reklama

Prevence

Prevence hraje velmi důležitou roli pro naše zdraví. Náš imunitní systém je třeba neustále posilovat, neméně podstatný je i zdravý životní styl. Dospělý člověk by měl každý den naspat kolem sedmi hodin, pravidelně cvičit či sportovat, dodržovat pitný režim a jíst dostatek ovoce a zeleniny, ze kterých získáváme důležité vitamíny a minerály pro správné fungování našeho organismu. Pomoci vám mohou i potravinové doplňky, kterých na trhu celá řada. V zimě nezapomínejte na zvýšené dávky vitaminu C, budete tak lépe bojovat s chřipkou či nachlazením. Nezapomeňte však, že potravinové doplňky nejsou náhradou pestré a vyvážené stravy.

Duševní hygiena

Prevence psychických onemocnění zahrnuje dodržování duševní hygieny, která spočívá v dobré organizaci našeho času. V dnešní době je těžké vyhnout se stresu, ale pro naše dobré zdraví je nutné naučit se, jak se nepřetěžovat a relaxovat. Pro duševní zdraví je nezbytné citové zázemí a snaha o harmonické vztahy. Pokud u sebe zaznamenáte psychické problémy, neváhejte a navštivte odborníka. O duši musíme pečovat stejně důsledně jako o tělo.

Preventivní prohlídky

Rozhodně bychom neměli zapomínat na pravidelné preventivní prohlídky každé dva roky u našeho obvodního lékaře. Prohlídka může včas objevit bující nemoci a různé problémy. Lékař také zkontroluje vaše očkování. Ženy by neměly zanedbávat preventivní prohlídky u svého gynekologa - jednou ročně. Pojišťovat hradí ženám od 45 let každé dva roky mamografické vyšetření. Pokud je rakovina prsu odhalena v raném stádiu, jsou šance na vyléčené velmi vysoké.

Využívejte také možnosti dvakrát ročně navštívit zubaře. Vyšetření obsahuje zjištění stavu chrupu, sliznic nebo čelistí. Zaměřuje se také na zjišťování změn v dutině ústní, které by mohly signalizovat jiné onemocnění. Nejen zubní kaz může způsobit velmi bolestivé stavy, proto navštěvujte stomatologa pravidelně – prohlídky jsou hrazeny pojišťovnou v rámci prevence klientů.

Pečujte o své zdraví a nezanedbávejte preventivní prohlídky. Naučte se relaxovat a mít ke svému tělo respekt, nepřetěžovat jej. Nesyťte svůj organismus přebytečnými tuky a cukry. Nechte si změřit cholesterol a vyhněte se tak nejrůznějším kardiovaskulárním onemocněním. A nezapomínejte, že i pasivní kouření škodí zdraví.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama