reklama

Exkluzivně pro Žena.cz: Český vlasový mág dobývá svět!

Úspěšný vlasový mág Michal Zapoměl, kreativní ředitel Alterny - exkluzivní světové značky vlasové kosmetiky, se účastní nejrůznějších akcí, kam se běžný smrtelník jen tak nepodívá.

Foto: Michal Zapoměl

Kadeřník Michal Zapoměl byl před půl rokem zvolen kreativním ředitelem Alterny, exkluzivní světové značky vlasové kosmetiky. A jako takový se účastní nejrůznějších akcí, kam se běžný smrtelník jen tak nepodívá.

Jednou z nich byla velkolepá módní show Dubai Fashion Week, která proběhla na podzim letošního roku. A tak se český kadeřník octl na čestném místě světové módní přehlídky, před molem pokrytém písečnými dunami, svůdně zahalenými modelkami a tichými sokolníky.

Michale, celou událost jsi měl možnost sledovat velice zblízka...

Dubai Fashion Week se pořádá dvakrát do roka, jedná se o velice prestižní módní událost. Měl jsem možnost vidět zákulisí celé akce, účastnil jsem se nejzajímavějších party, včetně té nejúchvatnější, Grand Openingu. Potkal jsem se se zajímavými lidmi z celého světa. Se všemi se dalo skvěle popovídat, cítil jsem velkou otevřenost a kosmopolitnost, nehledě na společenské postavení.

Dubai Fashion Week není zaměřený lokálně pouze na Dubaj, ale na celý Střední východ. Během slavnostního večera jsem seděl v první řadě, vedle Simona Locka, hlavního organizátora. Přiletěl z Austrálie, aby zrealizoval celý event. Bylo úžasné sedět vepředu a cítit se, že jsem součástí toho všeho.

Co bylo k vidění na Fashion Weeku?

Móda je hodně ovlivněna tradičním oděvem, žádné odvážné modely tam neuvidíte. Společenské dekorum to nedovoluje. Večerní róba, kterou by si vzala žena u nás do společnosti, by byla v Dubaji společensky nevhodná. Ženy se spíše zakrývají. Ale i v tom je kouzlo a daleko větší sexappeal než v prvoplánové odhalenosti.

Součástí Fashion Weeku byly i avantgardní přehlídky návrháře Amata. Oblečení se světelnými efekty, což byla neuvěřitelná podívaná. Tyto modely se šijí speciálně pro ojedinělou událost Fashion Weeku, nosit se samozřejmě nedají. Co mě poměrně zklamalo, byly účesy modelek. Chyběla mi módnost a trochu větší originalita. Na uvítací party, kde bych čekal největší show, měly modelky vlasy stažené do neforemného drdůlku. Slečny byly krásné, ale kupodivu ne moc výrazné typy.

Co se organizace týče, Fashion Week se nedá srovnat s žádnou podobnou akcí u nás, ani s ničím, co jsem viděl jinde ve světě. Krásné prostředí, strhující efekty. Modelka přijela na bílém koni mezi písečné duny, které byly vytvořeny na přehlídkovém molu. Po té vystoupili sokolníci. Vše bylo nesmírně propracované do nejmenších detailů. O celou akci samozřejmě projevila velký zájem také média, sledovalo se, jak je kdo oblečený a upravený. To si tam lidé opravdu užívají.

Dělal jsi v Dubaji nějaké rozhovory? A jak ses na tak náročnou akci vyzbrojil?

Na open party jsem zvolil bílý oblek, což mělo výborný ohlas. Novináři mě fotili a psali mé hodnocení do různých časopisů. Ten večer jsem dělal tři rozhovory. Otázky se týkaly zejména funkce kreativního ředitele. Řekl bych, že u nás se tento úspěch přešel v médiích skoro bez povšimnutí. Tam jsem měl pocit, že si mne lidé z oboru váží a mám možnost dostat se do kontaktu s velmi zajímavými lidmi.

Někde si lidé přejí, jinde si spíše závidí...

Je to o přístupu vážit si lidí pro to, co dělají a jak to dělají. Je jedno z jakého odvětví. Každý může být dobrý, stačí, aby svou práci dělal s láskou a s nadšením. V Čechách tento postoj možná ještě trochu chybí.

Jaká je Dubaj?

Nesmírně zářivá, třpytící se, úžasně čistá. Nikde jsem neviděl žádný nepořádek nebo odpadky. V Dubaji najdete kus celého světa. Objevil jsem tam například kavárnu Tima Hortona, kam jsem rád chodil, když jsem pracoval v Kanadě.

A co místní lidé?

Nezažil jsem tam nikoho nepříjemného, špatně naladěného, žádný nacionalismus. Na toaletě pracuje člověk, který lidem umyje a usuší ruce. Ptal jsem se ho, a koukal jsem se mu při tom do očí, jestli má svojí práci rád. Odpověděl, že je opravdu spokojený. A to tam cítíte na každém kroku. V Dubaji žije hodně Indů a Pákistánců. Většinou jsou komunikativní a pobaví se s vámi i svou lámanou Angličtinou.

Po městě jezdí speciální dámské taxíky. Růžová auta, která řídí ženy v tradičním obleku a vozí zásadně jenom ženy. Dubaj je velice bezpečná země s nulovou kriminalitou. Dostat se tam je velice náročné a při sebemenším problému, třeba jenom za nevhodné chování na veřejném prostranství, vás okamžitě vyhostí. Takže Dubaj, ač město vytvořené, pro mne nádherný zážitek.

Kdo tě provázel městem kouzel?

Starali se o mne Zdeněk Bartoš a Sandra Ngo, oba Češi. Zdeněk v Dubaji už několik let žije. Díky těmto lidem jsem se podíval do neuvěřitelných míst. Musíte přesně vědět, kam jdete a za čím tam jdete. Nikde nejsou žádné ukazatele. Projdete spletitými chodbami hotelového komplexu a najednou se octnete na nejúžasnější terase, kde si dáte skvělý drink. Nebo večeříte v thajské restauraci, která plave uprostřed velké fontány, kolem vás stříkají vodopády a hraje hudba. Opravdu si připadáte jako v pohádce.

Navštívili jsme dva nejznámější kluby, Cavalli Club a Armani Club. Pokud nejste na guest listu, oficiálně se tam asi nedostanete. Velice se dbá na dress code. Chtěli jsme zajít na drink do Marina clubu, měl jsem dlouhé bílé kalhoty a elegantní bílé kožené pantofle a nepustili mě dovnitř. A to jsem člověk, který si na stylingu zakládá, mám to jako zábavu. Ale myslím, že je to v pořádku. Pokud si to společnost takto nastaví, dělá si prostředí kulturnější a řekl bych, že i estetičtější.

V Čechách chodí lidé i do divadla v džínách. Při tom je to slavnostní událost, příležitost vzít si krásné oblečení a krásně se upravit. V Dubaji si to lidé užívají, i když jdou na běžnou večeři nebo se projít po městě. Myslím si, že si takto můžeme život zpříjemňovat a dělat si ho hezčí.

Další nádherný zážitek byla večeře na plachetnici Burj Al Arab. Vidět noční Dubaj z takové výšky je nádhera. Celé prostředí působí velmi okázale, například když jedete zlatým výtahem (opravdu z pravého zlata), někdy to hraničí až trochu s kýčem. Ve městě najdete mnoho akvárií, myslím, že nároky na provoz všech těchto zařízení musí být neuvěřitelné. Ale ekonomická situace je v Dubaji velice dobrá, soustřeďuje se tam obchod z celého světa. Jako kadeřník bych se tam měl skvěle.

Nechtělo se ti tam zůstat?

Dostal jsem dokonce i nějakou nabídku. Ve světě bych se měl asi lépe, byl bych volnější, nemusel bych tolik řešit, co si myslí lidé kolem, více bych si užíval módu, oblékání i ten život.  Ale já jsem doma v Čechách.

Co se v Dubaji nosí?

Ženy chodí v tradičních úborech, které jsou nutností. Ale pod nimi jsou krásně upravené a nalíčené. Většina žen nosí okázalé kabelky, aby bylo vidět, že si to mohou dovolit. Myslím, že tam si lidé mohou dopřát opravdu hodně. Mladí lidé většinou dostávají zaměstnání ve státní správě. Všichni jezdí v krásných čistých autech. Pokud máte auto špinavé, mám pocit, že můžete dostat i pokutu. Autoservisy jsou často přímo v jednotlivých domech. Každopádně, tento zážitek ve mně zůstane hodně dlouho a každému, kdo bude mít možnost podívat se do Dubaje, doporučuji, aby si ji nenechal ujít. Dubaj dokáže neuvěřitelně překvapit, inspirovat a uvolnit.

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama