reklama

Muži jsou křehké květiny. Naučí se o sebe starat?

Za každým zdravým mužem prý stojí jedna staroslivá žena. Muži, udělejte něco pro sebe sami!

Foto: Isifa/Thinkstock

Silné pohlaví? Kdepak. Muži jsou křehké květinky už před narozením.

Embrya mužského pohlaví jsou náchylnější ke všem možným poškozením, a na porody chlapců připadá větší úmrtnost. Ze statistik také vyplývá, že chlapci jsou daleko náchylnější k nemocem. Mají totiž jen jeden chromozom X, na němž jsou uloženy informace odpovídající za fungování imunitního systému, zato ženy mají dva - XX.

Hrozba rakoviny

Dospělí muži se o sebe starají pozdě a málo. Dožívají se nižšího věku než ženy, mají vyšší riziko sebevražd, jsou ohroženi infarktem i dalšími srdečně-cévními nemocemi, úrazy, depresí, a podceňují rakovinu varlat nebo prostaty. Přitom jim hrozí riziko i dalších druhů zhoubného bujení mnohem více, než ženám. Například

  • rakovina rtu - 5,51x častěji
  • rakovina hrtanu - 5,37x častěji
  • rakovina jícnu -  4,08x častěji
  • rakovina močového měchýře - 3,3x častěji
  • rakovina plic 2x častěji
  • rakovina tlustého střeva a slinivky 1,5x častěji

Zároveň také všeobecně klesá mužská plodnost - příčina na straně muže už bývá v polovině případů. Potíže s erekcí nečekají na vyšší věk, ale odrážejí nezdravý životní styl už u střední a mladší generace.

Alkohol přináší problémy

Výhodu mají ti, kteří mají stálou partnerku - a nejen kvůli její péči, lepšímu stravování a celkově zdravějšímu životnímu stylu. Ženy své muže také posílají na preventivní prohlídky nebo na vyšetření, když se jim něco "nezdá". Muži také mnohem častěji podléhají závislostem, které v důsledku způsobuji většinu jmenovaných chorob. Kouření, drogy a alkohol mají jasnou souvislost s výskytem zhoubných nemocí.

Doporučujeme: O kolik zlozvyky zkracují život: Přesně na minutu

Vedoucí Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. LF a VFN Prof. Michal Miovský k tomu říká: "Alkohol a jeho nadměrná konzumace patří k jednomu z největších rizik ohrožujících kvalitu života dnešních mužů. A 23 % českých mužů hrozí závislost díky nadměrné konzumaci alkoholu." K nim patří právě i problémy s plodností a s erekcí.

Akce Suchej únor

Jednou z akcí, která má přispět ke zdravému životnímu stylu a průběžné péče o fyzickou i psychickou kondici je kampaň Suchej únor, který letos probíhá už potřetí. "Suchej únor je tu již tradičně proto, abychom si na jeden měsíc dali odstup od alkoholu. Jsem rád, že je stále více mužů, kteří se zapojují do této akce." říká Martin Jára z Ligy otevřených mužů (LOM), která kampaň organizuje. Průměrný český muž totiž vypije za rok 18,6 litru čistého lihu a závislost na alkoholu mu hrozí 3x více než české ženě.

"Suchej únor je skvělá příležitost, jak zviditelnit téma nebezpečí závislosti na alkoholu, dostat jej do veřejné diskuse a upozornit na tento problém. Samozřejmě sám o sobě mnoho nezmění, ale vede k reflexi, dává k ní šanci. Jeden měsíc je nic, tak je dobré si to "nic" bez alkoholu zkusit," doplňuje profesor Miovský.

7 důvodů, proč se připojit:

  • Pročistíš si tělo i mysl. Posílíš vůli.
  • Podíváš se na svůj vztah s alkoholem z odstupu a můžeš ho přehodnotit.
  • Ušetříš čas, který bys strávil v hospodě a můžeš jít běhat nebo plavat.
  • Ušetříš peníze, které můžeš dát na dobrou věc.
  • Dáš pozitivní příklad mužům kolem sebe.
  • Potěšíš lidi, kterým na tobě záleží.
  • Můžeš celý měsíc hledat cesty, jak o sebe pečovat.

Suchej únor také podporuje mužskou solidaritu. Ušetřené peníze je možné věnovat na některý z charitativních projektů podporujících mužské zdraví, nebo prostě jen někam vyrazit se svými dětmi.

A tady je pro inspiraci pár ohlasů z minulých ročníků:

  • Moje tělo se mi zdá nějak čistší. Až je mi líto ho tím pivem zase zalejt. Možná tomu ještě pár dní dám. Ale každopádně si z toho udělám pravidelnou akci. Alespoň jednou do roka. (Honza Kolář)
  • No, vysvětlovat kamarádovi v hospodě při víkendové masopustní veselici, že si opravdu nedám ani pivo, ani panáka byl docela výkon a byl jsem na sebe pak patřičně hrdý. (Vít Rambousek)
  • Musím přiznat, že jsem netušil, že v jednom měsíci je tolik příležitostí dát si alkohol. A že mi to bude tolik chybět. (Petr Gašparík)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

"Absťák" může zabít. Alkohol je horší než drogy

Léky, které škodí. Vedlejší účinky běžných medikamentů

Mléko jen pro děti: Čím a proč ho v dospělosti nahradit

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama