčík, vápník, draslík, fosfor, železo) a vitamínů (C, B6, B12). Obsahují také flavonoidy, aminokyseliny, třísloviny, sacharidy, karotenoidy, kyselinu šťavelovou, mravenčí, octovou, křemičitou aj.
V léčitelství se využívá zejména list kopřivy, méně pak oddenek nebo květ.
Listy se sbírají od jara do konce května, kdy skýtají nejvíce léčivých vlastností. Kořeny se sbírají od srpna do listopadu. Při sběru se hodí rukavice, které zabrání popálení.
Droga se suší ve stínu, při umělém sušení do 50 °C.
Na jaře se sklízejí mladé výhonky, stejně jako mladé listy nacházejí i výhonky kopřivy uplatnění v kuchyni. Poslouží jako špenát, ingredience polévek, nádivek, omelet apod.

Léčivé účinky kopřivy

- má protizánětlivé a antivirové vlastnosti
- působí antisepticky, dezinfikuje
- zvyšuje prokrvení vnitřních orgánů
- zlepšuje činnost slinivky, žlučníku a jater
- má detoxikační účinky, čistí krev
- zastavuje krvácení
- pomáhá při chudokrevnosti
- posiluje cévní systém a srdce
- snižuje krevní tlak
- povzbuzuje metabolismus
- pomáhá proti průjmům
- je močopudná
- funguje jako antirevmatikum
- je prospěšná při chřipce a nachlazení
- zevně urychluje hojení ran

Podávání a užití

Vnitřní užití

Kopřiva se v léčitelství podává zejména jako čajový odvar nebo nálev (čajová lžička drogy na šálek vroucí vody, luhuje se 10 min., podává se 1 – 3x denně). Čaj má osobité aroma a mírně nahořklou chuť, stejně tak i šťávy a sirupy z kopřivy.
Čerstvé rostliny jsou mírně toxické, sušením nebo varem se toxické látky ztrácejí. Sušením mizí i svědivý účinek kopřivy, lihové extrakty si ho zachovávají.
Kopřivu lze užívat i dlouhodobě, nemá žádné kontraindikace ani negativní účinky. Není však vhodná pro děti.
Kopřiva bývá součástí čistících směsí, také metabolických, diuretických nebo protirevmatických bylinných čajů.

Vnější použití

Nálev z kopřivy slouží k obkladům a omývání špatně se hojících ran. Pomáhá léčit odřeniny, popáleniny nebo proleženiny.
Rostlina potlačuje padání vlasů. Vlasová voda z kopřivy údajně posiluje vlasy, snižuje svědivost vlasové pokožky a omezuje tvorbu lupů.

Kopřivový sirup – recept

Na 1,5 l vody bude potřeba 250 g listů kopřivy. Vše přivedeme k varu a necháme odstát 12 hod. Výluh scedíme a přidáme 500 g cukru. Směs svaříme až do husté sirupové konzistence. Sirup slijeme do láhví. Mj. poslouží při nachlazení, kdy se podává po lžíci 3x denně.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama