reklama

Ryby

Náš jídelníček je bohatý na maso vepřové, hovězí a drůbež. Rybí maso v něm často chybí. Tělo ochuzujeme o důležité vitamíny a výživné látky. Jde o maso s nejvyšším dietním s lehce stravitelným účinkem. Čerstvá ryba je velmi chutná, ale maso podléhá rychlé zkáze. Dnes můžeme využít pro uskladnění lednice a mrazáky.

Mnoho žen má problémy nejen rybu správně naporcovat, ale také jak ji kuchyňsky upravit. Jíst bychom měli všechny druhy ryb. Nakoupit můžeme půlky, porce a filety. Měli bychom pracovat s čerstvou surovinou. Na našem jídelníčku nesmí chybět ani ryby mořské.

Čerstvost můžeme ozkoušet přimáčknutím prstu. Pokud se do těla moc nezaboří, jde o čerstvé maso. Před úpravou je dobré maso zalít mlékem. Ryba bude jemnější a chladnička nebude páchnout po rybách. Pokud se rozhodneme pro smaženou úpravu, je třeba maso prosolit a pokapat citronem. Na smažení je vhodný fritovací olej. Máslo je ke smažení není dobré, rychle se připaluje.

Dietnější k zažívání je pečení ryby ve folii nebo alobalu. Fólie se musí propíchnout jehlou, aby mohla pára od pečené ryby pryč.

Kapra si mnozí z nás dávají maximálně dvakrát do roka. Lidé ho nemají rádi kvůli specifické vůni a kvůli případným kostem. Průměrná spotřeba na jednoho obyvatele je jen pět kilo ryb. Ve světě se spotřeba pohybuje kolem jedenácti kilogramů. Největším konzumentem je Japonskou. Jeden člověk spořádá šedesát kilo ryb za rok.

Mezi sladkovodní ryby patří kapr, amur, pstruh duhový, candát, lín obecný nebo tolstolobik bílý. Maso obsahuje vysoký počet mastných kyselin, které brání srdečním a cévním nemocem. Ryby jsou bohaté na vitaminy D, E, B6 a B12.

Základem přípravy je sůl. Ryby se musí solit s dostatečným předstihem. Nejlépe je nechat nasolené přes noc v lednici. Proti pachu funguje citron a mléko. Výborně se k rybám hodí čerstvé bylinky, česnek nebo chilli. Všechny druhy můžeme připravovat smažením, vařením, pečením, dušením, grilováním nebo zapékáním. Maso je rychleji připravené, než ostatní druhy.

Seznam mořských ryb

tuňák

- Patří mezi tučnější maso. Vyskytují se ve všech mořích celého světa. Maso je oblíbené syrové v podobě sushi.

losos

- Zdravé a lehko stravitelné maso. Snižuje hladinu cholesterolu.

makrela

- Dováží se z Norska, Dánska, Nizozemí, ale také Španělska. Má tučnější maso, které je vhodné na grilování nebo k uzení.

mořský vlk

- K nám se dováží z Řecka. Je ceněný pro svou jemnou a charakteristickou chuť. Je vhodným druhem pro grilování.

pražma

- Pochází ze Středomoří. Dobře se hodí k pečení nebo grilování. Pražma má bílé jemné maso plné chuti.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama