reklama

Dior

Christian Dior, proslulý módní návrhář z Francie, se zapsal do historie módy ženskostí svých návrhů a založením světoznámé módní značky Christian Dior.

Módní návrhář Christian Dior

Narodil se do rodiny obchodníka s hnojivy v Normandii v roce 1905. Po studiích mezinárodních vztahů a diplomacie se živil jako galerista a když přesáhl čtyřicítku, založil spolu s textilním magnátem Marcelem Boussacem svůj první módní dům v Paříži. Během dvanácti let rozšířil svou značku do patnácti zemí světa a zaměstnat přes dva tisíce lidí.
Padesátá léta znamenají příchod do firmy mladého muže na pozici asistenta, jímž nebyl nikdo jiný než Yves Saint Laurent.
Christian Dior se musel v soukromém životě zabývat mnoha neshodami se svou rodinou, především kvůli své homosexualitě. Nesl si také trauma z dětství, kdy jej jeho bratr zavíral do temného sklepa. Mezi příslušníky rodiny si oblíbil neteř Francoise, ta však kvůli svému nadšení z nacismu obviňovala židovské manažery strýcovy firmy ze spiknutí.
Christian Dior zemřel předčasně v roce 1957 na srdeční selhání v Itálii na dovolené. Svou rodinu pro špatné vztahy a nedůvěru vydědil, firmu nakonec před krachem zachránil její nový umělecký ředitel Yves Saint Laurent.

Značka Christian Dior

První pařížský módní dům založený rok po druhé světové válce se těšil obrovskému úspěchu. Christian Dior představil o rok později svou kolekci, která se stala nezapomenutelnou. Vnesla do módního světa „new look“, siluetu úzkých ramen, zdůrazněných prsou, útlého pasu a dlouhé široké sukně, tedy návrat korzetů v moderní podobě. Z tohoto stylu čerpalo mnoho návrhářů ještě po dlouhou dobu. Móda značky si stále nese svou ženskou a klasickou eleganci, díky které si zajistila stálé zákazníky z Hollywoodu.
Společnost Christian Dior SA vlastní divizi Christian Dior Couture, zároveň má podíl 42 procent z firmy LVMH Moët Hennessy / Louis Vuitton, největší společnosti s luxusním zbožím. Obě firmy spravuje byznysmen Bernard Arnault.
Christian Dior Couture vyrábí jednu z nejžádanějších produktů haute couture, stejně jako módu prêt-à-porter, pánskou módu, doplňky, parfémy a kosmetické výrobky. Firma má v současnosti po světě sto šedesát poboček a jejich počet se má dále rozšiřovat.

Parfémy Christian Dior

První módní kolekce z roku 1947 inspirovaná Diorovými oblíbenými květinami dala za vznik první vůni Miss Dior. Parfém, který měl podle Diora vonět láskou, byl pojmenován po přezdívce své sestry.
Na konci čtyřicátých let byl ředitelem firmy Christian Dior Ltd Pierre Cardin. V roce 1948 byla založena newyorská větev Christian Dior Parfums.
Revoluční se stala vůně z roku 1953, kdy značka představila první unisex vůni v dějinách.
V šedesátých letech se také poprvé objevila kompletní pánská řada.
V průběhu let se Dior představil mnoha ojedinělými a legendárními vůněmi jako Diorella, Poison nebo J´adore.
K výročí narození Christiana Diora znovuvznikla Miss Dior s novým názvem Miss Dior Chérie.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama