reklama

Zázračná Chia: Každé jídlo s nimi bude zdravější

Mezi tzv. superpotravinami, jak odborníci označují potraviny se supermanskými účinky proti nemocem, se pravidelně objevují drobná semínka Chia.

Foto: Isifa/Thinkstock

Mezi tzv. superpotravinami, jak odborníci označují potraviny se supermanskými účinky proti nemocem, se pravidelně objevují drobná semínka. V jejich vlasti  jim tamní indiáni říkají chia, což v překladu znamená "síla".

Již v dávné minulosti Aztékové vypozorovali blahodárné účinky rostliny šalvěje španělské. Tedy spíše jejich plodů, malých semínek, které svým vzhledem připomínají mák. Mohou být černá i bílá  a jejich působení je opravdu široké.

Poklad aztéckých běžců

Sportovní novinka - výživné gely, používané cyklisty a běžci - jsou často připraveny často právě z chia. Proto se jim říká také "poklad aztézských běžců". Konzumace chia pomáhá zvýšit kondici, vytrvalost, odolnost i rychlost. Semínka obsahují 24x více hořčíku než banány a v neposlední řadě také čisté proteiny, tedy zdroj okamžité energie, který pomáhá také k regeneraci tkání

Zvyšují také imunitu, jsou výbornými antioxidanty, zlepšují hojivost ran, podporují správnou funkci srdce a cév. Dále snižují hladinu špatného LDL cholesterolu a pomáhají předcházet vzniku Alzheimerovy choroby. Známý je také jejich protizánětlivý účinek.

Doporučujeme: Téma: Superpotraviny a imunita

Asi nejdůležitější složkou jsou omega 3 mastné kyseliny, protože mají velký vliv na udržení dobrého cholesterolu, přispívají ke správné funkci mozku i cév a jsou neocenitelné pro dlouhověkost. Pro každodenní péči o zdraví vám stačí pouze jedna odměrka semínek denně. V lékárně.je najdete pod názvem Mike(TM) Benexia(R).

Zažene hlad, přivolá zdraví

Potravin, které jsou tak zdravé, na světě skutečně moc není. Tento přírodní div obsahuje

  • 10x  více omega 3 než porce lososa
  • 15 x víc vlákniny než brokolice
  • 5 x více vápníku než mléko
  • 3 x víc železa než špenátu
  • je 2 x silnějším antioxidantem než vyhlášené borůvky

Chia semínka také poskytují zásobu vápníku a draslíku a příznivě ovlivňují hladinu krevního cukru. Proto se doporučují také při cukrovce či při dietách. Vzhledem ke schopnosti vázat na sebe vodu totiž  navozují pocit sytosti. Přisypání semínek třeba do jogurtu zaženete hlad na dlouhé hodiny.V žaludku ve spojení s vodou se z nich pak stává hydratační gel, takže zároveň   napomáhají hydratovat organismus.

Recept na domácí gel

Semínka chia se užívají velmi jednoduše. Prostě se přidají do jakéhokoli jídla podobně jako koření. Nemají však žádnou výraznou chuť a tak jídlo chuťově neovlivňují

Proto je velmi vhodný k doplnění jiných pokrmů. Vytvoří v žaludku fyzickou bariéru a zpomalí trávení. Budeme potřebovat 1 díl semínek chia na 10 dílů vody. Smícháme, necháme pár minut stát ve vodě a máme hotovo. Gel konzumujeme i se semínky.

Chia gel můžeme přidávat do pomazánek, nápojů, jogurtů a nejrůznějších kaší, příjemně doplní i koláče a pudinky. Chia gel můžeme jednoduše dochutit medem a citronem, v tom případě podáváme samotný. V lednici nám vydrží celé 2 týdny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Superpotraviny - jídla, která vás "nakopnou"

Nebezpečí velkých zadků: Ušetřit se na nich nedá

V létě se špatně hubne. Počkejte na září

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama