reklama
 

Za zkažené dětské zoubky můžete vy, rodiče!

Málokdo si uvědomuje, jak velkou roli hrají zuby při vnímání a hodnocení člověka. Zdravý, pěkný, udržovaný chrup je lepší vizitkou než nejdražší kolínská. Jestli ho ovšem budete mít, o tom rozhodují vaši rodiče.

Foto: Isifa/Thinkstock

Myslíte, že titulek je nadsázka? Ale vůbec ne! Děti totiž zoubky vůbec nemusí mít zkažené. Stačí, když je naučíte správně o ně pečovat.

Už se mu prořezal první zoubek - to je radosti! Pak ale přijde další a další... A s ním i pravidelná péče: nejdřív nejspíš "prsťáček", silikonový návlek na prst s drobnými výstupky, kterým čistí batoleti zoubky rodiče, s proklubáním stoliček pak první malý, měkký kartáček.

Čtěte také: První dětské zoubky: Rodičům chybí důslednost!

Po prvním nadšení z dětských zoubků ovšem rodiče zájem o zubařskou prevenci ztrácejí. Pravidelné čistění zubů je poněkud otravné i pro ně, natož k němu nutit ještě potomky. A tak nakonec sleví i z důsledné kontroly toho, jak si dítě zoubky čistí. To je velká chyba.

Ke zdravým zubům stačí málo

Jen málokdo si totiž uvědomuje, jak velkou roli hrají zuby při vnímání a hodnocení člověka. Zdravý, pěkný, udržovaný chrup je lepší vizitkou než nejdražší kolínská. Jestli ho ovšem budete mít, o tom rozhodují máma s tátou v době, kdy máte ještě úplně jiné starosti.

Děti samozřejmě čištění zubů nebaví, takže uvolněného režimu využijí k tomu, aby proces co nejvíc ošidily. Pomalu tak dochází ke ztrátě vápníku a fosfátu v zubu, čímž vzniká ideální prostor pro šíření bakterií. Je to infekce jako každá jiná - však je také zubní kaz považován za infekční chorobu, vyvolanou činností bakterií v plaku, usazeném na povrchu špatně čištěného zubu.

Doporučujeme: Odmítá si čistit zuby? Zakleknout a donutit!

Nejvíc přivádí zubní lékaře k zoufalství fakt, že prevence tak jednoduchá: stačí pár minut těch správných, nenáročných, bezbolestných pohybů kartáčkem s pastou v ústech ráno a večer.

Správné základní návyky

  • Naučte děti čistit si zuby vertikálně, ne krouživými pohyby, aby kartáček pronikl i do zubních mezer
  • Omezte množství cukru ve stravě i v nápojích
  • Zubní kartáček měňte každé tři měsíce
  • Dvakrát ročně zajděte na preventivní prohlídku ke stomatologovi

Tátové, nešidit!

Pravidelné čištění zubů dodržuje 60 % rodičů, ostatní přiznávají, že ho třeba během nemoci dítěte šidí. Přestože to většina rodičů ví, téměř polovina z nich přiznala, že ne vždy se tím řídí. Matky jsou přitom důslednější a informovanější než otcové.

Zvlášť pozor byste měli dát, pokud děti během nemoci užívají léky v podobě sladkých sirupů, které zvyšují riziko vzniku zubního kazu. Po nemoci je také nutné vyměnit kartáček, protože v tom starém mohou zůstat viry a bakterie po prodělané nemoci. Zubní kaz můžete dítěti způsobit i tím, že olíznete dudlík nebo lžičku, případně když dítěti dáváte pít sladké nápoje na noc nebo ho necháte popíjet agresivní ovocné džusy během celého dne.

Je toho dost a žádná velká zábava, viďte? Ale čas, který do péče o zuby svých dětí investujete, se jim samotným vrátí v podobě zdravého dospělého chrupu. To se přece vyplatí, ne?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co mají děti nejraději k jídlu - a jak je to odnaučit

Jak účinně zbavit dítě vztekání: Opravdu to funguje!

6 nejsilnějších životabudičů: Zdolají i nádory

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama