reklama

Návod na vylepšení imunity

Stručný návod, jak se vyhnout chřipkové epidemii: dostatek spánku, vitamínů, pohybu, dobře fungující zažívání a málo stresu. Zní to snadno, že? Hůř se to ale udělá.

Foto: Reuters

Stručný návod, jak se vyhnout chřipkové epidemii: dostatek spánku, vitamínů, pohybu, dobře fungující zažívání a málo stresu. Zní to snadno, že? Hůř se to ale udělá.

Při dodržování tohoto návodu byste se měli nemocem snadněji ubránit. A pokud přece jen chřipka zachvátí vaše tělo, pak vězte, že se s ní rozloučíte alespoň o pár dní dříve.

Spánek posiluje imunitu

Aby se lidské tělo mohlo po dlouhém dni regenerovat, potřebuje dostatek spánku (ideálně 8 hodin). Během tohoto času si organismus odpočine a imunita se posílí. Jenže mnozí si jdou lehnout večer včas, ale přesto se jim nedaří usnout. Zkuste se vyhnout stresu a zaveďte si rituál, stačí třeba šálek bylinkového čaje, uvolňující a relaxační cviky (např. jóga) či dobrá knížka.

Bez pohody to nejde

Jedním z nejčastějších důvodů, proč nemoc lidský organismus přemůže, je stres. Jeho neustálá nadvláda nikomu neprospívá. Lidé se nervují v zaměstnání a málokdo dokáže poté, co za ním zapadnou dveře kanceláře, vypnout a zapomenout na rozdělané a nedokončené úkoly. Pokud se to nenaučíte, tak si koledujete o závažné problémy, které mohou vyústit v deprese, vysoký krevní tlak či nespavost.

Hýbejte se!

Účinným prostředkem pro zvýšení imunity může být sport. Při něm tělo získá kondici a vy se odreagujete. Je naprosto jedno, zda to bude pilates, squash či spinning. Podstatné je, abyste sportovali s chutí a elánem.

Uberte maso!

Když se vyspíte, přijde řada na talíř se snídaní. Ta i každé další jídlo by měly být pestré a bohaté na vitamíny, které jsou neopominutelnou součástí prevence před nemocemi. V podzimních přeháňkách je dobré zvýšit přísun zejména vitamínu C. Takže směle do loupání pomerančů a grepů. Kromě „céček“ byste si měli dopřát také vitamíny A, B, D a E. Nezapomínejte ani na minerály. Z nich vaše tělo nejvíce potěší selen a zinek.

Obecně by jídelníček měl obsahovat hodně ovoce a zeleniny, přidat byste měli luštěniny a naopak ubrat můžete maso. Z mléčných výrobků si vybírejte kysané (jogurty), v pečivu dávejte přednost celozrnnému před bílým a zkuste trochu omezit konzumaci sladkostí. Tato kombinace by měla pomoci dobrému trávení.

Zdraví začíná v břiše

„Střevní mikroflóra má významnou metabolickou funkci. Její schopnost trávit střevní obsah má kapacitu srovnatelnou s metabolismem jater. Bakterie, které mají pozitivní účinek na naše zdraví nazýváme probiotické bakterie. Tyto bakterie jednak významně stimulují imunitu, ale také zabraňují růstu patogenních bakterií. Vzhledem k významu slizniční imunity střeva pro celkovou imunitu je zřejmé, že řada poruch imunity souvisí se špatným bakteriálním osídlením ve střevě,“ připomíná RNDr. Dana Nováková, imunoložka z FN Motol.

Šest miliard pomocníků

"Hodné“ bakterie, které vedou urputnou bitvu s těmi „zlými“, aby se nepřemnožily, podpoří laktobacily a bifidobakterie - čím víc, tím lépe. Nejvíce jich obsahuje preparát "Swiss LAKTOBACILY“ s obsahem minimálně šesti miliard prospěšných bakterií pěti různých kmenů.

Dobře fungující střeva jsou základem imunity. Pod jejich sliznicemi střeva se nachází 70 % buněk imunitního systému. Zdá se vám to moc? Pak se nabízí srovnání - povrch lidského těla má v dospělosti přibližně 1,75 m² a povrch trávicího ústrojí je asi 150-200 m², je tedy skoro 10x větší.

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama