reklama

Bílkoviny

Bílkoviny jsou pro výživu člověka velmi důležité a nenahraditelné. Bez nich by se neobnovovala tkáň. Pokud organismus nemá jinou možnost, využije bílkoviny i na pokrytí potřeb energie. Nejmenší stavební prvek je aminokyselina. Až na tuto nejmenší jednotku se musí bílkovina rozštěpit, aby jí tělo dokázalo využít.

Skladbu a množství aminokyselin si tělo nedokáže samo vytvořit. Optimální situace je, když člověk ve stravě kombinuje jak rostlinné, tak živočišné bílkoviny. Energetická hodnota 1 g je 17 kJ.

Nedostatek bílkovin člověku hrozí málokdy. Rizikové skupiny jsou ty, co se stravují alternativně a ty, které drží neodborné redukční diety. Dále mohou chybět dětem, když se věnují vrcholovému sportu. Minimálně musíme denně přijmout 0,6g na kilogram ideální tělesné hmotnosti.

Sto osmdesát centimetrů vysoký muž by měl přijmout minimálně 48g bílkovin (80 krát 0,6). Nadbytek je pro tělo velmi nepříjemný. Organismus je zatěžován dusíkatými metabolity, které musí přes ledviny a játra vyloučit. V některém případě vzroste riziko onemocnění zvaného dna. Množství bílkovin v potravinách najdeme v tabulce na každé potravině.

Vynikajícím zdrojem bílkovin jsou v rámci rostlinných potravin luštěniny. Další vhodnou surovinou je sója. Sójová bílkovina snižuje hladinu cholesterolu.

Celiakie a fenylketonurie jsou onemocnění, která souvisí s příjmem bílkovin. Celiakie je nesnášenlivost lepku - bílkovina některých obilovin. Pokud se nedodržuje bezlepková dieta, trpí pacient průjmem a poruchami vstřebávání vitaminů a minerálních látek. Vhodné potraviny jsou z kukuřice, rýže, brambor, sóji, amarantu, pohanky a prosa.

Fenylketonoruie je onemocnění, při kterém organismus neumí fenylalanin odbourávat. Důsledkem je poškození intelektu.

Potraviny s vysokým obsahem bílkoviny jsou: sójové maso, olomoucké tvarůžky, čočka, tvaroh na strouhání, pšeničné klíčky, krůtí prsa, zvěřina, hrách, fazole, kuřecí prsa, drůbeží játra, tuňák, telecí, hovězí, amarant, tofu, krevety, filé z tresky, vaječný bílek, sýr cottage, knackebrot, hrášek, brokolice.

Obsah bílkovin v potravinách se uvádí hodnotou v tabulce, ale je třeba dávat pozor na informaci, protože se většinou uvádí hodnota: kolik gramů bílkoviny je ve sto gramech potravin. Pokud si dáváme větší porci masa, musíme vše dobře spočítat.

Ve výživě zdravého člověka s normální hmotností se doporučuje, aby 55-60 energetických procent tvořily sacharidy, 25-30 procent tuky a 10-20 procent bílkoviny.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama