reklama

Lopuch větší

Arctium lappa
Lidové názvy: knoflíky, lepíky, lapáčky, ježek, babí kořen, hořký lupen
Čeleď: hvězdnicovité

Popis byliny

Lopuch větší je dvouletou až víceletou rostlinou. S výškou dosahující i 2,5 m se řadí k našim nejstatnějším bylinám.
Má silný rozvětvený kořen, který může dorůstat do hloubky 70 cm. Prvním rokem vytváří pouze přízemní růžici listů. Lodyha raší od druhého roku, je jemně rýhovaná, pýřitě chlupatá, často má tmavočervený odstín. Stejně jako řapíky listů je i lodyha vyplněná dření. Listy s čepelí dlouhou až 50 cm mají široce srdčitý tvar, na bázi je pokrývají jemné chloupky. Jsou celokrajné, na okraji zvlněné.
Červenofialové trubkovité květy se objevují od června do září, vyrůstají v pichlavých kulovitých úborech o průměru asi 3 cm. Zákrovní listeny s háčkovitě zahnutou špičkou se velmi snadno zachycují na oděv nebo zvířecí srst, jsou pro lopuch typické. Úbory květů tvoří chocholičnatá květenství. Plodem jsou černé žebrovité nažky s krátkým chmýrem.
Stejné léčivé vlastnosti jako lopuch větší má i lopuch menší a lopuch hajní, oba se od lopuchu většího odlišují hroznovitým květenstvím. Dalším druhem je lopuch plstnatý, který údajně nemá tak významné léčivé účinky. Všechny druhy se mezi sebou kříží.

Výskyt a pěstování

Lopuch větší osídluje nejenom téměř celé území Evropy, ale také některé oblasti Asie až po Čínu nebo Japonsko. Roste i v Austrálii, na Novém Zélandu, v Africe nebo v Severní Americe.
Jako plevel se vyskytuje od nížin po hory. Najdeme ho podél cest a plotů, na rumištích, skládkách a opuštěných místech. U nás je k vidění zejména v teplejších oblastech.

Léčitelství

V léčitelství se uplatňuje především kořen lopuchu. Obsahuje silice, třísloviny, slizy, hořčiny, některé minerály, proteiny, glykosidy (arkciín), kyselinu palmitovou a stearovou a zejména vysoký podíl inulinu (až 50 %).
Dlouhý kořen se vydobývá ze země od podzimu prvního roku až do jara druhého roku rostliny. Posléze kořen dřevnatí a ztrácí užitek. Mladé kořeny mají jemnou konzistenci a dají se konzumovat přímo, syrové i vařené. Stejně jako loupané řapíky lopuchu slouží jako kulinářská specialita (viz recept níže).
Pro léčebné účely se dříve sbírala také nať, listy nebo semena rostliny.

Léčivé účinky lopuchu

- má dezinfekční, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti
- ulevuje při kašli a zahlenění, podporuje pocení
- povzbuzuje trávení, urychluje látkovou výměnu
- je močopudný, je užitečný při problémech močových cest nebo dně
- snižuje hladinu krevního cukru, pomáhá při cukrovce
- čistí krev, podporuje detoxikaci
- zevně urychluje hojení ran, léčí kožní onemocnění
- posiluje při únavě

Podávání a užití

Vnitřní užití

Kořen lopuchu se po očištění krátce vkládá do vroucí vody, která stabilizuje léčivé látky. Až poté se suší, obvykle zavěšený, nařezaný asi na 15 cm dlouhé kousky. Suší se ve stínu nebo uměle při teplotě do 40 °C. Skladuje se v suchu, na vzdušném místě.
Lopuch se podává jako čajový odvar (asi 2 lžičky nadrceného sušeného kořene se krátce povaří v 0,5 l vody, nechá se odstát) nebo studený výluh, kdy přes noc nechá macerovat v chladné vodě.
V čistících směsích se kombinuje s listem ostružiníku, natí macešky aj.
Lopuch nemá nežádoucí vedlejší účinky. Nedoporučuje se však v těhotenství a v kombinaci s léky na snížení hladiny krevního cukru.

Vnější použití

Odvar z lopuchu, příp. čerstvé rozdrcené listy poslouží jako obklad na špatně se hojící a hnisavé rány, mokvané vyrážky nebo výrony a zhmožděniny. Lopuch dokáže tlumit bolest při spáleninách, urychluje hojení ekzémů. Omývání odvarem je prospěšné nečisté a mastné pleti, působí také proti nadměrnému pocení.
Lopuch se osvědčil i při kožních plísních. Údajně má také zbavovat stařeckých a pigmentových skvrn. Jako vlasová voda zase podporuje růst vlasů.
V neposlední řadě představuje kloktadlo při bolestech v krku a zánětech ústní dutiny.

Vařený lopuch alá chřest – recept

Mladé řapíky lopuchu uvaříme do měkka v osolené vodě (cca 30 min.). Aby se nepolámaly, svážeme je k sobě. Servírujeme obdobně jako chřest. Podáváme jako přílohu k masu.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama