Reklama
Reklama

Posílení imunity v zimě. Praktické tipy, jak se chránit před nachlazením a viry

17
Zavřít

1. 1. Dostatek spánku je základ

Žena v posteli
Foto: Shutterstock

Možná to zní jako klišé, ale kvalitní spánek je základem silné imunity. Během spánku totiž tělo regeneruje a produkuje protilátky, které bojují proti nemocem. Nedostatek spánku vede k oslabení imunitního systému a zvyšuje náchylnost k nachlazení a chřipce.

Pokud máte problémy se spánkem, zkuste si vytvořit rutinu – chodit spát každý den ve stejnou dobu, vyhýbat se těžkým jídlům nebo kofeinu před spaním a zaměřit se na relaxaci před usnutím. Spánek je náš největší pomocník, a to nejen v zimě!

2. 2. Strava bohatá na vitaminy a minerály

Zdravá strava
Foto: Shutterstock

K tomu, abychom podpořili imunitní systém, je klíčová i naše strava. V zimě bychom měli klást důraz na potraviny, které obsahují vitaminy, minerály a antioxidanty, jež pomáhají tělu bojovat s viry a infekcemi.

  • Vitamin C je známý tím, že podporuje imunitu, najdeme ho v citrusových plodech, kiwi, paprikách nebo bramborách.
  • Vitamin D, který v zimě hůře získáváme ze slunečního záření, je důležitý pro správnou funkci imunitního systému. Nachází se v rybách, žloutkách nebo fortifikovaných potravinách.
  • Zinek pomáhá při boji proti virům a nachlazení. Najdeme ho v ořechách, semenech, luštěninách nebo celozrnných produktech.

Nebojte se přidat do svého jídelníčku více ovoce, zeleniny, ryb, ořechů a kvalitních bílkovin. Zdravá a vyvážená strava je základem pro udržení zdraví nejen v zimě, ale po celý rok.

3. 3. Pohyb, i když je chladno

Sport v zimě
Foto: Aspen.pr

V zimě se máme tendenci schovávat pod dekou, ale pohyb je pro imunitu naprosto zásadní. Pravidelný pohyb zlepšuje prokrvení, podporuje oběh lymfy a zlepšuje imunitní systém. Nemusíte se nutně vydat na dlouhé procházky v mrazu – postačí i kratší, ale pravidelný pohyb.

Fyzická aktivita pomáhá nejen tělu, ale i naší mysli. V zimě, kdy máme tendenci být více unavení a vyčerpaní, je důležité najít si pohybovou aktivitu, která nás nakopne.

  • Cvičení doma: V zimě je ideální čas zkusit nové formy cvičení doma – pilates, jógu nebo cvičení s vlastní vahou.
  • Procházky na čerstvém vzduchu: Pokud to počasí dovolí, snažte se každý den alespoň na chvíli vyjít ven. Krátká procházka na čerstvém vzduchu, i když je mrazivo, zlepší vaši cirkulaci a pozitivně ovlivní psychiku.
Reklama

4. 4. Dodržujte pitný režim, i když není horko

Pití čaje v zimě
Foto: Shutterstock

I když v zimě nemáme takovou chuť na vodu, stejně je důležité dodržovat pitný režim. V zimních měsících se totiž snadno dehydratujeme, aniž bychom si to uvědomovali, protože suchý vzduch z topení a chlad způsobují ztrátu tekutin.

Snažte se vypít alespoň 1,5 až 2 litry vody denně. Můžete také pít teplé nápoje, jako jsou bylinné čaje, zázvorový čaj nebo třeba čaj s medem a citronem. Zázvor a med mají výborné protizánětlivé účinky, které tělu pomáhají v boji proti virům.

5. 5. Bylinky a přírodní doplňky pro imunitu

Zázvorový čaj s citronem
Foto: Shutterstock

V zimě můžete vsadit i na přírodní pomocníky, kteří vaši imunitu posílí. Bylinky, čaje a přírodní doplňky jsou skvélé pro ochranu proti virům.

  • Echinacea je známá svými imunostimulačními účinky, pomáhá zkrátit délku nachlazení a podporuje imunitní systém.
  • Zázvor, kurkuma a česnek mají silné protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, které podpoří imunitu a ochrání před infekcemi.
  • Probiotika jsou důležitá pro správnou funkci střevní mikroflóry, což má přímý vliv na imunitní systém. Dopřejte si je prostřednictvím jogurtů nebo kapslí.

6. 6. Doplňky stravy na podporu imunity

minerály a vitamíny, zena
Foto: iStock

Pokud cítíte, že byste potřebovali ještě větší podporu, můžete se obrátit i na vitaminové a minerální doplňky. Doporučují se především:

  • Vitamin D (v zimě obzvlášť, protože naše tělo ho získává ze slunečního záření, které je v zimě omezené).
  • Vitamin C pro zvýšení obranyschopnosti.
  • Zinek pro podporu imunitního systému a zkrácení doby trvání nachlazení.

"Častěji nemocným pacientům, kteří jsou během zimy náchylnější na nachlazení, chřipky apod., pak dávám ke zvážení začít užívat ještě před zimní sezónou přípravky s betaglukany," radí PharmDr. Hana Chudobová z rodinné lékárny Vitalpoint. "Užívají se dlouhodoběji (2-3 měsíce) a chválí si je i řada dětských lékařů na základě výsledků v rámci podpory imunity u dětských pacientů. A dále jsou osvědčenými přípravky pro podporu imunity i probiotika, která podporují správnou funkci našeho mikrobiomu, tj. tělu vlastních bakterií v zažívacím traktu."

Co byste měli u výběru vhodných doplňků zohlednit?

"Z výše uvedených skupin doplňků stravy je k dispozici řada jejich jednosložkových i kombinovaných variant. Při konkrétním výběru považuji za klíčové množství účinných látek a jejich očekávanou vstřebatelnost (proto například doporučuji vitamín C v jeho liposomální podobě)," dodává PharmDr. Chudobová. "Jednotlivé doplňky stravy zároveň zohledňují i věkové kategorie a proto výběr vhodného přípravku opět závisí nejen na množství a kombinaci obsažených účinných látek, ale i jeho lékové formě určené věku uživatele - od sirupů, přes cucavé ‘bonbónky’ až po tablety či pilulky."

Doplňky stravy by však měly být pouze doplňkem vyvážené stravy a měly by se užívat s rozmyslem.

Reklama

7. 7. Zvýšená hygiena a větrání prostor

Šťastná žena u okna
Foto: Shutterstock

Pravidelná hygiena a větrání prostor jsou v zimě naprosto zásadní. Větrání místnosti je důležité, aby se odstranil vlhký a studený vzduch a nahromaděné viry. Také se pravidelně umývejte, zvláště pokud máte doma děti nebo jste ve styku s větším množstvím lidí.

Používání dezinfekčních gelů nebo kapesníků pomůže zabránit šíření virů. V zimě také často býváme ve více uzavřených prostorech, což zvyšuje riziko šíření infekcí. Snažte se tak dbát na zdravou hygienu a udržovat čerstvý vzduch kolem sebe.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama