reklama

Nástrahy vysokých podpatků i sport: Kotníky v ohrožení

Špatné došlápnutí, nepozornost na schodech, uklouznutí, pád... Podvrtnutý kotník je nejčastějším případem v traumatologických či ortopedických ambulancích. Co s ním ale doma?  

Foto: Profimedia.cz

Špatné došlápnutí, nepozornost na schodech, uklouznutí, pád, nebo chůze po nerovném terénu v nezpevněné obuvi. Podvrtnutý kotník je nejčastějším případem v traumatologických či ortopedických ambulancích.

K podvrtnutí dochází, pokud se kotník dostane do nepřirozené pozice. Při přenesení váhy na nestabilní nohu se končetina vyvrátí směrem ven.

Jak na otok

Pokud se chodidlo dostává násilím do nepřirozené polohy směřující dovnitř, vazy se natahují, jednotlivá vlákna praskají a vaz se vytrhává z kloubního pouzdra. Vše je provázeno omezenou hybností kotníku kvůli bolestivosti a otoku.

Při podvrtnutí je nutné zvednout a chladit končetinu. Otok a bolest se mírní studenými nebo ledovými obklady a poté elastickým obinadlem, které ovšem nesmí škrtit ani omezovat prokrvení. Pokud kloub není zatěžován, není nutná fixace a stačí aplikovat např. EFFI nebo Dolgit krém.  Přinese úlevu a zároveň urychluje regeneraci tkání, pomáhá při vstřebávání krevních podlitin a zmírňuje otoky.

Nepříjemné modřiny

Tyto krémy účinně pomáhají i při druhém nejčastějším zranění - vymknutí. Jde o důsledek přetaženého pohybu nebo pohybu špatným směrem. Při lehkém a středně závažném vymknutí je kloub citlivý na dotyk a bolí, především při pohybu. Objeví se mírný otok.

Vymknutí střední intenzity způsobí pocit nestability, když se o kloub opřeme. Při závažném vymknutí je postižený kloub velmi bolestivý a značně oteklý a nelze se o něj opřít. Kůže na postiženém místě je bledá a kvůli krvácení se může objevit hematom.

Vymknutí bolí nejvíc

Toto poranění je těžké odlišit od zlomeniny nebo vykloubení. V případě vymknutí se hlavice kloubu nachází mimo kloubní jamku a zároveň jsou poraněny i okolní struktury - kloubní pouzdro, vazy a nervové i cévní kmeny.

Každý pokus o pohyb je velmi bolestivý, kloub často „pruží". U vymknutého kloubu platí, že především zabráníme zbytečným pohybům a nikdy se nepokoušíme vracet kloub do původní pozice. Na místě je poraněné klouby znehybnit.

Na postižené místo přiložíme studený obklad, abychom zabránili otoku, tvorbě podlitiny a ulevili od bolesti. Později na postižené místo naneste dolgit, který přinese úlevu od bolestí a přispěje k efektivní a účinné léčbě.

Dejte pozor na boty

Abyste předešli distorsím - podvrtnutím kotníků, musíte zajistit stabilní postavení nohou. Stabilitu nohy zajistí bota s pevným opatkem, nepříliš úzká na pevné podešvi s malým podpatkem. Nestabilní je naopak bota úzká, na vysokém podpatku, s volnou patou. Zvláště při sportech se skoky, doskoky, odrazy a častou změnou směru a rychlosti, nebo při chůzi v nerovném terénu je pevná a kvalitní obuv tou nejlepší prevencí.

Tlusté platformy a vysoké jehly jsou nebezpečné. Snadno můžete upadnout, ale škodí  i z dlouhodobého hlediska.  Mohou být příčinou vadného držení těla, přetěžují klouby, svaly a vazy na celé dolní končetině a způsobuje nefyziologické zakřivení páteře. Ani sportovní obuv nošená po celý den neprospěje.

NA CO SI DÁT POZOR:

  • Prevence: Pro zdravý život je velmi důležitý odpočinek. Naopak aktivní pohyb posiluje svaly a šlachy. Dopřejte si lehčí práci na zahradě, jízdu na kole, tanec nebo procházky v přírodě. Vhodné je také plavání a cvičení ve vodě,.
  • Váha: Nesnažte se o optimální tělesné proporce z hlediska současného ideálu (vyzáblé) krásy, ale udržujte takovou hmotnost, při níž se cítíte dobře a jste dostatečně pohybliví. Nadměrná váha navíc zvyšuje bolestivost pohybového aparátu
  • Správná obuv: Nejlépe je střídat boty podle účelu, ke kterému jsou vyrobeny a dávat přednost širokému podpatku vysokému zhruba kolem čtyř centimetrů.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama