reklama

10 bodů pro zdraví profesora Pirka

Všechno nejlepší do nového roku - a hlavně zdraví. Jeho základním předpokladem je zdravé srdce. Řiďte se destarem předního českého kardiologa MUDr. Jana Pirka - tady je!

Letci aktobatického týmu Red Arrows vykroužili nad dějištěm Velké ceny Británie F1 velké srdce.
Letci aktobatického týmu Red Arrows vykroužili nad dějištěm Velké ceny Británie F1 velké srdce. | Foto: Reuters

KDO SE MUSÍ BÁT?

Ženy jsou pohlavními hormony chráněny před kardiovaskulárními chorobami - aterosklerózou, infarktem nebo mozkovou mrtvicí.Až do menopauzy.  Proto také v mladém věku umírají z kardiovaskulárních příčin téměř jenom muži a teprve v průběhu stárnutí se podíl mužů a žen na těchto onemocněních pomalu vyrovnává.

Srdce je obrazně sídlem citů, ale ve skutečnosti je centrem života. Zdravé srdce tak představuje základní předpoklad našeho celkového zdraví. Řiďte se destarem předního českého kardiologa MUDr. Jana Pirka - tady je!

Všechno nejlepší do nového roku - a hlavně zdraví!„Já sám se tímto desaterem řídím víc než stoprocentně. Jedno staré přísloví říká: Ve zdravém těle zdravý duch. Čili když se budete mít fyzicky dobře, budete mít i dobrou náladu. Mně osobně se tento recept na spokojený život v dobré kondici vyplácí," uvedl profesor MUDr. Jan Pirk.

Stále mladší v ohrožení

I když se většinou všichni děsíme rakoviny, největším zabijákem zůstávají onemocnění srdce a kardiovaskulárního systému. Hrozivý je zejména fakt, že se tyto choroby přesouvají mezi stále mladší ročníky. Výjimku dnes nejsou mrtvice a infarkty, postihující třicátníky a čtyřicátníky. 

Podle záznamů praktických lékařů trpí onemocněními srdce a cév tři čtvrtě miliónu Čechů. Stojí za tím nezdravá, málo pestrá a nevyvážená strava,  plná „špatných" nasycených tuků, samozřejmě také nedostatek pohybu a naopak příliš mnoho stresu. Tato čísla navíc rok od roku narůstají,

Desatero pro zdravé srdce

1. Uvědomte si, kolik vám je let! Podle věku najdete i vhodný sport, který bude určen právě vám.

2. Přiměřeně svému věku a stavu byste měli alespoň půl hodiny denně věnovat své fyzické kondici. Je vhodné, zejména pokud se sportem začínáte, sledovat svůj krevní tlak a puls, údaje si pečlivě zaznamenávat, nejlépe pak do Elektronické zdravotní knížky (aplikaci můžete využít například i při konzultaci s lékařem).

3. Pokud jste nikdy nesportovali, než tak začnete činit, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, aby vám pomohl určit, co je pro vás vhodné.

4. Pořiďte si přiměřenou sportovní výbavu! I pro začínajícího sportovce jsou například kvalitní běžecké boty prevencí poškození kloubů a šlach.

5. Při sportování vždy dodržujte pitný režim.

6. Pokud jste opravdu nikdy v životě nesportovali, začněte nejlépe s rychlou chůzí, doporučuji tzv. Nordic walking.

7. Jezte zdravě a přiměřeně, tak abyste měli správnou váhu - ani nízkou ani vysokou.

8. Pijte denně sklenku dobrého vína! Respektive muži dvě, ženy jednu.

9. Přinuťte ke stejné činnosti a životnímu stylu svého partnera. Ve dvou jde všechno snáz.

10. Nikdy není pozdě začít.

Den srdce každý den

Profesor. MUDr. Jan Pirk, DrSc., je přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze a patron služby Elektronických zdravotních knížek.

I když projekt elektronických knížek nemá v současné době dobrou pověst kvůli možné korupci, neměli bychom ho rozhodně zatracovat. Budoucnost se bez nich neobejde, a je to tak dobře, protože tento způsob uchování a sdílení dat o zdravotním stavu jednotlivců je velmi užitečný.

Když sestavil desatero pro zdravé srdce,  připomenul: „Osobně mám den srdce každý den!" Za velmi důležitý považuje další rozvoj elektronizace zdravotnictví, protože již dnes ovlivňuje preventivní chování tisíců uživatelů služby Elektronických zdravotních knížek (EZK). Ti mohou snadno ve své EZK například sledovat krevní tlak nebo vlastní křivku BMI (Body Mass Index).

 


 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama