reklama

Získejte 3 měsíce příjemného života. PMS se dá porazit

Premenstruační syndrom trápí každý měsíc až 80 % žen. Téměř u 30 % z nich jsou však příznaky natolik závažné, že jim výrazně ničí život.

Foto: Profimedia.cz

Premenstruační syndrom neboli PMS trápí každý měsíc zhruba 80 % žen v plodném věku. Téměř u 30 % z nich jsou však příznaky natolik závažné, že výrazně zasahují do jejich běžných denních aktivit.

Výkyvy nálad, podrážděnost, napětí v prsou či migréna pak brání plnohodnotnému nasazení v práci i odpočinku ve volném čase. Protože je PMS způsoben zejména nerovnováhou hormonů v těle ženy, je nejčastějším způsobem boje s ním užívání hormonální antikoncepce. Té se však stále více žen brání a odmítá ji užívat. Jak  zatočit s PMS přírodní cestou, bez užívání hormonů?

Proč se trápit?

Velká část ženské populace chápe premenstruační syndrom jako nedílnou součást svého ženství a nesnaží se s ním nikterak bojovat. Přece se to dá vydržet, ne? Ale spočítejte si to: ve skutečnosti se však jedná vcelku o celé tři měsíce nepohody ročně, které pak v součtu představují 3 až 8 let výrazně zhoršené kvality reprodukčního období života ženy.

Doporučujeme téma: Menstruace

Kdo se tak nechce o tento čas ochuzovat a přeje si prožít i čas před menstruací ve fyzické a psychické pohodě, může syndrom zmírnit či úplně eliminovat za pomoci několika jednoduchých kroků. 

Užívejte vitamin B6, radí gynekolog

Jedním z nejsnazších a nejdostupnějších způsobů je užívání vhodných vitamínů a minerálů. "V době před menstruací je dobré přijímat ve zvýšeném množství zejména vápník, hořčík, vitamin B6 nebo vitamin E. B6 totiž přispívá k regulaci hormonální aktivity a E zase chrání buňky před oxidativním stresem, což je děj doprovázející přirozené stárnutí organismu," říká gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan a doporučuje například Sarapis Mensis.

Vyhledávat by ženy měly také přírodní přípravky s obsahem niacinu (vitamín B3 nebo PP), který přispívá k normální činnosti nervové soustavy a klidné psychice. "Důležité je však mít na paměti to, že úleva s doplňky stravy nepřichází hned. Užívání preparátů se projeví s největší pravděpodobností po několika týdnech či měsících, jakmile si tělo vytvoří jejich dostatečnou zásobu," dodává MUDr. Turčan.

Vsaďte na bylinky

Kdo věří v léčivou sílu přírody, může v ní nalézt vhodné rostliny. Mezi takzvané ženské bylinky se řadí zejména třezalka tečkovaná, ploštičník nebo výtažek z jetele. Velmi účinným je také drmek obecný, který je schopen regulovat hladinu ženských hormonů, a užívá se tak ke zmírnění menstruačních potíží a příznaků spojených s dobou přechodu.

Z těch nejznámějších bylinek ženám může posloužit šalvěj, kterou mohou sami pěstovat nebo natrhat ve volné přírodě. Obecně platí, že nejlépe fungují byliny čerstvě nasbírané. Při jejich sběru je však nutné dodržet několik základních pravidel. Je nutné je trhat za suchého a slunného počasí. Není tedy vhodné bylinky sbírat brzy ráno, kdy jsou ještě pokryté rosou. Natrhané části rostlin by se také neměly vkládat do igelitových sáčků, ale uložit ideálně do proutěného koše, případně do plátěné tašky. Při sbírání je důležité vyhnout se kontaktu bylin s obličejem.

Dejte si zeleninu 

Životospráva a obsah jídelníčku jsou velmi účinné faktory, které mají schopnost PMS zmírnit. Mezi blahodárně působící suroviny a plodiny se řadí zejména brokolice a kapusta. Ty obsahují vysoké množství vody a dodávají ženskému organismu v době před menstruací potřebné živiny.

S hormonálním akné pak pomůže konzumace kapusty a špenátu, které obsahují vysoké množství vitaminu A. V jídelníčku by před menstruací neměl ženám chybět ani banán. Ten obsahuje melatonin, regulátor usínání a přirozeného rytmu lidského organismu.

Metoda Ludmily Mojžíšové

Pozitivní účinky mohou přinést i takzvané rehabilitační cviky Ludmily Mojžíšové. Jedná se o soustavu jednoduchých úkonů, které mají při dlouhodobém a pravidelném provozování schopnost pomoci s odblokováním páteře, žeber či třeba oblasti pánve, s odstraněním bolestí při pohlavním styku či s nepravidelností menstruace.

Cvičit by se mělo dvakrát denně v pevném časovém režimu, soustředěně a nejdříve dvě hodiny po jídle. Výhodou sestavy je to, že tento systém cvičení je vhodný i pro osoby s onemocněním srdce či starší nebo handicapované. Cvičí se i při neplodnosti, chronických bolestech a blokádách páteře.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vedlejší účinky antikoncepce: O kterých se nemluví?!

Lenost není hřích. Válejte se a nedělejte nic

Čtyřka léků, na kterých jsme nejčastěji závislí

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama