reklama

Vaření

Vaření je pro někoho zábavou a vášní, někdo raději zajde do fast foodu nebo si koupí zmraženou pizzu. Měli bychom však myslet na to, že vyvážená strava je důležitá pro naše fyzické i psychické zdraví. Tělu musíme dodávat dostatek vitamínů, minerálů a stopových prvků. Denně bychom měli jíst čerstvé ovoce a zeleninu, nevynechávat teplé jídlo, omezit příjem sladkostí a dalších nezdravých pokrmů a pít alespoň dva litry neslazených tekutin.
Před jídlem můžeme servírovat předkrmy a chuťovky. Při vaření pracujeme s těmito potravinami: ryby, maso, polévky, těstoviny a pizzy. U řady jídel nesmí chybět přílohy nebo saláty. Po jídle podáváme moučníky a dezerty a jídlo zapíjíme různými nápoji. Lze vařit i s bioprodukty, které jsou kvalitnější.

Jak vaříme

Pokud vaříte pro sebe a své blízké má to několik nesporných výhod - můžete vybrat takové suroviny, které vám chutnají a zároveň hlídat i příjem kalorií, pokud zrovna držíte dietu. Pokud vám vaření nejde, můžete nalézt recepty v různých kuchařských knihách, na internetu nebo se přihlásit na kurz.

Při vaření používáme různé metody a techniky, které kombinuje s vybranými surovinami - smažíme, vaříme, dusíme, pečeme, grilujeme, restujeme, mícháme, strouháme, řezáme, válíme atd. Důležité je pokrm průběžně ochutnávat, abychom to nepřehnali s kořením a dochucovadly.

Obezita

Nadměrný příjem energie, zejména v podobě tuků je nebezpečný. Tuky mají dvakrát více energie než bílkoviny a sacharidy. Nedostatek pohybuje k vede k nízkému výdeji energie. Doprava autem nebo nulová sportovní aktivita vedou k ochabování svaloviny a nárůstu tukové tkáně. Následky jsou znatelné - snižuje se fyzická kondice, cítíme vyšší unavenost, bolí nás záda atd. Negativní dopad má také z estetické hlediska. Obézní lidi často trápí celulitida nebo strie.

Domácí elektrospotřebiče

V moderní domácnosti by neměl chybět šikovný kuchyňský robot, který dokáže potraviny nasekat, oloupat, nastrouhat a se speciálním nástavcem nástavce bude i mletí masa hračkou. Pokud už vás nebaví jíst stálé stejný druh chleba, můžete si koupit domácí pekárnu. Kromě čerstvého chleba si můžete upéct těsto na buchty nebo pizzu. Snídani si můžete zpříjemnit, pokud máte vaflovač, toustovač nebo topkinkovač.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama