reklama

Puberta

Puberta je období, kdy se v těle dějí velké změny. Dítě se mění fyzicky na dospělého člověka schopného rozmnožování. V mozku probíhají hormonální signály, které jsou předávány pohlavním orgánům. Začnou růst kosti, svalstvo, kůže, vnitřní a pohlavní orgány. Před pubertou se tělesné odlišnosti dívek a chlapců moc neliší. Největší problém nastává s pletí.

Fyzické změny u dětí v období puberty

Příznaky a změny u chlapců

- tělesné ochlupení
- změna hlasu
- nárůst váhy
- velikost, funkce a plodnost varlat
- muskulatura a tvar těla
- změna kůže
- zvýšený tělesný zápach
- akné

Příznaky a změny u dívek

- vývoj prsou
- tělesné ochlupení
- menstruace
- plodnost
- rozložení tuku
- tělesný tvar
- problematická pleť

Psychické změny v období puberty

Z každého se stává jedinečná osobnost. Snaží se co nejvíce zapojit a splynout s okolím. Ve většině případů se napodobuje nějaký idol. Přichází období vzdoru proti autoritám. Největší problém nastává při nějakých příkazech od rodičů. Většinou v této etapě poznává první lásku, ale také zklamání. Největším problémem bývá jeho vlastní tělo. Neustále se pozoruje a hodnotí změny.

Jak s dětmi vycházet?

Je třeba řešit pouze důležité věci. K diskuzi přistupte v momentě, kdy už chování překročí hranice. Například si promluvte o zelených vlasech, nebo, že počmárat si načerno zeď v pokoji není úplně to pravé.
Důležitým faktorem je důvěra. Pokud se povede, že vám ratolest popíše zážitky z nějaké podařené oslavy, reagujte přiměřeně. Pokud zareagujete prudce, nejspíš už se nikdy nic nedozvíte.
Respektovat soukromí je důležité. Každý má na něj právo. Pro děti v pubertálním věku je to to nejdůležitější, co chce.
Vymezte hranice, ale dejte si pozor na jejich reálnost. Je třeba povolit občasné protažení večerky v sedm.

Jak bojovat s akné?

Nejčastějším projevem puberty je právě změna pokožky. Tajemství úspěchu pleti bez pupínků leží v dokonalém čištění. Je třeba pravidelné hloubkové čištění gelem, které musí být doplněné tonizační vodou. Několikrát týdně je nutné provádět cílený peeling, který odstraní černé tečky.

Menstruace

První krvácení přichází obvykle dva roky po prvních změnách v růstu prsou. Průměrný věk se uvádí před třináctým rokem. První dva až tři roky není menses pravidelně každý měsíc. Rodiče by i v době internetu měli své dcery informovat, protože se velmi často stává, že se to dívky snaží prvních pár měsíců tajit a stydí se za to.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama