reklama

Léky, které škodí: Berete je i vy?

I ty nejběžnější léky, které docela určitě máte doma i vy, mohou poškodit zdraví nebo dokone způsobit smrt. Podívejte se, co dokáže způsobit běžný acylpyrin, paralen nebo lék na vysoký tlak.

Foto: Profimedia.cz

Víte, že obyčejný acylpyrin může způsobit smrt? A že kombinace paralenu s alkoholem vám může nevratně poškodit játra? Některé zdánlivě neškodné léky mohou být smrtelně nebezpečné!

Například chloramfenikol poškozuje kostní dřeň, ale dokáže "zvládnout" těžké infekce, na něž by jiná antibiotika nezabrala. Škodit však mohou i ty nejběžnější léky, které docela určitě máte doma i vy.

Staří známí umí škodit

Reyeův syndrom je záhadné a zákeřné onemocnění, které vzniká po podání aspirinu nebo acylpyrinu. Jeho příznaky často splývají s běžnými nemocemi, při jejíž léčbě saháme obvykle právě po těchto lécích. Čím víc však „léčíme", tím víc stav zhoršujeme. Může skončit i smrtí.

To je také důvodem, proč někdy od 80. let čeští pediatři většinou pro doplňkovou léčbu malých dětí s „běžnými" chřipkami, nachlazeními apod. doporučovali spíš přípravky s paracetamolem.

S tím je však potřeba také zacházet opatrně. Tuto účinnou látku nalezneme v mnoha volně prodejných lécích léků, jako jsou např. tabletový Paralen, rozpustný Coldrex a mnohé další. Jde o běžný lék na tlumení bolesti nebo ke snížení vysoké teploty, v našich lékárnách jich můžete koupit dokonce kolem dvou stovek druhů!

Stačí jeden drink

Maximální doporučená denní dávka paracetamolu je asi 8 tablet (4 gramy). Vyšší dávky už jsou toxické a mohou vážně poškodit játra. Na to, aby si tak pacient způsobil otravu, by však musel těchto léků sníst několik balení. Daleko "snazší" je si poškodit játra kombinací těchto prášků s alkoholem. Tehdy již k trvalému poškození stačí daleko menší dávka, cca 10 gramů.

Játra pak musí odbourávat jak alkohol, tak i paracetamol, a proto se brzy vyčerpají a odumřou. Vzniká tak tzv. poléková hepatitida.

Pořádný problém může vzniknout také opačným způsobem. Pokud trpíte nějakou jaterní nemocí (a stává se, že člověk ani neví, že se nakazil třeba i žloutenkou, natož monoknukleózou), vezmete si lék s paracetamolem a k tomu byť jen minimální množství alkoholu, můžete se vážně ohrozit na životě.

Ubohá játra!

Játra pak "nestíhají" už vůbec a lze mluvit o štěstí, když vás z toho doktoři dostanou. Nekombinujte tedy zásadně alkohol s paracetamolem.

Aspirin, užívaný staršími lidmi jako prevence, nepomáhá na ředění krve, ale naopak způsobuje praskání cév a může tak vést k mrtvici.

Salicyláty jako je právě aspirin, dokáží často vzbudit nepříjemnou alergii, stejně jako nesteroidní antirevmatika (NSA).

Čtěte příbalové letáky!

Častým rizikem bývají situace, kdy mezi účinnými látkami vznikají nevhodné chemické reakce. Je tedy nutné číst pečlivě obaly a příbalové letáky léků, vitaminů a potravinových doplňků.

Nejčastěji předepisované léky na vysoký cholesterol dokáže zablokovat už jeden litr čaje z třezalky, která je dnes velmi oblíbená.

Naopak grapefruitový džus a v něm obsažené kumariny a flavonoidy, dokážou několikanásobně zvýšit například koncentrace u léků na vysoký krevní tlak nebo onemocnění srdce a způsobit tak závažné komplikace.

Sladké potíže

Dobré je dát si taky pozor, pokud člověk trpí fenylketonurií. Existuje mnoho léků, které sice neobsahuje fenylalanin, ale především jiné látky, ze kterých se fenylalanin v těle vytváří. Nejčastější z nich je aspartam, který je často používán jako umělé sladidlo.

Mezi nejběžnější léky, které mohou být zdrojem fenylalaninu, patří:

  • léky na odvykání kouření (nikotinové žvýkačky)
  • léky užívané při chřipce a nachlazení a léky používané k tlumení bolesti
  • léky užívané ke snížení kyselosti žaludku nebo léky proti zácpě
  • mnoho potravinových doplňků, žvýkaček a výrobků s obsahem umělých sladidel

Naopak diabetici si musí dávat pozor na léky, obsahující pravý cukr. A těch je také hodně. jak praví jeden z Murphyho zákonů : Když všechno selže, přečtěte si návod.

>

NA CO SI DÁT POZOR?

Nejčastější skupinu, která představuje velké nebezpečí , jsou léky, prodávané přes internet. Často se jedná o padělky, vyráběné za neuvěřitelně primitivních podmínek. Obsah účinných látek bývá i několikanásobně překročen nebo naopak zcela chybí a přípravek zpravila obsahuje také nejrůznější příměsi. Třeba jeden nabízený spalovač tuků obsahoval ženský hormon progesteron. Padělaná léčiva tak mohou ohrozit i vážně poškodit zdraví pacientů. V zahraničí, například ve Švédsku, byly zdokumentovány případy, kdy došlo po požití padělaného přípravku k úmrtí.Na tyto případy upozorňuje SÚKL, který na svých stránkách zároveň poskytuje rady, jak tyto nebezpečné léky poznat. Většinou jde o léky na hubnutí, na podporu erekce a anabolické steroidy na budování svalů.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama