reklama

Prada

Módní dům Prada původně prodával jen luxusní kožené zboží a doplňky, v současnosti patří mezi nejvlivnější módní společnosti s pobočkami po celém světě. Specializuje se na luxusní zboží pro ženy i muže, módní konfekci, kožené doplňky, boty, klobouky a zavazadla.
Světoznámá módní značka vznikla roku 1913 v italském Miláně. Ještě s původním názvem Fratelli Prada ji založil Mario Prada, o skutečný věhlas značky se však postarala až jeho vnučka Miuccia Prada v sedmdesátých letech dvacátého století. To se stalo velkým paradoxem, jelikož samotný zakladatel nevěřil, že ženy patří do obchodování a snažil se zamezit ženám ve své rodině, aby se staly součástí firmy. Vedení podniku se nakonec ujal její manžel Patrizio, aby se mohla Miuccia věnovat naplno navrhování svých kolekcí.

Zájem o kolekci batohů a příručních tašek z černého nylonu nebyl veliký, nicméně zboží se stalo v budoucnu komerčním hitem.
V roce 1983 byl otevřen druhý obchod Prada v Miláně, tentokrát v modernějším hávu.
O rok později se kolekce černých nylonových kabelek zapsala do módního světa mnohem výrazněji. Butiky se začaly rozšiřovat po Evropě, pobočky se otevřely například ve Florencii, Pažíži, Madridu, i v New Yorku. Senzací se staly „klasické Prada kabelky“ představené v roce 1985. Roku 1989 se rovněž objevila dámská kolekce šatů se sníženým pasem a úzkým páskem.
Největší slávy se módní dům dočkal v devadesátých letech dvacátého století. Světlo světa spatřila nová značka Miu Miu, pojmenovaná po přezdívce Miucciy. Zaměřila se na mladší zákazníky, především z řad celebrit.
V polovině devadesátých let vznikla i řada pánské módy. Značka předvedla i několik parfémů.
V současnosti spolupracuje Prada i s vyhlášenými světovými architekty, mezi nimi s Remem Koolhaasem, kteří navrhují vzhled prodejen.
Širšímu okruhu zákazníků se Prada představila zejména ve filmu Ďábel nosí Pradu z roku 2006 s Meryl Streep v roli panovačné šéfky módního časopisu.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama