Reklama
Reklama

„Jak si dojdu na nákup?“ Seniory zima trápí, komplikují se i ty nejzásadnější věci

Mráz může „uvěznit“ statisíce seniorů a lidí se sníženou pohyblivostí. Mnohým z nich totiž hrozí kvůli zledovatělým chodníkům riziko úrazu. Kromě problémů s nákupy a sociálními vazbami čelí i jiné palčivé otázce: „Jak zůstat aktivní, když nemohu ven?“

Senioři – procházka v zimě
Senioři – procházka v ziměFoto: Shutterstock
Senioři – procházka v zimě
Senioři – procházka v ziměFoto: Shutterstock
Daniela Straková
Daniela Straková

Zima je obdobím, kdy se pro mnoho seniorů stává pohyb venku velkou výzvou. Zledovatělé chodníky, sníh a mráz mohou nejen zpomalit jejich každodenní aktivity, ale dokonce je i „uvěznit“ doma. A i když si mnozí z nás užíváme pohodlí hřejivého interiéru, pro starší osoby může být tento čas navíc spojený s pocitem osamělosti a strachu z pádu. 

Reklama

V Česku žije 2,21 milionu lidí starších 65 let, z toho více než 510 tisíc v Praze a Středočeském kraji. Třetina z nich žije sama, dalších 45 % v domácnostech se svými partnery. Pro mnoho seniorů je největším strašákem ztráta soběstačnosti. Úkoly, které pro většinu z nás patří k běžné denní rutině, se pro ně mohou stát výzvou. V těchto chvílích přicházejí na pomoc terénní sociální pracovníci, jejichž služby jsou v zimních měsících poptávány čím dál více.

„Terénní pracovníci jim pomáhají s denními úkony, jako je hygiena, oblékání, stravování nebo základní úklid. V průběhu zimy se pak v praxi hojně setkáváme také se seniory, kteří jsou zvyklí se o sebe běžně postarat, vlivem počasí ale ztratí jistotu a ze strachu, aby si na nestabilním povrchu neublížili, přestanou chodit ven,“ uvádí Anna Jasná, pracovnice sociálních služeb FYZIOkliniky.

Reklama

Co tedy mohou senioři udělat, aby i v zimních měsících zůstali aktivní a v kondici, a co všechno jim může pomoci, aby zůstali v bezpečí?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama