reklama

Stres

Slovo pochází z anglického "stress", které znamená napětí či tlak. V současné době patří stres k velmi frekventovaným pojmům.

Nároky moderního světa „tlačí“ na člověka a ovlivňují jeho duševní pohodu. Podepisují se rovněž na jeho zdraví – odborníci jsou přesvědčeni, že stres je spouštěčem mnohých onemocnění včetně těch nejzávažnějších jako je například infarkt myokardu. Obvyklými stresovými faktory (tzv. stresory), které vyvolávají stres jsou: osobní vztahy, životní styl, nečekané události, nesplněná očekávání, práce, škola a mnohé další. Stresem může trpět v brzkém věku i dítě, např. pokud je obětí týrání či zneužívání. Velmi stresující jsou i nepřiměřené nároky rodičů vůči jejich potomkům.

Proto je důležité, naučit se čelit nárokům okolního světa a využít všech metod, které nabízejí návod, jak se zbavit negativních vlivů stresu. Lidé zvládají každodenní stres pomocí cvičení (např. jóga), meditací a různých relaxačních technik. Pokud však cítíte, že se vám situace zcela vymyká z rukou obraťte se s důvěrou na psychologa. Nezapomeňme, že stres nelze pouze potlačovat léky, je důležité naleznout jeho příčiny a odstranit je.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama