reklama

Vitamíny

Vitamíny jsou organické látky, které jsou pro fungování lidského organismu nepostradatelné. Společně s bílkovinami, sacharidy a tuky tvoří základ našeho jídelníčku. Nedostatek vitamínů může způsobit i vážné zdravotní komplikace. Tyto látky udržují metabolismus v rovnováze, zajišťují správnou funkci našich orgánů, mají vliv na reprodukci a celkově posilují imunitu těla.

Dělíme je na dvě skupiny. Mezi rozpustné vitamíny v tucích patří vitamín A, D, E, K. Ukládají se v játrech. Pro tělo jsou získávány z potravy, která obsahuje živočišné nebo rostlinné tuky. Skupiny vitamínů B, C, a PP jsou rozpustné ve vodě. Jsou spotřebovány přímo v organismu. Pravidelný přísun je pro tělo důležitý.

Dělení vitamínů a jejich seznam

Rozpustné ve vodě: B, PP, H, C, kyselina listová
Zpravidla se nacházejí v mase, rybách, mléčných výrobcích a rostlinných olejích. Vitamíny v potravinách zůstávají i po převaření.

Rozpustné v tucích: A, D, E, K
Jsou citlivější na převaření. Často se přípravou částečně zničí, nebo zůstanou ve vodě. Hlavní problém je s kyselinou listovou nebo u vitamínu C.

Vitamín A - beta karoten

Existuje jako vitamín A1 retinol a vitamín A2 3-dehydroretinol. Velmi dobře působí na zrak, kde tvoří zrakový pigment. Při nedostatku způsobuje šeroslepost nebo barvoslepost. Je nezbytný pro správný růst dětí. Působí preventivně před vznikem rakoviny, pomáhá při léčbě kožních potíží a podporuje správnou funkci pohlavních sliznic. Při zevní aplikaci působí příznivě na akné, vrásky, vředy a udržuje zdravou pleť, zuby a vlasy.
Jeho zbarvení je červené nebo oranžové. Nejvíce je obsažen v produktech živočišného původu, zelenině, rybím tuku, játrech, mrkvi, špenátu, melounu, zelí, brokolici, vaječném žloutku nebo v lososu a tresce.

Vitamín B

Souhrnné označení je B-komplex. Do celého balíčku spadá B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, PP. Jsou důležité především pro sportovce, těhotné ženy a lidi se sníženou imunitou. B1 se získává z luštěnin, obilnin nebo kvasnic. Zaručuje správnost nervové funkce. Při nedostatku se objeví nervové onemocnění, únava, zácpa nebo nechutenství. Vitamín B2 se nachází v klíčkách a bramborách. Při nedostatku se objevuje zánět hrtanu a hltanu, chudokrevnost, nebo kožní problémy.

B3 je důležitý pro metabolické přeměny sacharidů, tuků a bílkovin. Snižuje hladinu cholesterolu. Nachází se v celozrnné mouce, houbách. Nedostatek může zapříčinit nespavost a nechutenství. B5 se podílí na odbourávání buněk a obnovuje kožní tkáň. Pomáhá k regeneraci vlasů, nehtů, kloubů a zvyšuje imunitu. Najdeme ho v luštěninách. Při nedostatku dochází k zadržování vody v těle a tvorbě aftu.

Vitamín B6 funguje jako prevence při revma. Nachází se ve vnitřnostech, v sóje a vepřovém mase. Vitamín B9 podporuje krevní tvorbu. Najdeme ho zejména v zelí, chlebu nebo luštěninách. Nedostatek je nebezpečný pro těhotné ženy. Vitamín B12 působí preventivně proti anémii a dalším krevním chorobám. Najdeme ho v rybách, vnitřnostech, vejcích nebo v mléčných produktech. Hlídat hladinu musí převážně těhotné a kojící ženy, děti a vegani. Nedostatek může vést k neurologickým nebo hematologickým poruchám. Preventivně proti kožním onemocněním působí vitamín PP neboli kyselina nikotinová.

Vitamín C

Je velice důležitým a nejznámějším vitamínem. Podílí se na správné funkci všech buněk našeho organismu. Posiluje imunitu celého těla. Působí proti volným radikálům. Je nezbytný pro tvorbu svalů, hormonů a pevnost kostí. Je obsažen skoro v každém druhu zeleniny. Při předávkování se stane, že máme sníženou hladinu cukru v krvi a vstřebá se více železa, než tělo dokáže zpracovat. Vznikají pak ledvinové kameny. Nejčastěji ho najdeme v citrusech, zelí, šípku, rajčatech, špenátu, ostružinách a bramborách.

Vitamín D

D3 vzniká v kůži působením slunečního záření a posléze se v játrech mění na aktivní formu D2. Je důležitý pro tvorbu kostí a zubů. Snadněji se hojí zlomeniny. Předchází rakovině tlustého střeva, konečníku, prsu a prostaty. Nedostatek se projevuje řídnutím kostí, kazivosti zubů, ztuhlostí svalů. Problém může také nastat ve funkčnosti ledvin. Najdeme ho ve vejcích, mléku, sardinkách, banánech a kakau.

Vitamín E

Jde o významný antioxidant, který bojuje s volnými radikály a odbourává škodliviny z jater. Je důležitý pro imunitu, oči, prostatu, omlazuje pleť a zlepšuje sexuální výkonnost. Pokud je ho v těle nedostatek, může dojít k nemoci zvané Alzheimer nebo Parkinson. Dále se objevuje epilepsie, chudokrevnost, porucha vstřebávání tuků a onemocnění jater nebo neplodnost. Nejvíce ho potřebují sportovci, těhotné ženy a lidé s onemocněním zažívacího traktu. Pro úpravu hladiny stačí občas hrstka ořechů.

Vitamín F

Označují se tak esenciální mastné kyseliny. Tělo si je nedokáže samo vytvořit. Ovlivňují energii, stav vlasů, pokožky a nehtů. Snižují cholesterol a zabraňují kornatění cév. Chrání nás při nadváze. Společně by se do těla měly dodávat s vitamínem E. Najdeme je v rostlinném oleji, mořských plodech, ořechách, semínkách, sóje, mandlích nebo v lněném semínku. Předávkování může mít za následek tloustnutí, protože se ukládají tuky. Nedostatek se projevuje bolestí hlavy, nízkým tlakem a metabolickými a kožními poruchami.

Vitamín K

Existuje ve třech formách - __K1, K2, K3__. Tvoří se z bakterií v tenkém střevě. Podporuje činnost jater, funkčnost srážlivosti krve. Zabraňuje krvácení. Pomáhá při vstřebávání vápníku. Podporuje srdeční funkci a je prevencí proti vzniku rakoviny. Najdeme ho ve špenátu, zeleném salátě, květáku, masu, mořských řasách a vajíčkách. Jeho účinek snižují antibiotika, rentgen, minerální oleje. Přebytek nebo nedostatek se projevuje metabolickými poruchami.

Nedostatek a předávkování vitamíny

Nedostatek vitamínů způsobuje různé poruchy, a to i velmi vážné. Stejně tak komplikace vyvolá i předávkování, tzv. hypervitaminóze a to zvláště u rozpustných v tucích. V případě nedostatku se dají doplnit synteticky, v situaci, kdy se předávkujeme je nutné omezit příjem určitého vitamínu nejen jako potravinového doplňku, ale také ho vyloučit z běžné potravy.

Kdy je třeba zvýšit příjem vitamínů?

Učinit tak musíme převážně v době těhotenství, protože působí spolu s minerály velmi příznivě na vývoj plodu a na tvorbu mléka. Pro maminky jsou speciální potravinové doplňky, které zajišťují správnou skladbu pro dobu těhotenství a kojení. Vyšší potřeba je také nutná v době nemoci, při psychické i fyzické zátěži, při oslabení imunitního systému nebo u dětí a starších lidí.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama