reklama
 

Paleodieta? Jídlo jako z pravěku

Vyzkoušeli jste hodně diet? Zkuste jíst jako v pravěku při paleodietě

Foto: Profimedia.cz

Paleodieta je dieta, kde hlavní zásadou je jíst jako lidé v pravěku. Mnoho příznivců tvrdí, že budeme výkonnější, zdravější a ještě zhubneme. Lékaři ovšem tuto metodu většinou odsuzují a varují, že ne všechny zásady jsou dobré pro zdraví našeho organismu.

Fanoušci paleodiety tvrdí, že dříve neznali, co je rakovina, cukrovka, mrtvice nebo vysoký tlak. Dříve se jedla divoká zvířata a plody rostlin a lidé neznali mouku ani cukr.

Jak má vypadat jídelníček, který odpovídá době pravěku? Paleostravovaní se jinak nazývá tuková dieta. Obsahuje v porovnání se zdravou stravou větší množství masa a tuků živočišného původu. Hlavní zásadou u této diety je, že musíme jíst potraviny, pro které bylo lidské tělo vyvinuto. Mezi nevhodná jídla patří mléčné výrobky, luštěniny, obilniny, rafinované oleje a cukry. Zakázaný je i alkohol nebo průmyslově vyráběné potraviny.

Naopak se doporučuje maso, včetně vnitřností, které jsou bohatým zdrojem vitamínů skupiny B. Jako zdroj tekutin je vhodná voda nebo bylinkový čaj. Podle Lorena Cordaina má strava obsahovat až šedesát pět procent jídla živočišného původu a čtyřicet pět procent rostlinného původu. Na tuky připadá až padesát osm procent energie.

Jídelníček podle paleodiety 

snídaně: tři vejce, sto gramů slaniny

oběd: pstruh na másle, zeleninový salát

svačina: maliny s kokosovým mlékem

večeře: kuřecí steak se žampiony, brokolicí a cibulí

Nejlepší dietou podle odborníka na výživu Lorena Cordaina je právě paleodieta. Svou teorii zakládá na skutečnosti, že se člověk vyvíjel skoro dvě stě tisíc let předtím, než zemědělství změnilo stravování k nepoznání. Tvrdí, že všechny tyto změny jsou zodpovědné za obezitu, cukrovku a kardiovaskulární choroby.

Doporučuje jíst to nejlibovější maso bez jakýkoliv přídavků. Nejvhodnější je zvěřina. Mezi povolené potraviny patří ovoce, zelenina, maso, ryby, vejce, houby, ořechy, med, sušené ovoce, drůbež a přírodní olej v malém množství. Čeho by se měl člověk, který dodržuje paleodietu vyvarovat? Neměl by jíst průmyslově zpracované jídlo, cukr, sůl, cereálie, luštěniny, mléčné výrobky, kávu, alkohol, chléb, brambory, sladkosti, rýži.  

Lékaři sice chválí, že se ubere spotřeba volných cukrů, ale hodně masa obsahuje přemíru bílkovin, což organismu škodí. Nevhodné je to pro lidi, kteří se nepohybují a nemají svalovou aktivitu. Zdravotnictví s dietou nesouhlasí. Podotýkají, že život se od doby pravěku změnil. Lidé netrpí nouzí o potraviny a nemusí za ní putovat několik dní..

 

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama